Убивчий кашель

На Львівщині більшає хворих на кашлюк. “Пошта” дізналася, хто в групі ризику, чому лікарі часто помиляються з діагнозом та чи правда, що при цьому захворюванні прогулянки коло водойм помічніші, ніж антибіотики

Нежить, загальна слабкість, спазматичний нападоподібний кашель, який триває тижнями – з такими симптомами все частіше у медзаклади Львова приводять маленьких дітей батьки. Все вказує на те, що у малюків гостре вірусне захворювання – кашлюк. Проте медики ставити такий діагноз не поспішають, записуючи у медичні картки “бронхіт”, “фарингіт” чи “трахеїт”. Принаймні так кажуть матусі.
“Пошта” вирішила дізнатися, яка ситуація із кашлюком у Львові, чи небезпідставними є твердження матерів, наскільки важко діагностувати це захворювання і як його правильно лікувати

В групі ризику – діти

Кілька місяців тому п’ятирічний Дем’янчик почав покашлювати. Мама подумала, що син застудився і не звернула на це особливої уваги. Проте минуло кілька днів, а кашель не припинявся – навпаки, став спазматичним, з надривом і свистом. “За день такий кашель міг повторюватися до 15-20 разів, до того ж частішав уночі”, – пригадує жінка.
Перелякавшись не на жарт, мати викликала лікаря. Дитині поставили діагноз бронхіт і сказали, що кашель має алергічний характер. Та навіть після цього здоров’я малюка не давало їй спокою, бо лікування не мало жодного ефекту. “Знайомі порадили звернутися до інфекціоніста, і лише він поставив діагноз кашлюк, – веде далі жінка. – Кашляв син ще довго – приблизно три місяці. Чому сімейний лікар відразу не поставив точного діагнозу, не знаю і знати не хочу, і бачити цього лікаря більше не можу…”
У львів’янки Марії на кашлюк ось уже два місяці хворіє син, якому ще немає двох років. Звідки взялася ця хвороба, жінка не знає. “Три тижні дитина кашляла, а лікарі ніяк не могли поставити діагноз. Я ледь не щодня ходила у поліклініку, щоб синові прослуховували легені. Одні лікарі казали, що вони чисті, інші щось підозрювали, а головне всі призначали різне лікування. Єдине, що всі твердили, що їм дуже не подобається кашель дитини, – розповідає Марія. – І коли запідозрили кашлюк, з’ясувалося, що “державних” аналізів на визначення збудника цієї недуги не роблять – треба йти у приватну клініку”.
Кількість хворих на кашлюк невпинно зростає. Як розповіла “Пошті” головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко, за останні п’ять років показники зросли в чотири рази!
Жінка без зволікань пішла в платну лабораторію, дитина здала кров з вени, і вже за тиждень результат був готовий. Діагноз підтвердився – кашлюк. Обійшовся Марії такий аналіз у 550 гривень. “Нам ще пропонували здати аналіз за 170 гривень. Але для цього потрібно було купити спеціальний пакет, в якому є паличка для взяття мазка з горла. Всю процедуру мала б виконати педіатр, а пакет потрібно було занести в лабораторію для визначення. Я ж обрала аналіз крові”, – розповідає вона.
Зараз малого синочка жінка лікує вдома. Хлопчик уже пройшов курс антибіотиків, тепер триває допоміжна терапія. “Лікарі небагато розповідають про цю хворобу. Сама шукала інформацію, переглядала програми за участі лікаря Комаровського, – каже Марія. – Антибіотики призначають лише через те, щоб дитина не підхопила іншу інфекцію, а ось кліматичні зміни при кашлюку важливі. Часто їздимо з дитиною у сосновий ліс, ходимо берегом річки, до конюшні. Хоч найгірший період вже минув, все одно кашель повертається, особливо коли син нервується”.
В конюшні хлопчик вдихає повітря, насичене запахом кінського поту. Зі слів жінки, ці випари найкраще усувають напади кашлю. До конюшні жінка з дитиною їздять о шостій ранку, бо о восьмій там уже провітрюють і прибирають, тож доводиться щоразу викликати таксі. “Поїздки на конюшню нам дуже допомагають – дитина може зо три дні не кашляти взагалі, перестала задихатися. Попри таку “іпотерапію”, гуляємо берегом річки. Мушу набратися терпіння, бо розумію, що кашлюк так швидко не минає –може затягнутися й до півроку”, – пояснює Марія.

Будьте насторожі!

Справді, кількість хворих на кашлюк невпинно зростає. Як розповіла “Пошті” головний епідеміолог Львівщини Наталія Тімко, за останні п’ять років показники зросли в чотири рази! “У нас не лише настороженість щодо кашлюка, а й тенденція до зростання числа хворих. Наприклад, у 2015 році діагноз кашлюк поставили 196 особам, у 2014-ому – 129-ти, а в 2013-ому – 49-ти, – розповідає епідеміолог. – На Львівщині немає територій, де не реєструють цю хворобу. Наприклад, у стаціонар з таким діагнозом часто поступають жителі Самбірського і Жовківського районів”.
Різко збільшилася й госпіталізація дітей віком від двох місяців до року, чого не було раніше. Зокрема, з початку року в інфекційну лікарню через кашлюк госпіталізували двох дітей, яким було лише два місяці від народження. Хвороба така небезпечна, що може мати й летальний наслідок! Останній такий випадок медики Львівщини зафіксували наприкінці минулого року.
Така ситуація, зі слів співрозмовниці “Пошти”, виникла через те, що зменшується кількість дітей, щеплених проти кашлюка. Наприклад, у 2015-ому в нашій області вакцину проти нього ввели лише 24% дітей, у той час як у 2008-ому ця цифра сягала 68,3%.

Зараз після майже річної відсутності вакцина, що містить кашлюковий компонент, у медзаклади України, в тому числі й Львівщини, вже надійшла. Але чи вистачить її всім, невідомо. До речі, діткам вакцинацію роблять безкоштовно. “Є п’ятикомпонентна вакцина пентаксим, яка захищає в тому числі й від кашлюка. Крім цього, багато поліклінік власним коштом закупили вакцину АКДП, яка також захищає дітей від цієї хвороби, – стверджує Наталія Тімко. – А що стосується дорослих, то кількість тих, які бажають одержати щеплення проти кашлюка, вкрай мало. Для дорослих та дітей від чотирьох років існує вакцина під назвою бустрікс, що містить кашлюковий компонент”. Зі слів співрозмовниці, держава її не закуповує, тобто нею щеплять лише в приватних кабінетах і купити вакцину можна лише самому. Коштує вона приблизно 500 гривень. 
“На сьогодні у всьому світі існує так звана стратегія “кокон”. Її суть полягає у тому, що люди, які планують народжувати дітей, стати хресними, вагітні, а також бабусі й дідусі дитини роблять щеплення проти кашлюка в дорослому віці. Відтак, коли народжується дитина, але через вік щепити її ще не можна, вони створюють біля неї “кокон”, і тоді дитина не захворіє, – каже епідеміолог. – У нас такого “кокона” не створено, бо дорослі не хочуть щепитися, хоч якраз вони найчастіше переносять збудник у навколишнє середовище і наражають на небезпеку нещеплених дітей”. До речі, торік на Львівщині проти кашлюка щепилося тільки 610 осіб.

Не проґавте хворобу!

Через те, що симптоми кашлюка спершу нагадують застуду, важливо не зволікати зі зверненням до лікаря, а відтак і з лікуванням.
Як каже епідеміолог, кашлюк – це гостре інфекційне захворювання із повітряно-крапельним механізмом передачі. Підхопити цю недугу можна в будь-якому віці. Утім найчастіше вона вражає немовлят, дошкільнят і дітей молодшого шкільного віку. Захворіти на нього можна при близькому контакті з дорослим на відстані один-два метри, далі кашлюк “не сягає”. Починається, як будь-яке респіраторне захворювання: дитина кашляє, чхає, у неї може підвищитися температура. У кожного цей період триває по-різному: у когось п’ять днів, у когось сім, у когось десять. Потім дитина починає кашляти. Кількість нападів кашлю на день може коливатися від п’яти до п’ятдесяти залежно від ступеня тяжкості захворювання. Нападоподібний кашель може закінчуватися виділенням в’язкого мокротиння, іноді навіть блюванням. Цей період триває від двох до восьми тижнів і довше.
“Є таке поняття, як класичний кашлюк. Його ні з чим не сплутаєш, – розповідає епідеміолог. – При класичному кашлюку дитині не вистачає повітря і відбуваються різкі напади кашлю, спостерігається почервоніння очей, сльозотеча, може виникнути незначна зупинка дихання, іноді знепритомнення”.
У період, коли дитина просто кашляє чи температурить, відразу поставити діагноз кашлюк важко. На це повинна бути підстава, наприклад, вогнище зараження. Якщо його немає, лікарі лікують супутні захворювання – то й же бронхіт чи трахеїт.
З початку року в інфекційну лікарню через кашлюк госпіталізували двох дітей, яким було лише два місяці від народження
Щоби підтвердити діагноз кашлюк, окрім клінічної картини, існують лабораторні методи діагностики – метод полімеразної ланцюгової реакції та імуноферментний аналіз. Проте вони платні. Другий, наприклад, коштує 170 гривень.
Отож якщо батьки бачать, що дитина кашляє більше п’яти днів, а лікування не дає жодного ефекту, або ж підозрюють кашлюк, Наталія Тімко радить їм відразу звернутися до інфекціоніста. Приміром, можна прийти в приймальний покій Львівської інфекційної лікарні, де лікар огляне дитину і скаже, чи потрібна госпіталізація, призначить відповідне лікування, підкаже, куди звернутися, щоб здати аналізи. У дитини візьмуть мазок задньої стінки глотки або кров на наявність антитіл до збудника кашлюка.
Щодо лікування, то призначають антибіотико- та симптоматичну терапію. “У першу чергу має бути потужна антибіотикотерапія. Далі негативний вплив, який бактерія вже встигла здійснити на організм, можна ліквідовувати ще й допоміжними засобами – свіжим повітрям, літанням на літаках, ходінням берегом озера. Але пам’ятайте, що дихання кінським потом, свіже повітря чи вологість збудника не вб’ють! Це все другорядне”, – резюмує Наталія Тімко.
Якщо ж зволікати зі зверненням до лікаря, можуть виникнути ускладнення, найчастіше запалення легень, зупинка дихання, енцефаліт (запалення головного мозку).

Захистіть малюка

Щоб захиститися, потрібно зробити щеплення. Зі слів епідеміолога, це єдина доказова база. “Помийте руки” чи “почистіть зуби” тут не діє. Основним методом профілактики кашлюка є вакцинація у два, чотири, шість і вісімнадцять місяців. Якщо є збій, то вакцина вводиться з порушенням календаря щеплень із дотриманням мінімальних інтервалів. Тобто з інтервалом місяць вводять три щеплення, а через півроку четверту, додаткову дозу, – пояснює вона. – Завдяки вакцинації в дитини виробляється імунітет, який захищає її від кашлюка”.
У випадку, коли щеплений малюк все-таки захворів, перебіг недуги буде значно легший і ускладнення не виникатимуть. Гарантовано вакцинація захищає лише на п’ять років, а далі знову появляється ризик захворіти.

Цікаве про кашлюк

* Хвороботворну бактерію Bordetella pertussis відкрили у 1906 році вчені-інфекціоністи Борде і Жангу та назвали її на честь першовідкривачів палички кашлюка.
* Ця хвороба дуже інфекційна – достатньо, аби бризки слини і слизу при кашлі хворої дитини потрапили на сусіда.
* В повітрі й на предметах побуту палички кашлюка швидко гинуть, тому іграшки, горнятка або речі загального користування потенційно не є небезпечними.
* На кашлюк можна захворіти в будь-який час і пору року незалежно від погоди.


Як полегшити кашель при кашлюку в дитини

Вилікувати кашель при кашлюку неможливо, але батьки можуть значно полегшити його напади, покращивши атмосферу навколо хворого малюка та активно відволікаючи дитину від хвороби.
Повітря, яким вона дихає, кардинальним чином впливає на те, як саме дитина кашляє. Виявляється, якщо атмосфера, в якій перебуває хворий на кашлюк малюк, сира й прохолодна, то напади кашлю є набагато легшими, аніж коли в приміщенні тепло і сухо. Отже:
* Забезпечте в приміщенні, де є хвора дитина, свіже повітря: бажано, аби його температура була в межах + 15-16 градусів, а вологість – до 50%.
* Якнайчастіше і якнайдовше гуляйте з дитиною на свіжому повітрі, особливо біля водойм (чисте й вологе повітря зменшує кількість нападів кашлю та їх інтенсивність).
* Якщо дитина лежить і при цьому в неї почався кашель – негайно посадіть її.
* Не лякайте малюка під час нападу, бо кашель при кашлюку має не фізіологічну природу, а психосоматичну, тож будь-який стрес (в тому числі й ваша реакція на дитячий кашель) тільки посилить напад. Навпаки, будьте спокійні, постарайтеся відволікти дитину.
* Балуйте і розважайте малюка! Наприклад, принесіть йому нову іграшку або включіть нові мультики, і побачите, що допоки дитина захоплено дивитиметься на екран або бавитиметься, напади кашлю зменшаться або зникнуть взагалі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.9729 / 4.2MB / SQL:{query_count}