Дайте дітям відпочити!

“Пошта” дізналася, чому не варто братися за підручники влітку та яких помилок припускаються батьки, змушуючи дітей вчитися під час канікул

Батьки, як правило, намагаються зробити літні канікули для своїх дітей максимально насиченими і цікавими. Але часто бажання самої дитини майже не враховують. Нерідко, за винятком двотижневого відпочинку біля моря, кількох днів у горах чи в селі у бабусі, решту часу вони змушують дітей… вчитися.
Тати і мами переконані, що  влітку дітям треба обов’язково читати, писати диктанти, повторювати табличку множення, бо після канікул буде вкрай важко знову зібратися з думками та згадати вивчене у попередніх класах. Діти, ясна річ, від перспективи сідати за підручники і зошити на канікулах не в захваті.
Право дітей на відпочинок відстоюють психологи, вважаючи, що зараз шкільна програма така складна і насичена, що впродовж навчального року діти відпочивати просто не встигають, а тому повноцінний відпочинок бодай улітку вкрай необхідний. Мовляв, це чи не єдиний спосіб допомогти дитині розслабити мозок, виплеснути негативні емоції, втому і знизити емоційне напруження в цілому.
“Не забирайте у дітей на канікулах вільний час! – наголошує дитячий психолог Світлана Шеремета. – Якщо літо буде присвячене підручникам, мотивація дитини напередодні нового навчального року стане низькою. У дитини не буде ні сил, ні бажання, ні прагнення йти до школи по знання. Це те саме, що відпустка в нас, дорослих. Хіба приємно, коли керівник відпускає вас на відпочинок лише з однією умовою – під час відпустки доведеться увесь час щось доробляти чи переписувати? Найімовірніше, враження від відпочинку будуть зіпсуті. Так і з дітьми. Якщо батьки хочуть, аби дитина скучила за уроками і радісно сіла за парту, варто забути про навчання на канікулах”.
Проте, зі слів психолога, байдикувати дітям також не варто дозволяти, особливо тим, що не дуже добре вчаться у школі. Нечасті й нетривалі додаткові заняття влітку все ж можуть бути корисними, але в жодному разі не повинні сприйматися як покарання! Краще з’ясуйте, чому дитина не встигає опановувати шкільну програму. Можливо, причина в дефіциті уваги, несприятливій ситуації у школі чи у відсутності контактів з однолітками. В такому разі варто проконсультуватися з психологом, а за необхідності і з психоневрологом, щоб зрозуміти проблему і знайти шляхи її вирішення.

Ось кілька порад, до яких варто прислухатися батькам, аби решту літа їхні школярі провели цікаво та з користю.

* Заохочуйте більше читати
Нехай дитина сама розподілить свій вільний час на прочитання тої чи тої книжки. Не змушуйте читати задане за програмою (там лише невелика частина того, що вивчатимуть під час навчального року, решта – рекомендоване). Якщо дитина полюбить читати, для неї не буде проблемою засвоїти необхідний обсяг не лише з літератури, а й з інших предметів. Нав’язуючи задане, батьки, навпаки, можуть спричинитися до того, що дитина відвернеться від книжки. Тож нехай діти вибирають книжки, цікаві саме їм, а задане за програмою можна прослухати як аудіокнигу.

* Включіть уроки в повсякденне життя
Запропонуйте дитині порахувати, скільки грошей потрібно буде витратити в супермаркеті, або влаштуйте вдома, наприклад, конкурс із читання віршів. Так дитина матиме нагоду згадати вивчене. Постарайтеся організувати це все ненав’язливо, в ігровій формі, бо щойно в дитини виникне відчуття офіціозу чи те, наче її садять за парту, вона одразу ж відмовиться виконати прохання.

* Використайте її улюблений ґаджет
Закачайте в комп’ютер або планшет дитини розвивальні та освітні ігри, цікаві мультики. Бажано, щоб це було щось динамічне, цікаве, в стилі літніх канікул.

* Доручіть організувати екскурсію
Це може бути як поїздка автомобілем у інше місто, так і піша прогулянка в найближчий парк. Нехай дитина максимально візьме на себе організаційні питання, спробує порахувати, скільки ви пройдете/проїдете, скільки грошей витратите, скільки часу знадобиться на екскурсію тощо. Таке завдання принесе їй не лише набагато більше користі, аніж нудне розв’язування математичних прикладів, а й підвищить самооцінку, додасть впевненості у власних силах.

* Не забудьте про відпочинок
Мозку дитини, як акумуляторові, потрібна підзарядка. Кора головного мозку також втомилася за час навчального року, тому їй необхідне підживлення. Таку підзарядку дасть правильно організований відпочинок, а не сидіння на одному місці з підручниками. Під час перебування на свіжому повітрі організм і мозок насичуються киснем, ходіння босоніж по траві чи камінцях сприяє зміцненню нервової системи, імунітету тощо.

* Не зациклюйтеся на дитині
Не варто стежити за тим, щоб усі ігри і заняття дитини були скеровані на розвиток її лідерських якостей та інтелектуальних можливостей. Дозвольте собі розслабитися – підіть усією сім’єю в кіно або влаштуйте свято морозива в парку. Такий відпочинок точно сподобається дитині!

* Зацікавте спортом
Тут підійде все: плавання, катання на велосипеді, походи, байдарки. Не забувайте, що енергію, необхідну для навчання, діти отримують саме завдяки фізичній активності.

* Робіть цікаві відкриття
Наприклад, запропонуйте дитині, аби вона спробувала себе в новому виді спорту, знайшла нове хобі, вивчила генеалогічне дерево. Зараз дуже популярні тематичні табори, майстер-класи, екскурсії, що також сприяють розвитку дитини і пізнанню нею навколишнього світу. Літній табір, який відповідає інтересам дитини, особливо підійде підліткам, зважаючи на їх емоційний період розвитку.

* Більше ігор
Діти потребують ігор, як повітря. Адже саме в ігровому процесі вони можуть відшліфувати багато психічних функцій: пам’ять, увагу, мислення, мову, комунікацію, вміння вирішувати конфліктні ситуації тощо. До того ж під час навчального року вони просто не встигають набавитися стільки, скільки їм потрібно. Тож не навантажуйте дитину уроками – дозвольте бавитися.

* Припиніть рахувати дні до кінця літа
Якщо батьки мріють повернутися на роботу замість того, щоби проводити час із дітьми, тоді життя потребує серйозних змін! Адже ніяка робота не замінить дорогоцінних моментів, проведених із сином чи донькою. Відмовтеся на кілька днів від ґаджетів та вирушайте в подорож. Насолодіться разом із дитиною літніми канікулами!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9574 / 4.41MB / SQL:{query_count}