Менінгіт у Львові: чи треба панікувати?

У місті справжній переполох через спалах смертельної хвороби. У трьох із п’яти дітей, госпіталізованих із однаковими симптомами, виявили менінгококову інфекцію

Всю Україну минулого тижня сколихнула новина – за один день у Львівську обласну інфекційну лікарню з підозрою на менінгіт (запалення оболонок головного і спинного мозку) доправили відразу п’ятьох дітей! Усі вони зі Львова. Трьом із них лікарі поставили страшний діагноз... 
Що саме спровокувало в дітей виникнення менінгіту ще не відомо, але медики наголошують: застуда, грип, навіть пневмонія можуть перерости в це тяжке захворювання з жахливими наслідками. Аби уникнути його холодної пори року, варто не лише тепло вбиратися, а й не забувати про головний убір.

Сильний біль голови та висока температура

Захворіти на менінгіт можуть не всі. До групи ризику належать малюки від одного року. Іноді занедужати можуть і молоді люди до 30 років. Річ у тім, що саме до року в немовлят спостерігається міцна імунна система, яку передала дитині мати під час вагітності та з материнським молоком, а після 30 років організм людини вже виробляє імунітет проти цієї хвороби.
Останній випадок тільки підтвердив статистику: всі діти, які нещодавно потрапили до лікарні з підозрою на менінгіт, – віком від двох до одинадцяти років. Відомо, що хворі не контактували між собою, вони з різних сімей і живуть у різних районах міста. 
Як зазначив “Пошті” головний лікар Львівської обласної інфекційної лікарні Сергій Федоренко, діти потрапили до лікарні з однаковими симптомами – сильний біль голови та висока температура. Проте лише в трьох пацієнтів підтвердили менінгіт, у інших двох діагностували синдром нейротоксикозу. “Це синдром ураження цент­ральної нервової системи, але без ураження мозкових оболонок. Це значно легше захворювання, а відтак і його перебіг, – каже він. – Усі пацієнти зараз мають позитивну динаміку. На дітей з менінгітом чекає відносно тривале лікування – впродовж кількох тижнів, а потім ще якийсь час вони повинні будуть перебувати під наглядом невролога за місцем проживання. Дітей із нейротоксикозом випишуть за тиждень-два, але консультації невролога також потрібні”.
Захворювання може виникати і як самостійна хвороба, і як ускладнення інших недуг – застуда, грип, кір
Загалом, зі слів лікаря-епідеміолога відділення організації епіддосліджень Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Уляни Федоряченко, від початку року на Львівщині менінгококову інфекцію підхопило 16 осіб. “Майже всі – діти до 17 років. Один із випадків став летальним…” – зазначає вона.
Також, на переконання епідеміолога, минулого місяця зареєстрували п’ять випадків серозного менінгіту. Від початку року таких випадків було 29, 14 із них зафіксували в дітей.

Від грипу до… менінгіту  

Менінгіт – це інфекційне захворювання, яке уражає оболонки головного і спинного мозку і передається повітряно-крапельним шляхом, а також через посуд. Захворювання може виникати і як самостійна хвороба, і як ускладнення інших недуг – застуда, грип, кір тощо.
У дітей менінгіт спричиняють, як правило, віруси. Найчастіше ентеровіруси, що потрапляють в організм з їжею та водою. А в дорослих – бактерії: стрептококи, менінгококи, стафілококи тощо.
Підвищення рівня захворюваності припадає на холодні пори року – пізню осінь, зиму та ранню весну. Зі слів Сергія Федоренка, це пов’язане з низькою температурою повітря, підвищеною вологістю і перебуванням великої кількості людей у закритих та погано провітрюваних приміщеннях. На тлі ослаблення імунітету інфекція легше поширюється між людьми.
“Основними симптомами менінгіту є підвищення температури до 39-40 градусів, різкий і нестерпний біль голови, блювання (не пов’язане зі споживанням їжі), боязнь світла, порушення координації рухів, – пояснює головний лікар інфекційної лікарні. – Якщо говорити про маленьких дітей, то внаслідок нестерпного болю у них з’являється монотонний крик”.
Отож, якщо батьки помітили в дітей якісь із перелічених симптомів, варто негайно звернутися по меддопомогу! В жодному разі не можна лікувати менінгіт самотужки! Від того, чи вчасно виявили хворобу та призначили лікування, залежить здоров’я, а іноді й життя дитини. Серед найпоширеніших ускладнень – порушення зору, слуху, сповільнення розумового розвитку, інколи епілепсія, навіть смерть. “Якщо пацієнт вчасно звернеться по допомогу, то в приблизно 90% випадків можна сподіватися на цілковите одужання!” – наголошує лікар.

Як захиститися від недуги  

Аби не допустити розвитку менінгіту, потрібно тепло одягатися, їсти щонайбільше цитрусових, зміцнювати імунітет та додержувати правил особистої гігієни. Також до профілактичних засобів належать своєчасне виявлення та ізоляція хворих, адже інкубаційний період триває до 10 днів, і в цей час існує велика вірогідність зараження. Якщо контакту з хворим не уникнути, варто використовувати марлеві пов’язки, респіратори. Після відвідин хворого обов’язково треба вимити руки з милом!
До специфічної профілактики належать вакцини, але не проти самого менінгіту, а проти збудників – гемофільної палички, пневмокока, кору, краснухи і паротиту, вітрянки. “Зараз в обов’язковому календарі щеплень уколи від менінгіту не передбачені. Річ у тім, що цю хворобу спричиняє надзвичайно велика кількість вірусів”, – додає Сергій Федоренко.
Крім цього, серед рекомендованих в календарі профілактичних щеплень в Україні є вакцинація проти пневмококової, менінгококової інфекції та грипу. Вакцини проти цих інфекцій зареєстровані в Україні, і на бажання батьків діти можуть бути щеплені.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9013 / 4.4MB / SQL:{query_count}