Бути в гармонії зі самим собою

У Львові щораз більшої популярності набувають заняття з йоги. “Пошта” довідалася, кому вони корисні, а кому можуть зашкодити

Міська суєта, щоденні стреси і життєві проблеми сильно виснажують нас, спричиняють апатію та нервові зриви. А так хочеться відпочити, відволіктися… На допомогу приходить йога.
Ті, для кого вона стала частиною способу життя і життєвої філософії, стверджують, що це чи не найпростіший спосіб релаксації та гармонії тіла й духу. Завдяки заняттям йогою можна схуднути, підвищити працездатність і позбутися багатьох хвороб. Це можливо завдяки оптимальному поєднанню м’язового напруження і глибокого розслаблення та правильного дихання. Користь йоги полягає й у тому, що під час занять нею задіюються глибокі м’язи тіла, які не працюють при звичайних фізичних тренуваннях.
Але пам’ятайте, що Церква не надто приязно ставиться до таких занять. Мовляв, інколи під час йоги людям пропонують співати якісь “мантри” та “охоплювати енергетичний простір”. Християни, вступаючи в мантричне спілкування, замінюють істинні духовні цінності на неправдиві. Тому будь-які форми окультних практик (а йога безперечно належить до таких) несумісні з християнством!

Модне захоплення

Йога як унікальне східне фізичне і духовне вчення існує вже більше шести тисячоліть. Але мегапопулярною у Львові вона є саме зараз. Це підтверджують й адміністратори йога-студій. З їхніх слів, якщо ще кілька років тому охочих відвідувати заняття з йоги були одиниці, то зараз таких десятки. До речі, у Львові на заняття з йоги можна потрапити не лише завдяки існуванню спеціальних студій, а й чи не кожного фітнес-клубу. За одне заняття доведеться викласти 60-70 гривень (абонемент коштуватиме від 180 гривень).
“Займатися йогою можна в будь-якому віці незалежно від комплекції, статі, віросповідання чи професії. Користь від таких занять отримують і діти, і люди старшого віку, і вагітні. Для кожної категорії підбираємо певний рівень складності, той, у якому людина почуватиметься комфортно”, – казали “Пошті” майже в усіх закладах, де проводять заняття з йоги.

Пізнання самого себе

Кожен, хто наважився зайнятися йогою, має індивідуальну мету. Когось спонукає на це бажання зміцнити здоров’я і омолодитися, хтось прагне досягти душевної рівноваги. Здобути і одне, і друге можна завдяки нижньому щаблю засвоєння йоги – хатха-йозі.
Зі слів інструктора з хатха-йоги Уляни Депутович, цей вид йоги є комплексом фізичних вправ – асан та дихальні практики (пранаями). Їх мета – досягти балансу двох енергій: ха – чоловічої і тха – жіночої. Саме звідси й походить її назва. “Оперуючи знаннями про баланс цих енергій та знаючи інструменти його досягнення, за допомоги практики хатха-йога можна заспокоїти “розбурхані” розум і тіло, вгамувати зайві емоції або ж, навпаки, прокинутися, привести в тонус сонний розум і пасивне тіло, – пояснює вона. – Переваг такої йоги чимало. Перш за все це оздоровлення. Заняття допоможуть покращити стан суглобів та зміцнити м’язи, розслабитись, поліпшити гнучкість тіла, розвинути витривалість, подолати стрес та апатію і знайти гармонію зі самим собою”.
Головні аспекти йоги
Йога – не релігія, вона не нав’язує релігійного кодексу поведінки. Згідно з трактатом індійського мудреця Патаньялі, йога складається з восьми аспектів, або сутр йоги. Патаньялі одним із перших представив йогу у вигляді чіткої системи  – як шлях, що складається з восьми кроків: 
1. Яма – моральні заповіді чи етичні обмеження. 2. Ніяма – духовні принципи. 3. Асана – пози. 4. Пранаяма – управління диханням. 5. Пратьяхара – відсторонення почуттів від зовнішніх об’єктів. 6. Дхарана – концентрація. 7. Дх’яна – медитація. 8. Самадхі – досягнення надсвідомості.
Якщо у вас міжхребцева грижа, остеохондроз, гіперкіфоз чи сколіоз – йога допоможе позбутися болю в спині, покращити поставу. Також, як наголошує інструктор, йога поліпшує травлення, усуває безсоння, хронічну втому та наслідки стресу. “Часто проблеми в тілі можуть бути наслідком певного стану психіки, пережитих емоцій, переживань. Завдання практики йоги – оздоровити не лише тіло, а й розум, адже в роботі з фізичними вправами (асанами) через тіло ми працюємо і з розумом. Йога вчить терпіння, толерантності, прийняття самого себе та людей навколо, що, своєю чергою, допомагає досягти гармонії та внутрішнього спокою, якого нам так бракує в  буденному житті”, – веде далі співрозмовниця “Пошти”.

Не нашкодити, а оздоровити!

Як зазначила Уляна Депутович, здебільшого на заняття з йоги приходять жінки віком від 18 до 35 років, проте є й старші. А ось чоловіків на заняттях зустрінеш нечасто. “Суть практики не в тому, щоби сісти на шпагат чи закинути ногу за голову. Йога –  процес невпинного самовдосконалення, а не результат у вигляді якоїсь конкретної асани, – каже вона. – Варто пам’ятати, що людина приходить у зал для того, щоби покращити здоров’я, а не нашкодити йому. Адже асана – це положення, яке має бути зручне та стійке для тіла”.
До речі, щоб йога приносила лише користь, не бажано займатися нею на повний шлунок. Такі заняття треба проводити у тихому, добре провітреному приміщенні. Тим, що мають хвороби крові, вади серця, аневризму аорти, дистрофію міокарда, злоякісні новоутвори, інфекційне ураження суглобів, тяжкі черепно-мозкові травми, сильні порушення схеми тіла, пошкодження хребта із незадовільною компенсацією чи психічні розлади, займатися йогою не варто! Тимчасово йога протипоказана людям із хронічними недугами в стадії загострення, при підвищеній температурі тіла, в післяопераційний період, при перевтомі, під час тривалого й систематичного прийому великої кількості ліків.

ВИДИ ЙОГИ

Прана-йога. Це йога дихання, яка веде кожного шляхом від легеневого зовнішнього дихання, пов’язаного з матеріальним і фізичним усвідомленням людини, до пранічного внутрішнього дихання, яке веде до переживання універсальної свідомості. Прана-йога побудована на трьох головних вправах: речака (повний вдих), пурака (глибокий видих), кумбхака (затримка дихання).
Йога-нідра. Практика глибокого усвідомленого розслаблення, стан розуму, коли він перебуває в стані між засинанням і неспанням. До речі, в стані неспання свідомий розум активізується, проте коли ви розслабляєтеся і думки повільно перетворюються на сон, починають пробуджуватися несвідомі й підсвідомі сфери розуму. За допомоги цього виду йоги людина здатна заглянути в свої закриті зони свідомості й керувати своїми справжніми резервами.
Хатха-йога. Цей вид йоги є найпоширенішим. Уроки націлені на вдосконалення фізичного тіла за допомоги впливу на свідомість і розум. А ще хатха-йога є ідеальною для схуднення, оскільки дозволяє не лише пізнавати своє внутрішнє “Я”, а й тренувати тіло, виконуючи щораз складніші вправи.
Сахаджа-йога. Цей різновид йоги призначений для тих, що прагнуть пізнати свою справжню внутрішню суть. Для цього не потрібно стояти на голові і повторювати вправи. Головною складовою такого виду йоги є медитація, яка поглиблюється з кожним разом все більше. Найважливіша частина цієї йоги – пробудити тонку духовну енергію, яка називається “кундаліні”. 
Бікрам-йога. Її ще називають “гаряча йога”, оскільки заняття проводять в приміщенні, де температура повітря сягає 40,5 градуса за Цельсієм. При такій температурі м’язи стають еластичнішими і з організму виводяться всі токсини.
Айєнгар-йога. Вона відрізняється від інших тим, що спрямована на користь людей із хворобами та обмеженими можливостями. Спочатку пози найпростіші, але з кожним разом ускладнюються, і в підсумку людина навіть з обмеженими можливостями відчуває, як її тіло стає сильним та гнучким, енергетичні канали вирівнюються і настає душевна рівновага.
Тантра-йога. Цей вид йоги є шляхом єднання чоловічого і жіночого начал, об’єднання їх полярності в одне ціле. Вона буває трьох видів: біла, чорна і червона.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8388 / 4.43MB / SQL:{query_count}