Кір: чи існує загроза Львівщині?

Через те, що на Івано-Франківщині щодня збільшується кількість хворих на кір, ця недуга може вразити жителів нашої області, особливо невакцинованих дітей і вагітних!

Хоча на сьогодні випадків цієї хвороби на Львівщині не зареєстровано, епідеміологи прогнозують несприятливу ситуацію із захворюваністю на кір уже цього року.
Причин кілька – в сусідній Івано-Франківській області ще наприкінці минулого року діагноз кір поставили більш ніж півсотні жителям, а в Румунії, що географічно наближена до неї, взагалі зафіксували спалах (кількість хворих сягає двох тисяч, є 15 смертельних випадків!). Крім того, в нас украй низькі показники охоп­лення профілактичними щепленнями проти кору. Цій недузі притаманна циклічність виникнення ускладнень кожні п’ять-шість років. Останній пік захворюваності на кір у Львівській області спостерігався в 2012 році.

(Не)дитяча хвороба

“Зважаючи на відкритість кордонів,високу активність міграції населення, високу заразність кору та проблеми з вакцинацією, найближчим часом вірус може потрапити й на Львівщину”, – зазначає “Пошті” лікар-епідеміолог відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Олена Баворовська.
Зі слів епідеміолога, якщо раніше цю хворобу вважали суто дитячою, то зараз на неї можуть перехворіти і підлітки, і студенти, і навіть зрілі люди. Понад те, якщо в дитячому віці кір проявляється простіше, то в зрілому можуть бути ускладнення. 
“Зазвичай у дорослих людей перебіг захворювання відбувається набагато важче. Часто через набуті проблеми зі здоров’ям – хронічні захворювання чи різні патології. До прикладу, пережите інфекційне захворювання може сильно ослабити здоров’я”.

Інфікуватися легко

Кір – це інфекційна хвороба, що передається через прямий контакт та повітряно-крапельним шляхом, інфікує слизову оболонку, а потім поширюється по всьому організму. 
“Інфікуватися вірусом кору можна дуже легко під час розмови, кашлю, чхання. Щоб заразитися кором, досить лише на кілька хвилин зайти до кімнати, де перебуває хворий, – зауважує терапевт Галина Іваночко. – У людини, яка захворіла на кір, підвищується температура, спостерігається кашель, нежить, кон’юнктивіт і плямисто-папульозний висип. Для хвороби характерне й те, що до появи самого висипу можуть утворитися плями на слизовій оболонці рота навпроти верхніх кореневих зубів”.
Важливо знати, що висип під час кору починається з волосистої частини голови та позаду вух. Потім поширюється на шию і обличчя. Наступного дня уже вкриває плечі й тулуб дитини, а на третій день поширюється на кінцівки і починає бліднути на обличчі.
Як пояснила лікар, на кір може захворіти навіть щеплена проти цієї недуги особа, але тоді перебіг буде набагато легший. Що стосується повторного захворювання, то воно малоймовірне.
До речі, джерелом збудника інфекції є особа, хвора на кір. Для свого оточення вона становить небезпеку з останніх двох днів інкубаційного періоду до п’ятого дня після появи висипу. Інкубаційний період (момент від потрапляння збудника в організм до появи перших ознак захворювання) триває в середньому 10 – 17 днів. Після пережитого захворювання можуть виникати ускладнення у вигляді пневмонії (запалення легень), ларингіту (запалення гортані), менінгіту (запалення мозкових оболонок), енцефаліту (запалення мозку). 

Важлива профілактика

Аби зменшити, а то й мінімізувати ймовірність захворювання на кір, терапевт радить усім переглянути свій раціон і споживати більше продуктів із високим вмістом вітаміну А, який протидіє цьому вірусу (рибу, печінку тріски, яйця і фрукти), уникати стресів і дбати про себе. 
Утім найефективнішим способом захиститися від кору в будь-якому віці лікарі називають вакцинацію. На жаль, Україна має найнижчі показники охоп­лення щепленнями серед усіх європейських країн та одні з найнижчих в світі. Станом на кінець минулого року на Львівщині проти кору, паротиту і краснухи вакцинували трохи більше ніж 35% дітей в однорічному віці. 
До речі, на сьогодні в нашому місті та області, як запевняють фахівці, є достатня кількість вакцини проти кору, а отже, кожна дитина, що підлягає щеп­ленню, може отримати його в поліклініці за місцем проживання! Нагадаємо, що таку вакцинацію проводять дітям у віці 12 місяців, а ревакцинацію – у шість років. Дітям, що не були вакциновані проти кору, паротиту чи краснухи в зазначеному віці, щеплення починають робити в будь-якому віці до 17 років. Дитина повинна отримати дві дози вакцини з дотриманням між ними мінімального інтервалу введення.

Мийте руки, щоб не захворіти!

Львів’ян попереджають про поширення ротавірусної інфекції

У нашому місті все частіше можна чути скарги батьків на те, що дітей вражає якась шлункова інфекція. І супроводжується вона діареєю, блюванням, слабкістю, підвищенням температури тіла. Епідеміологи ж запевняють, що ротавірусна інфекція – це сезонне захворювання, тому варто вживати профілактичних заходів.
Нагадаємо, що на початкових стадіях симптоми ротавірусної інфекції часто плутають із застудою чи грипом. Інфікуватися можна будь-де: на вулиці, у транспорті, через продукти харчування, воду. Адже інфекція передається фекально-оральним шляхом через брудні руки.
Щоб уберегтися від захворювання, потрібно: 
– часто мити руки; 
– не пити води із зовнішніх джерел; 
– воду з крана кип’ятити впродовж п’яти-семи хвилин; 
– мити овочі та фрукти перед споживанням, а дітям оббирати їх від шкірки.

Марія Малачинська, директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ЛОДА:
– Таке вірусне захворювання, як кір, досить небезпечне для вагітних. По-перше, ця хвороба, пережита жінкою при надії в першому триместрі, може викликати складні вади розвитку ембріона, інколи навіть бути підставою для переривання вагітності. По-друге, донині, на жаль, не існує медикаментозних засобів (ліків, пігулок або сиропів), які могли б повністю знищити вірус кору. Тому жінкам потрібно постаратися своєчасно створити для свого організму найоптимальніші умови, що дозволяють боротися з цією інфекцією. Єдиним ефективним способом запобігти розвиток кору є своєчасна вакцинація (щеплення), яку слід зробити ще до настання вагітності. Як при вагітності, так і під час інкубаційного періоду прояви кору тривають приблизно два тижні. Часто в цей період у вагітної може різко підвищитися температура, початися кашель, нежить. Стандартна симптоматика доповнюється світлобоязню, болем голови і характерним висипом – червоні плями на піднебінні. Кір при вагітності також може стати причиною серйозних ускладнень як для майбутньої мами, так і для малюка. Зокрема, може проявитися корева пневмонія, виникнути ускладнення з боку нервової системи, статися мимовільний викидень або передчасні пологи. На останніх термінах вагітності ця хвороба може привести до народження малюка з вродженою інфекцією кору. Визначити, чи хвора дитина на кір до народження, практично неможливо. Якщо майбутня мама перехворіла на кір на самому початку вагітності, питання про збереження дитини вирішується індивідуально. Якщо вагітна все ж захворіла на кір, їй варто дотримуватися ліжкового режиму, багато пити і тільки за необхідності застосовувати протигарячкові препарати. Якщо подружжя вирішило щепитися проти кору, то від зачаття дитини їм варто утриматися впродовж трьох місяців. А коли жінка вже мала кір, вагітніти їй рекомендується через місяць після зникнення клінічних симптомів захворювання. В будь-якому випадку такі питання варто обговорювати з лікарем і планувати вагітність після проведення всіх необхідних обстежень. Та все ж кір не такий небезпечний для майбутньої мами і дитини, як краснуха!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7648 / 4.43MB / SQL:{query_count}