Суші з присмаком небезпеки

В Україні щораз більше випадків отруєння через споживання страв із морепродуктів. Більшості з них можна було б уникнути, якби заклади харчування перевіряли!

Виявляється, банальний похід у ресторан може виявитися небезпечним. Особливо ризикують ті, хто віддає перевагу суші-барам, японським кафе і ресторанам, в яких найбільш затребуваними є суші та роли. Лише за минулий тиждень у двох столичних суші-ресторанах отруїлося понад 30 відвідувачів. Найімовірніше, збудником захворювання стала сальмонела. Зараз триває розслідування інфікування.
Відразу після цих випадків у столиці перевірили 100 закладів великих мереж ресторанів і виявилося, що лише чотири (!) працювали без порушень. Після перевірки 30% закладів на деякий час припинили роботу для усунення виявлених проблем, а п’ять закрилися на капремонт. Отож, якби не ці перевірки, жертв харчових отруєнь скоро б значно побільшало. Але, є одне але… В нинішніх умовах здійснити непланову перевірку просто неможливо – до кінця 2017-го діє мораторій на перевірки бізнесу. Він не стосується позапланових перевірок, але й тут не все так просто. Підставою для таких може стати рішення суду або ж спалах хвороби, як у цьому випадку.
Чому ж від вживання суші так легко потрапити на лікарняне ліжко, кому можна ласувати цими продуктами, а кому краще відмовитися, а головне, чому в країні не відбувається жодних перевірок і як це може позначитися на здоров’ї українців, дізнавалася “Пошта”.

Поки грім не вдарить…

В Україні вже кілька років ведеться активна робота у напрямку дерегуляції та спрощення умов ведення бізнесу – скасовано знач­ний перелік дозвільних документів, скорочено кількість державних контролюючих органів. Але у гонитві за спрощенням виникла ситуація, коли дерегуляція дала зворотній ефект – життя та здоров’я українських споживачів опинилися в зоні ризику.
Як розповів “Пошті” головний спеціаліст управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства при Головному управлінні Держпродспоживслужби у Львівській області Мирослав Гушул, нині жодних перевірок у закладах харчування управління не проводить і не робило цього давно. “В Україні триває дерегуляція перевірок. Позапланово нічого не робимо, жодного лабораторного контролю не проводимо. Тобто звідки цей товар, чи якісна сировина, куди прямує – нічого не вимагається. Усе на совісті виробників. Головне, щоб була товарно-транспортна накладна, – каже співрозмовник. – Перевірки можна проводити лише за умови, якщо буде обґрунтована скарга споживача, рішення суду або відбудеться спалах захворюваності”.
Що ж до планових перевірок, то їх таки проводять. Але, згідно зі законом, ці плани складають на увесь рік, а за 10 днів до інспекції підприємство чи заклад офіційно попереджають, тож вони малоефективні.

Сира небезпека

Оскільки більшість ролів та суші містять морепродукти, ці східні делікатеси можуть легко спровокувати гострі кишкові інфекції та виразку шлунку. Медики застерігають: вживати морепродукти потрібно лише після теплової обробки, причому під дуже високим градусом.
“Людям, які мають проблеми зі шлунком, алергікам, дітям до семи-десяти років, а також вагітним та матерям, які годують грудьми, споживати продукти японської кухні не рекомендується. Часто походження риби у ресторанах не відоме, а сама вона дуже солена і гостра, – зазначає терапевт Уляна Іванченко. – Загалом, суші можна вживати не частіше двох-трьох разів на тиждень. При замовленні страви звертайте увагу на зовнішній вигляд продуктів, запах, а також ходіть лише у перевірені заклади. Ще краще – готуйте суші та роли вдома самостійно, лише так можна впевнитися в якості продуктів. У цьому випадку особливу увагу приділіть дезінфекції посуду, ножів, а рибу купуйте тільки в перевірених місцях”.
Загалом сира риба, зі слів лікаря, може містити певні види бактерій – стафілокок (якщо рис швидко не охолодити після приготування, то є ймовірність розмноження в ньому стафілококової флори) і сальмонелу (бактерію, яка може перебувати в сирій рибі). Крім цього, вживання суші може призвести до зараження глистами (захворювання викликане паразитичним хробаком, личинки якого можна знайти в суші, якщо їх приготували із зараженої риби). А ще через складну екологічну ситуацію в деяких регіонах морська риба може містити ртуть або солі важких металів, які після її споживання викликають отруєння.
Загалом, отруєння морепродуктами дуже небезпечне і навіть може призвести до летальності. Тому перше, що потрібно робити, – зателефонувати в “швидку”. Вдома прочистити шлунок, тобто випити спеціальний розчин і викликати блювоту, прийняти ентеросорбент та лягти у ліжко до приїзду медиків.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7485 / 4.39MB / SQL:{query_count}