Кусюча літня напасть

“Пошта” запитала у епідеміолога, чим небезпечні комахи та як позбутися їх, а алерголога – як запобігти алергічним реакціям

Надокучливі мухи, кровожерливі комарі, бридкі таргани – характерна  особливість літньої пори. Бо літо, на жаль, запам’ятовується нам не тільки активним відпочинком і бронзовою засмагою, а й боротьбою із цими набридливими створіннями. 
При високій температурі і вологості повітря швидше псується їжа, гниють сміттєві відходи – утворюється сприятливе середовище для розмноження побутових комах. А вони є не лише причиною нашого дискомфорту, а й переносниками інфекційних захворювань, причинами алергічних реакцій та запальних процесів на шкірі. 
Усього існує більше 80 видів мух, але найбільш чисельною є кімнатна муха, яка постійно залітає в закриті приміщення – до помешкань, на харчові підприємства, до медичних закладів, до приміщень із домашніми тваринами. Мух інших видів спостерігаємо на відкритому повітрі – на зовнішніх стінах вбиралень, контейнерах для відходів, на відкритих прилавках ринків, продуктових кіосків.
Вентиляційні канали треба утримувати в чистоті і герметизувати вікна. І, звісно, не принаджувати комах залишеними рештками їжі, сміттям чи немитим посудом
Найбільше нам дошкуляє кімнатна муха. Теплого та волого літа вони дають незліченне потомство, розмножуються в накопиченнях гнилих органічних речовин, у твердих і рідких побутових  відходах, гної домашніх тварин тощо. Самка за один раз відкладає від 80 до 120 яєць. Через дві години після виплоду муха вже починає їсти, і їсть усе, що споживає людина, а також людські випорожнення й інші відходи тваринного та рослинного походження, часто п’ють воду, інформує Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України.
“Мухи перелітають із харчових відходів, екскрементів людини та домашніх тварин, різних об’єктів на продукти харчування, переносять на лапках збудників заразних хвороб. Вони є переносниками близько ста видів кишкових інфекцій, серед яких дизентерії, холери, черевного тифу, паратифів, крім того можуть переносити яйця гельмінтів, гепатит А, рота- й ентеровірусні інфекції”, – розповідає “Пошті” Олег Когут, лікар-епідеміолог Львівського міського відділу обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України.
Аби уникнути розмноження мух, епідеміолог радить часто прибирати у приміщенні, особливо ретельно протирати місця приготування й споживання їжі – столи, обробні дошки, мити посуд одразу після їжі, обов’язково зі знежирювальними засобами, жир також є сприятливим середо­вищем для розмноження комах. А після вологого прибирання варто витерти підлогу й поверхні меблів насухо, бо волога також є необхідною умовою життєдіяльності москітів.
Для того, щоб мухи не залітали у приміщення через відкриті вікна та кватирки, необхідно їх на літо затягувати металевою протимоскітною сіткою або марлею. Сміття із сміттєвих контейнерів треба регулярно вивозити. А для боротьби з ними використовувати липкі стрічки і мухобійки.
Місце укусу треба протерти спиртовим розчином, після того протиалергійним кремом і прийняти протиалергійну таблетку
Таргани, клопи, блощиці, зі слів Олега Когута, можуть переносити  збудників туберкульозу, кишкових інфекцій, дифтерії, стафілококової інфекції не тільки на лапках, але й інфікують продукти своїми виділеннями. Укуси клопів призводять до різноманітних запальних процесів (гнійники, свербіж). 
Найпростіший та найпоширеніший спосіб розповсюдження тарганів та блощиць – перенесення  їх iз речами, одягом, меблями  тощо  з одного помешкання  в інше. Блохи паразитують на різних видах тварин. Є також і людські блохи. Вони переважно відкладають яйця в щілинах підлоги, під плінтусами, в ганчір’ї, текстильних  виробах, килимах. Блохи тварин відкладають яйця в  шерсті, злегка  їх приклеюючи до неї. Це приклеювання  настільки слабе, що домашні тварини при вичухуванні бліх витрушують на підлогу і яйця.
Щоби не розмножувались і не поширювались ці істоти у наших домівках, насамперед має бути сучасний ремонт. “Стіни не мають вбирати вологи, без тріщин, у яких могли б ховатися комахи. Місця проходження труб біля санітарних приладів теж мають бути оброблені відповідними будівельними матеріалами. Вентиляційні канали треба утримувати в чистоті і герметизувати вікна. І, звісно, не принаджувати комах залишеними рештками їжі, сміттям чи немитим посудом”, – радить лікар. 
Прояви алергії можуть виникати як при укусах комах, так і при контакті з ними і навіть при вдиханні їхніх решток (наприклад, хітину – пилу з решток тарганів
Для запобігання розмноження бліх, блощиць потрібно в житлових та інших приміщеннях здійснювати  вологе прибирання, очищення  від  зайвого мотлоху,  проводити хімічну чистку килимів, м’яких меблів, матрасів. Дієвий  спосіб  обробки  постільних  та носильних речей – знезараження в дезінфекційній камері. Необхідно стежити за домашніми тваринами, регулярно обробляти їх від бліх, йдеться на сайті Львівського обласного лабораторного центру ДСЕС України.
“Позбутися цих комах за допомогою липких стрічок чи інших механічних засобів важко. Натомість будуть ефективними  хімічні дезінфекційні засоби, дозволені в Україні, які є у продажу. Знищувати їх можна дихлофосом, хлорофосом, але користуватися цими засобами обережно: при обробці використовувати респіратор, остерігатися, щоб засіб не потрапив на слизові оболонки очей чи носа, на кілька годин покинути приміщення, а потім провітрити, зберігати подалі від дітей. Є й багато народних засобів. Наприклад, узяти 70% бури і 30% цукру або борошна, або борну кислоту з’єднати з яєчним жовтком і розкласти купками у місцях перебування комах. Можна звернутися до відділу СЕС, які фахово й недорого забезпечать дезінсекційні заходи”, – додав Олег Когут. 
Хоча комарі розмножуються поблизу водойм у лісистих місцевостях, у вечірні години вони залітають до наших домівок і дратують нас характерним пищанням. Понад те, своїми укусами комарі переносять небезпечне інфекційне захворювання – малярію. Усього є чотири види малярії, Проте, як запевняє епідеміолог, у нашій місцевості немає такого виду комарів, що переносять найнебезпечніший вид цієї хвороби. Зате під час мандрівок теплими країнами ймовірність зараження зростає. За останні роки  у Львові всі випадки захворювання на малярію були зафіксовані у людей, котрі щойно приїхали  з-за кордону. 
Щоб не страждати від засилля комарів у помешканні, як у випадку з мухами, на вікнах треба встановити протимоскітні сітки. Можна використовувати репеленти – аерозолі, креми, що відлякують комарів. Або боротися із ними народними засобами. Комарів відлякує запах гвоздики, базиліку, евкаліпта і анісу.

Народні засоби від комах

Накапати в аромалампу кедрової олії. Її запах відлякує не тільки комарів, а й мух і тарганів. 
У блюдці з медом, варенням або просто солодкою водою розчинити звичайний чорний перець. Мухи, покуштувавши такої їжі, вмирають за добу.
Сахарин (можна купити в аптеці) є убивчою отрутою для мух. Просочену сумішшю сахарину і меду газету висушують і, кладуть на стіл. “Почитавши” таку газету, мухи вмирають вже за дві години.
Ефірною олією гвоздики, базилікy, анісу, евкаліпта змочити ватку і покласти на підвіконня. Але перед застосуванням цих олій варто ознайомитися з інструкцією, адже вони мають протипоказання.
Поставити свіжі гілки бузини в кімнатi: вони відлякують комарів.
Запах перцевої м’яти комарі теж не люблять. Її можна вирощувати в горщиках на підвіконнях або ж розкладати свіже листя в приміщенні.
Відварити картоплю і яйця, перемішати ці компоненти і додати борної кислоти. З цієї маси зліпити маленькі кульки. Коли кульки висохнуть, розкласти їх по всьому будинку або квартирі. Особливо акцентуйте увагу на ванній і кухні. Розкладати кульки потрібно в тих місцях, де найчастіше бувають таргани. Наприклад, на кухні класти їх біля сміттєвого відра.
Дієвий народний засіб від бліх – розкласти у помешканні оберемки  полину.
Комарі не люблять специфічного аромату від помідорного листя. Тому на підвіконні можна посадити грядку з помідорами.
Олія чайного дерева теж відлякує комарів, а також покращує стан шкіри після їхніх укусів.
Мухи не люблять оцту. Тому ним  можна протерти столи, вікна та інші поверхні в помешканні.
Аби запобігти розмноженню тарганів, треба спеціальною крейдою  обробити усі щілини, плінтуси.
Моль не переносить запаху тютюну, герані і сушених апельсинових шкірок. 
Відлякує комарів і пирій. Жменю рубаних коренів пирію залити півтора літрами води і закип’ятити до трьох разів, щоб відвар став світло-жовтого кольору і вмиватися цим відваром.
Анізія Бандрівська, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з алергології:
– Прояви алергії можуть виникати як при укусах комах, так і при контакті з ними і навіть при вдиханні їхніх решток (наприклад, хітину – пилу з решток тарганів). Можуть бути шкірні й астматичні прояви алергії. Якщо помітили у себе якісь висипання чи набряки на тілі – обов’язково треба звернутися до алерголога або до дерматолога, бо це може бути не алергічна реакція на комах, а інфекційна. Навіть якщо ви не схильні до алергії і не помічаєте у себе ніякої реакції на укуси комах, все одно місце укусу треба протерти спиртовим розчином, після того протиалергійним кремом і прийняти протиалергійну таблетку. На укуси комарів кожна людина реагує по-різному, однак системних реакцій, таких як анафілактичний шок, висипання, напади астми, не виникає. Переважно це місцеві реакції: свербіж, який з часом минає, іноді кропив’янка або ж контактний дерматит. Інколи реакції проявляються у вигляді набряку або ж охоплюють інші частини тіла. Якщо людина знає, що у неї чи її дитини може проявитися алергічна реакція, місце укусу варто протерти розчином соди або холодною водою і випити пігулки проти алергії. Найнебезпечнішою реакцією є анафілактичний шок на укуси перетинчастокрилих (бджоли, оси і джмелі), тому люди, які вже мали алергічні реакції на такі укуси, повинні себе убезпечити, мати при собі необхідні медикаменти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8539 / 4.17MB / SQL:{query_count}