Обережно, кліщі атакують містян

Медики б’ють на сполох – кожен третій кліщ у Львові заразний! Найбільше цих кровопивць на Погулянці та в парку імені 700-річчя Львова

Цього року кліщі особливо активізувалися – чатують на містян у лісах, парках, на присадибних ділянках, навіть у траві на газонах біля будинків. Їх, звичайно, труять, але позбутися кровопивць нелегко. Ці комахи-паразити становлять неабияку небезпеку, бо є переносниками низки небезпечних інфекційних захворювань! Серед найпоширеніших – кліщовий енцефаліт та іксодовий кліщовий бореліоз, більше відомий, як хвороба Лайма. Медики стверджують, що від цих недуг може початися ураження всіх внутрішніх органів. Найпершими страждають суглоби.
Чому кліщі такі незнищенні, чи можна захиститися від них та як діяти, якщо все ж таки принесли додому небажаного гостя, дізналася “Пошта”.

Ні погуляти, ні відпочити

Хоча, за інформацією управління екології та ландшафтного дизайну Львівської міськради, cім парків Львова вже обробили від кліщів – “Високий Замок”, Стрийський, Снопківський, “Горіховий гай”, Парк імені 700-річчя Львова, “Залізна вода” і Парк імені Папи Римського Івана Павла ІІ, містяни все одно бояться там гуляти.
До прикладу, львів’янин Дмитро помітив кліща на своєму тілі після прогулянки Стрийським парком. Паразит так міцно уп’явся в ногу, що годі було його витягнути. “Сам не хотів цього робити – боявся, що якась частинка кліща залишиться в тілі. Тому відразу звернувся в травмпункт, – розповідає хлопець. – Кліща дістали швидко, віддали його мені і порадили здати в лабораторію. Признаюся, що з жахом в очах це робив, сильно переживав, щоб усе було гаразд, бо в одного мого колеги кліщ таки був заразний. У моєму випадку, на щастя, все обійшлося”.
А ось доньку пані Олі за останні два тижні кліщ кусав тричі. Але не в парку чи в лісі, а під час прогулянки поблизу дому. Щоразу комах жінка витягала сама. “Кліщів у лабораторію для аналізу не здавала – спалювала. Хоча останнього разу, коли в дитини підвищилася температура, все ж пошкодувала, що не зробила цього. Зараз щоразу ретельно оглядаю тіло дитини після кожної прогулянки”.

Небезпека поруч!

Зі слів заступника директора Львівського обласного лабораторного центру Олега Когута, цього року кожен третій кліщ є переносником такої небезпечної недуги, як хвороба Лайма.
“Від початку року станом на цей тиждень ми вже виявили 31 зараженого кліща. Це вдвічі більше, аніж за аналогічний період минулого року! Виходить, що кожен третій кліщ заразний, – розповідає “Пошті” лікар. –  Містян кусають кліщі майже в усіх районах Львова, але найнебезпечнішими є парк “Погулянка” і Парк імені 700 річчя Львова”.
Зі слів медика, свою активність ці кровопивці припинять ще не скоро. Виявляється, вони активні впродовж шести-семи місяців – із березня-квітня до листопада включно. “Сезон цього року кліщі “відкрили” дещо раніше – наприкінці березня. Причин цього кілька: відносно швидке потепління, невчасно скошена трава, непідстрижені кущі, а також засміченість зон відпочинку і придорожніх галявин”, – пояснює Олег Когут.

Як уберегтися

Аби мінімізувати можливі ризики і уникнути укусу кліща, перед прогулянкою не лише лісом, а й парком треба правильно одягтися, обробляти одяг спеціальними засобами і не ходити по високій траві.
“У наших парках проводять акарацидну обробку дерев проти кліщів. Та вони все одно завдають шкоди. З чим це пов’язане, відповісти важко. Однак про власний захист треба подбати – вбиратися на прогулянки в одяг світлих кольорів. Якщо на вулиці не надто спекотно – то в той, що з довгими рукавами, – радить терапевт Олена Зінчук. – Прийшовши додому, варто обов’язково оглянути себе та рідних на наявність кліщів. Найчастіше їх можна знайти під пахвою, за вухом, у вусі, на волосяній частині голови, навіть в паху, тобто на тих ділянках, які найбільше “полюбляють” кліщі. Самого укусу можна й не відчути, бо він безболісний: кліщ встромляє в шкіру свої щелепи і одночасно виділяє слину, яка є анестетиком – знеболювальною речовиною”.
Для того, щоб відлякати комах, лікар радить використовувати фунгіциди – препарати, які наносять на одяг або шкіру за півгодини до виходу на вулицю.

Видаляємо кліща і здаємо в лабораторію

Якщо ж кліщ все таки уп’явся, найкраще звернутися до медзакладу для правильного його видалення. За відсутності такої можливості Олена Зінчук рекомендує робити це самотужки за допомоги петлі з нитки. “Захопіть нею тіло кліща щонайближче до шкіри і видаліть його коловими рухами, викручуючи кліща проти годинникової стрілки. Різкий відрив у кілька разів посилює ризик зараження!” – наголошує вона.
І додає: що довше кліщ перебуватиме в шкірі, то більшою буде кількість вірусу, що потрапить в організм, то складніше буде його витягти. “Хвороба Лайма найчастіше починається гостро: через декілька днів після укусу кліща з’являється кільцеподібна еритема – одна з характерних ознак хвороби. З часом почервоніння поступово зникає, хоча може й зберігатися до кількох місяців. Водночас появляється висока температура тіла, болять голова, м’язи, порушується сон”, – веде далі Олена Зінчук.
Кліща, якого витягли, треба принести в лабораторію для аналізу на предмет зараження енцефалітом і бореліозом. Олег Когут наголошує, що це бажано зробити в першу-другу добу після укусу, щоби кліщ ще був живий!
“Кліща, який вас укусив і якого ви витягли, покладіть на вологу шматинку чи марлю, далі помістіть у баночку, сірникову коробку чи в пробірку і несіть у лабораторію. Результати дослідження стануть відомі вже через добу, максимум через дві”.
Якщо ж кліща після укусу ви спалили або викинули, лікарі радять все ж таки піти до інфекціоніста, який, можливо, призначить певний курс лікування. Зазвичай, це антибіотикотерапія.
Дослідити видаленого кліща на предмет зараження збудниками хвороби Лайма, а також провести лабораторну діагностику цього захворювання (дослідження крові) можна:
* В лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ “Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України” (м. Львів, вул. Круп’ярська, 27, тел. 276 85 92).
* В лабораторії трансмісивних вірусних інфекцій ДУ “Львівський НДІ епідеміології та гігієни МОЗ України” (м. Львів, вул. Зелена, 12, тел. 260 22 66).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7144 / 4.41MB / SQL:{query_count}