Інсульт: що варто знати про симптоми

Куріння, алкоголь, малорухливий спосіб життя та ожиріння провокують виникнення недуги

Щороку в Україні медики фіксують близько ста тисяч інсультів, і ці показники одні з найвищих у Європі. Серцево-судинні захворювання входять до трійки головних причин смертності українців.
Ішемічний інсульт – це стан, коли тік крові в мозковій судині, яка живить мозок киснем та іншими необхідними речовинами, припиняється, і мозкові клітини в зоні порушення кровообігу гинуть. Такий стан ще називають “інфаркт мозку”. При загибелі мозкових клітин людина втрачає контроль над функціями, за які відповідала ушкоджена ділянка мозку. Скажімо, при ураженні правих відділів розвивається слабкість або параліч лівої частини тіла.
Ознаки інсульту можуть швидко минати, але є певні стани, які повинні насторожити. Це так звані міні-інсульти, або транзиторна ішемічна атака. Вона виникає тоді, коли тік крові однією із судин головного мозку на короткий час припиняється.
Це ще не інсульт, втрачені функції (затерпання руки чи ноги, порушення зору або мовлення) відновлюються, але такий стан може сигналізувати про його розвиток у майбутньому, оскільки механізм виникнення однаковий. Серед причини, які  призводять до міні-інсульту чи ішемічного інсульту, є закупорювання тромбом судини, яка живить відповідні ділянки мозку. “Існує два шляхи розвитку інсульту: тромб формується безпосередньо в мозковій судині або в іншій ділянці організму і, відірвавшись, заноситься током крові у головний мозок, спричиняючи інсульт.
Хоча статистика кількості інсультів серед українців не надто втішна, та, якщо вчасно надати допомогу, людина матиме шанс на повноцінне життя. Однак далеко не всі знають симптоми цієї недуги та те, що робити при її виникненні.
Ознаки інсульту: раптові слабкість, затерпання, параліч половини тіла або тільки обличчя, руки, ноги; раптовий інтенсивний біль голови, який хворі описують як найжахливіший у житті; раптове порушення чіткості зору; раптове порушення мовлення – людина не може говорити та розуміти інших; раптове запаморочення, втрата координації рухів, нудота, блювання, інколи знепритомнення.
При таких симптомах обов’язково потрібно викликати “швидку”! До того, як приїде “швидка”, рідним чи тим, що поруч, треба заспокоїти хворого, оскільки страх і хвилювання посилюють симптоми інсульту.
Якщо зауважили зазначені симптоми недуги: розстебніть хворому комір сорочки, послабте ремінець на штанах; покладіть його так, аби голова була вище від тулуба; забезпечте доступ у приміщення свіжого повітря;
виміряйте артеріальний тиск і, якщо він високий, дайте відповідні препарати; якщо хворий знепритомнів і лежить на підлозі, можна  його перемістити в зручніше положення.

джерело: МОЗ

Ні – шкідливим звичкам!

Медики називають кілька чинників, які можуть провокувати виникнення інсульту. Серед них:
Куріння. Ризик повторного інсульту в курців збільшується на 50 відсотків порівняно з тими, що не курять.
Алкогольні напої. Зловживання ними може спричинити розвиток повторного геморагічного інсульту (крововиливу в мозок).
Малорухливий спосіб життя. Щоденні піші прогулянки (не менш ніж півгодини) є оптимальним видом фізичного навантаження.
Ожиріння. Надлишкова вага негативно впливає на роботу серця і судин. Окрім того, в людей із надлишковою вагою та ожирінням спостерігається підвищений артеріальний тиск і цукровий діабет, що збільшує ризик розвитку повторного інсульту.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8099 / 4.37MB / SQL:{query_count}