Цілюща сила солі

“Пошта” дізналася, в чому полягає користь солетерапії, чи має вона протипоказання, скільки у Львові соляних кімнат і яка вартість однієї оздоровчої процедури

фото: Олег Огородник
Шалений темп життя, постійні стреси, погіршення екологічної ситуації, зниження імунітету, хронічні недуги  – ось далеко не повний перелік причин погіршення здоров’я. Та, виявляється, порятунок є! Надійним і простим способом слугує солетерапія, а точніше її різновид – спелеотерапія (лікування, зумовлене тривалим перебуванням в умовах своєрідного мікросередовища печер, соляних копалень, шахт) і галотерапія (методика, завдяки якій штучно відтворюється мікроклімат, подібний до того, що існує в підземних соляних печерах чи копальнях). 
Саме лікувальні властивості соляних шахт і кімнат використовуються на багатьох курортах світу. Не відстають від них і українські. Але якщо поїхати на море або у відомі закарпатські, стрийські чи тернопільські соляні шахти немає ні фізичної, ні фінансової змоги, оздоровитися можна й у Львові в зручний час і з мінімальними витратами. Тут спелеокамери не гірші від закордонних! 
Отож, “Пошта” дізналася, в чому полягає користь солетерапії, чи має цей метод немедикаментозного лікування та оздоровлення протипоказання, скільки у  Львові соляних кімнат і яка вартість однієї оздоровчої процедури. 

Кому помагає…

Науковці стверджують, що ефективність оздоровлення за допомоги соляних шахт може сягати 99%. Десять відвідувань, чи то пак сеансів, цілком замінюють повноцінну відпустку на морі. Цілющі властивості солі здатні вилікувати: бронхіальну астму, хронічний та обструктивний бронхіти, хронічний гайморит, сезонну алергію, риніт, фарингіт, трахеїт, пневмонію навіть шкірні хвороби.
“Лікувальний ефект соляної кімнати базований на властивостях негативно заряджених іонів та гідроіонів звичайної солі (хлориду натрію). При потраплянні в дихальні шляхи та на шкіру ці іони спричиняють подразнення нервових закінчень, частково проникають у кровоносну систему і таким чином впливають на організм людини, яка перебуває в соляній кімнаті, – розповідає “Пошті” терапевт Ольга Кулинець. – Відтак часте і тривале відвідування соляної кімнати чинить протизапальну і бактерицидну дію, покращує та відновлює кровообіг, регенерує колаген, стимулює ріст клітин, покращує обмін речовин та виводить шлаки. Повітря, що містить сольовий аерозоль, зміцнює організм та імунітет, усуває синдром хронічної втоми, допомагає в лікуванні порушення кровообігу та в післяінфарктному стані”. 
Показаннями до лікування в соляних кімнатах є й атопічний дерматит, псоріаз, екзема, гнійничкові ураження шкіри та вугрі. Якщо турбують часті ГРВІ чи кашель, пов’язаний із курінням, на допомогу прийде галотерапія.
Зі слів фахівця, навіть півгодинне перебування у соляній кімнаті дорівнює декільком годинам міцного сну на свіжому повітрі, бо повітря в такому приміщенні у 10 разів чистіше, ніж поза ним!

…і кому шкодить

Незважаючи на те, що солетерапія є натуральним методом оздоровлення, у якого практично відсутні побічні ефекти (його можна використовувати для лікування вагітних та маленьких дітей трьох-чотирьох років), Ольга Кулинець радить його не всім. Терапевт вважає, що соляну кімнату не варто відвідувати тим, у кого спостерігається: виражене загострення захворювань бронхолегеневої системи, грип, ГРВІ з лихоманкою чи інтоксикацією, пережитий туберкульоз, гіпертонічна хвороба ІІ і ІІІ стадій, гострі та хронічні захворювання нирок, наявність або підозра новоутворів.

Обирати вам

Насправді соляних кімнат у Львові не дуже багато, але вибрати є з чого. Такий метод оздоровлення пропонують кілька місцевих приватних спорткомплексів і спа-центрів, а також деякі комунальні заклади. Чи не єдина їх відмінність – вартість послуги. Якщо в перших за один сеанс галотерапії доведеться викласти 60-70 гривень, то в других – утричі менше (переважно 20 гривень).
Ще кілька років тому одна із соляних кімнат функціонувала при Львівській міській дитячій лікарні, що на вулиці П. Ор­лика. Але, як розповів “Пошті” головний лікар закладу Дмитро Квіт, на жаль, її вже закрили…
Є соляна кімната в першому поліклінічному відділенні Першої міської клінічної лікарні ім. Князя Лева (вулиця Лемківська, 28). Проводять там такі процедури тричі на день (окрім вихідних) о 9.00, 11.00 та 13.00. Як пояснили “Пошті”, оптимальна кількість відвідувань – 24 дні. Перші сеанси триватимуть приблизно 20 хвилин, кілька наступних 30, а решта 40 хвилин. За повний курс терапії (24 дні) треба буде заплатити в касу 170 гривень.  
Відвідати соляну кімнату можна й у Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону (вулиця Личаківська, 26). “Під час створення галокамери були використані солеблоки, загальна вага яких сягає тонни. Їх завезли із солотвинських соляних родовищ. Решта соляних елементів використані за технологією створення галокамер (напилення солі на стіни). Завдяки застосуванню керованого мікроклімату і використанню різних режимів лікувальних концентрацій сольового аерозолю маємо змогу ефективно лікувати пацієнтів з усіма формами бронхолегеневої патології, хронічними запальними захворюваннями верхніх дихальних шляхів, алергічними захворюваннями та захворюваннями шкіри, – розповідає “Пошті” старший ординатор відділення загальної терапії військового шпиталю Ігор Осіїк. – До нас звертаються і дорослі, і батьки з дітьми від чотирьох років, які часто хворіють на грип та ГРВІ, мають постійні бронхіти з астматичним компонентом. Діти, які часто приходять до нас на сеанси, легко переносять епідемічний сезон, а якщо й хворіють, то без бронхітів чи ускладнень. Наша соляна кімната розрахована на десять пацієнтів. Принцип лікування – до десяти сеансів, з яких один-два адаптаційні – по сорок хвилин, а решта тривають до години”.
Однак перш ніж іти в соляну кімнату, бажано мати скерування від лікаря, пояснює Ігор Осіїк. Якщо його немає, пацієнт може прийти до шпиталю заздалегідь і пройти огляд в пульмонолога, який повинен оглянути людину, за потреби скерувати її на аналізи та визначити кількість сеансів перебування в соляній кімнаті.

Від спелео- до галотерапії

Метод лікування шляхом довготривалого перебування в мікрокліматі печер або соляних копалень відомий вже більш ніж 2500 років завдяки виявленим соляним термам на Сицилії. У стародавніх монастирях монахи радили хворим із проблемами дихання іти в соляні печери, де вони дробили соляні камені, вдихаючи пил, що виходив із них. Після цього хворі на якийсь час позбувалися недуг або забували про них назавжди. 
Під час Другої світової війни жителі німецького містечка Еннепеталь використовували карстову печеру Клутерт як бомбосховище. Серед них були люди, які хворіли на бронхіальну астму або мали інші захворювання бронхолегеневої системи. Виявилось, що перебування в печері викликало значне покращення їхнього стану. Тож у подальшому після клініко-експериментального дослідження був започаткований новий напрямок лікування недуг органів дихання, що дістав назву “спелеотерапія”.
Таке лікування вперше започаткували в середині XIX століття у Польщі. Один із тамтешніх терапевтів зауважив, що ніхто з шахтарів соляної шахти неподалік Кракова не хворіє на астму. Саме в цій шахті пізніше (у 1959 році) відкрили соляну лікарню. В ній побувала українська делегація із Закарпаття, яка, скориставшись досвідом поляків, відкрила у солотвинській шахті відділення галотерапії. Відтоді лікарі остаточно переконалися в ефективності оздоровлення, профілактики та лікування хворих в умовах мікроклімату соляної шахти.

Анізія Бандрівська, головний алерголог Львівської області:
– Соляні кімнати в алергології використовують при бронхіальній астмі, алергічних ринітах та полінозі. Допоміжною галотерапія може бути при бронхолегеневих недугах, хронічних бронхітах, використовуватися для зміцнення загального імунітету до респіраторних захворювань. Крім того, це хороша реабілітаційна терапія, що сприяє відхаркуванню та відходженню застійного мокротиння, що є в легенях. Та якою б не була проблема, соляні кімнати потрібно відвідувати лише після скерування лікаря. Самовільно ходити на такі процедури не раджу, так само зловживати ними! Річ у тім, що накопичення солі може призвести до багатьох проблем зі здоров’ям. І навіть якщо у людини не було сечокам’яних патологій чи збоїв у роботі серцево-судинної системи, надмірне чи неконтрольоване відвідування соляних кімнат може бути небезпечним. Кількість сеансів повинен визначити лікар: одним достатньо п’яти, іншим знадобиться десять-п’ятнадцять. Перебування в соляних кімнатах чи шахтах протипоказане тим, що мають серцево-судинні хвороби, онкологію чи проблеми з нирками. На Львівщині та в самому Львові медичних закладів, які мали б соляні кімнати, не так уже й багато, тому попит на них є. Крім того, що ми, лікарі, скеровуємо на такі процедури пацієнтів, є серед них чимало охочих, які просять про таке скерування, адже це дуже добра допомога при медикаментозному лікуванні: одужання настає швидше і ефект залишається надовго.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8426 / 4.45MB / SQL:{query_count}