Псевдолікар у кишені

Чи можуть сучасні мобільні технології поліпшити стан здоров’я і чи замінять вони лікаря

Електронні ґаджети постійно вдосконалюються: десять років тому мобільний телефон ми використовували лише для зв’язку, п’ять років тому завантажували на нього ігри з інтернету, а сучасні смартфони вже стали допоміжними засобами для роботи. Понад те, вони корисні й для праці над собою, контролю самопочуття і дотримання здорового способу життя. Мовиться про мобільні додатки на платформах Android та IOS, які розробляють та оновлюють, щоб ми краще орієнтувалися в медицині та дбали про своє здоров’я. 
Існує вже понад 165 тисяч мобільних додатків з медичною інформацією та функціями, які допомагають провадити здоровий спосіб життя. Вони часто стають найшвидшим і найдешевшим рішенням для тих, що бажають змінити стиль життя і шукають інформацію та підтримку. Проте лікарі вважають, що такий технологічний стрибок нам радше шкодить, аніж допомагає, якщо відмовляємося від консультації лікаря, ставимо собі діагноз і призначаємо лікування за допомоги кишенькового порадника.

Медичні довідники 

За таким запитом можемо знайти безкоштовні довідники про різні захворювання, базу даних ліків, медичний словник, довідник народної медицини, норми результатів аналізів, дешеві аналоги дорогих ліків тощо. Але ці довідники будуть корисними більше для лікарів, щоб швидко знайти і пригадати сферу застосування того чи того медичного препарату. А для пацієнтів – хіба прочитати інструкцію до виписаних ліків перед купівлею, дізнатися їх вартість. Самі ж користувачі у коментарях до додатків запевняють, що такі програми не містять усіх захворювань, усіх ліків, симптоми дуже уніфіковані, а багато програм працюють лише тоді, коли є доступ до інтернету. 
Втім популярними є додатки, які можна завантажити для загального розвитку. Наприклад, “Довідник лікаря: MedAssist” містить безліч корисної інформації: протоколи діагностики та лікування захворювань від МОЗ України; довідник зареєстрованих лікарських засобів; формуляр лікарських засобів (із доведеною ефективністю і допустимим рівнем безпеки); міжнародний АТС-класифікатор; міжнародний класифікатор хвороб (МКХ-10); норми основних лабораторних аналізів і функціональних показників; медичні новини і статті провідних експертів, а також можливість пошуку найближчої аптеки, в якій є доступний за ціною лікарський засіб, її адресу, режим роботи, телефон та місцезнаходження на карті. Основний недолік програми – вона не працює без інтернету, але трафіку споживає дуже мало, тому для користування нею достатньо навіть повільного 2G інтернету. Крім того, є ще й додаток “MedBox – довідник ліків” і “Аналізи”.

Пленери

Ця категорія для тих, що живуть у швидкому темпі й іноді забувають дбати про своє здоров’я. Особливо популярна вона серед жінок: щоденники вагітності, менструальних циклів, тренувань, схуднення. Якщо ви забули випити пігулку, вчасно піти на пробіжку чи поїсти, програма нагадає вам про це звуковим сигналом. Шукати треба: “Щоденник тренувань”, “Менструальний календар”, “Щоденник артеріального тиску”. 

Відстежування фізичної активності

Кажуть, що для втрати ваги треба більше ходити східцями, пішки, а не їздити транспортом, споживати менше калорій. Але в кого є час, щоби додержувати всього цього? Допоможе додаток “Strava Біг і велоспорт”. За його допомоги ви можете контролювати тренування; завдяки функції GPS виконувати завдання і порівнювати свої спортивні досягнення з результатами друзів; знаходити цікаві маршрути і створювати свої власні; стежити за своїм прогресом безпосередньо під час тренування. Доступне й порівняння статистики: дистанція, темп, швидкість, набір висоти і витрачені калорії. Інші додатки з цієї серії – “Лічильник кроків і калорій”, “Крокомір”, Runtastic. Більшість із них інтегрована в соціальні мережі, де користувачі охоче діляться результатами своїх тренувань, дієт, іншими особистими досягненнями, які дають їм привід пишатися собою.

Медичні калькулятори

З їх допомогою можна визначити дози препаратів, кількість необхідних калорій на добу, дату пологів, норму споживання води, індекс маси тіла і навіть норму алкоголю. Але не забувайте, що точно визначити такі показники вам допоможе тільки лікар, врахувавши індивідуальні особливості вашого організму! Якщо сумніваєтеся – проведіть експеримент: завантажте кілька однотипних додатків і порівняйте результати. В більшості випадків вони будуть різні, а все тому, що при розробці цих додатків беруть до уваги дуже загальні показники (деякі з них містять багато помилок). Проте навіть заради розваги завантажте “ІМТ Калькулятор”, “Мій глікемічний індекс”, “Калькулятор доз препаратів” і “Дату пологів”. 

Медичні прилади

Ще кілька років тому годі було уявити собі, що, тримаючи в руці телефон, можна за кілька секунд виміряти температуру тіла, пульс, артеріальний тиск, навіть перевірити реакцію тіла на те, чи людина каже правду, чи обманює. Таку можливість дадуть вам додатки “Монітор серцевого ритму”, “Детектор серцебиття”, “Кардіограф”, “Детектор брехні”, “Сканер температури тіла”, Thermometer. Але якщо все так просто, то чому за допомоги смартфонів досі цього не роблять лікарі, а підприємства, які виробляють медтехніку, ще не збанкрутували? Напевне, така діагностика теж дуже відносна, бо точні показники залежать від багатьох факторів впливу, які поки що неможливо передбачити в механізмі смартфонів.

Оксана Скиталінська, дієтолог
– Мобільні додатки можуть нас дуже виручати в щоденному швидкому темпі життя, інформувати, нагадувати зробити якісь корисні дії для свого здоров’я, мотивувати. Але важливо їх правильно вибрати і використовувати. Особисто я користуюся додатком Strava для бігу і велоспорту. Він показує, яку відстань я пробігла, скільки калорій витратила, хвалить мене за досягнення. Синхронізую цей додаток із Фейсбуком, бо мої результати мотивують моїх друзів. Рекомендую реєструватися в цій програмі й своїм пацієнтам, спостерігаю за їхніми результатами. Крім того, користуюся додатком Instagram не лише, щоби завантажувати туди свої фото, а й підписана на сторінки, пов’язані з фізичною активністю, зокрема на Crossfit (останнім часом займаюся цим видом фізичних навантажень п’ять разів на тиждень). Хоча всім без винятку медичним довідникам і калькуляторам для смартфонів не радила б довіряти, бо в них багато помилок. От, наприклад, більшість мобільних додатків, які рахують норму споживання води, роблять це з похибкою. Вираховувати норму споживання води треба не за принципом 30 мілілітрів на кожен кілограм маси тіла, а на кожен кілограм ідеальної маси тіла. Так само не варто займатися самолікуванням, начитавшись мобільних довідників, переліків ліків, симптомів, бо часто спостерігаємо ситуацію, коли пацієнт приходить до лікаря і каже: “Ви тільки діагноз поставте, а лікування я підберу собі сам”. Такий підхід шкодить здоров’ю! Проте в цілому мобільні додатки допомагають нам досягати цілей, полегшують пошук інформації, методи її застосування у повсякденному житті, і це потрібно тільки вітати.
Марія Малачинська, директор Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ЛОДА з репродуктивного здоров’я і планування сім’ї
– Дуже зручно використовувати мобільні додатки з функціями розкладу, нагадування, якщо людина певний час постійно заживає якісь ліки, при хронічних недугах. А щодо менструального календаря, то якщо жінці це допомагає краще запам’ятовувати основні дати циклу, то чому б ні?! Сама я не користуюся медичними мобільними додатками, бо не маю такої потреби. Якщо потрібно переглянути інформацію про захворювання чи про ліки, перечитую лікарські формуляри – нормативні документи, затверджені Міністерством охорони здоров’я. Хоча для смартфонів розробили різноманітні медичні довідники, потенційним пацієнтам не варто ними користуватися перед діагностуванням у лікаря чи шукати медичні препарати, які лікують певні симптоми. Використовувати всілякі електронні порадники означає халатно ставитися в першу чергу до себе, до свого здоров’я. Я взагалі за те, щоб лікарські препарати продавали в аптеці виключно за рецептом. Мало ввести симптоми у таблицю і отримати перелік захворювань, про які вони можуть свідчити. Щоб точно визначити і проаналізувати ці симптоми, треба все-таки мати лікарський фах.
Борис Скачко, дієтолог, фітотерапевт
– Я такими додатками не користуюся. Віддаю перевагу друкованій літературі, яку завжди можна знайти в бібліотеці. Довіряю лише авторитетним авторам. Такі додатки майже не розробляють лікарі чи IT-фахівці спільно з лікарями, тому зазвичай там є можливість читати примітивні поради, які можуть зашкодити. Медичні довідники на смартфонах корисні хіба для фахівця і аж ніяк не для користувача. Якби я завантажив собі посібник з управління літаком, це не означало б, що я зміг би ним керувати. Так і для пацієнтів – вони не можуть бути помічними у визначенні діагнозів чи призначення лікування. В моїй лікарській практиці був пацієнт, який мої рекомендації щодо харчування визначив у грамах і створив електронний калькулятор, який йому щодня вираховував, скільки чого потрібно з’їсти. Тож для індивідуального користування після рекомендацій лікаря такі програми можуть бути корисні. Водночас захоплюватися загальними калькуляторами калорій, визначенням ідеальної ваги чи навіть розрахунком щоденного раціону не варто.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.1665 / 4.17MB / SQL:{query_count}