Що не вдихну, то кашляну…

Про що свідчить тривалий кашель, чим він небезпечний, у яких випадках його можна лікувати самостійно, а коли треба звертатися до лікаря

Застуда, підхоплена в міжсезонні, нерідко обертається тривалими проблемами, яких годі позбутися. Ніби й курс антибіотиків пройшов, а кашель не минає. Лікуємося народними методами, але й вони не дуже помічні… Про кашель і небезпеки, які він приховує, “Пошта” запитала у сімейного лікаря Ольги Кулик.

Види кашлю при застудних захворюваннях

“Кашель – це захисна реакція організму. У гортані, трахеї, бронхах є високочутливі рецептори, які реагують на подразники, що потрапляють в організм, – розповідає лікар. – Мовиться і про частинки їжі, які “не туди пішли”, і мокротиння, що накопичилося в легенях. Людина кашляє, і в такий спосіб звільняються від подразників дихальні шляхи. Завдання кашлю –  очистити легені від усього стороннього”.
Зі слів лікаря, кашель буває різним залежно від того, що стало причиною хвороби:
– якщо у вас грип і висока температура  –  кашель сухий і частий;
– при фарингіті (запалення горла) з’являється відчуття грудки в горлі, яку хочеться відкашляти;
– при ларингіті (запалення гортані) спостерігається сухий, “гавкаючий” кашель, а голос при цьому хрипкий;
– при гострому трахеїті (запалення трахеї) кашель гучний і болісний;
– при бронхіті кашель не дає болісних відчуттів, є вологим і гучним, його напади часто важко спинити;
– при бронхіальній астмі кашель важкий, приглушений, задушливий;
– при запаленні легенів (пневмонія) кашляти дуже боляче, при цьому з кожним відкашлюванням виділяється багато мокротиння;
– при плевриті (запалення тканини легень) кашель болісний і сухий, посилюється при вдиху.
Але при цих станах довіряти кашлю не слід, застерігає лікар, бо характеристики його змінюються залежно від перебігу хвороби. Тому сподіватися на те, що кашель мине сам по собі, не варто. 

Причини кашлю

“Ми лікуємо кашель як окремий симптом, але це неправильно! Кашель – не хвороба, тому його треба лікувати, взявши до уваги решту симптомів. Почавши кашляти, люди купують у аптеці сиропи, причому дуже часто самі собі їх призначають. А потім кашляють по два-три місяці. Застуда і грип – не єдині причини, які викликають напади тривалого кашлю. Кашель – гострий (до чотирьох тижнів) і хронічний (більш ніж вісім тижнів) – може бути симптомом серйознішого захворювання”, – пояснює Ольга Кулик, вважаючи, що кашель може свідчити про такі недуги: 
Бронхіт (гострий кашель)
Якщо мокрий кашель домінує серед інших симптомів застуди на тлі підвищеної температури, то це може бути ознакою гострого бронхіту. Точний діагноз може поставити лише лікар!
Пневмонія (гострий кашель)
Кашель, який супроводжується втомою, задишкою і характерним відчуттям холоду на спині, може вказувати на пневмонію (запалення легенів). При пневмонії кашель інколи проявляється не відразу, температура тіла може бути невисокою. Тому якщо симптоми звичайної застуди через кілька днів не минають і перетворюються на ознаки пневмонії – час викликати лікаря!
Кашель – не окрема хвороба, тому його треба лікувати, взявши до уваги решту симптомів
Проблеми з носом: гайморит, синусит (хронічний кашель)
Одні з найпоширеніших причин хронічного кашлю. Рідина із запалених придаткових пазух носа (при гаймориті, синуситі) стікає в горло замість того, щоб “випливати” з носа, сягає голосових зв’язок, викликає подразнення і мокрий кашель. Людина може навіть прокидатися, відкашлюючи слиз.
Бронхіальна астма (хронічний кашель)
Задишка і сухий кашель при астмі з’являються внаслідок скорочення бронхіальних трубочок, якими надходить у легені повітря. Діагноз може поставити тільки лікар! На щастя, сьогодні більшість пацієнтів із таким захворюванням можуть якісно контролювати його перебіг і провадити звичний спосіб життя.
Хронічна обструктивна хвороба легень (хронічний кашель)
Це серйозне і прогресуюче захворювання, яке часто виникає внаслідок тривалого періоду куріння. Може мати місце хронічний кашель з мокротинням, а може бути сухий кашель, хрипи і задишка. 
Певні ліки (хронічний кашель)
В основному це препарати, які застосовують для зниження артеріального тиску. Їх можна роками заживати і не мати проблем, а потім в один день почати кашляти. І кашель цей буде сухий, частий, “гавкаючий”. Рішення про те, що робити в такому випадку, може прийняти тільки лікар!
Туберкульоз (хронічний кашель)
Кашель з кривавим мокротинням може бути ознакою туберкульозу. Вкрай рідко він буває єдиним симптомом раку легенів. Проте якщо, крім кашлю, ще є втрата ваги, загальна втома і біль у грудях, терміново зверніться до лікаря!
Рак легенів
Нерідко цей симптом свідчить про те, що в організмі – серйозний збій. Тому легковажити не слід! 

Як лікувати кашель – на пораду лікаря чи самотужки

Українці люблять лікуватися, як правило, вдома. Проте Ольга Кулик наголошує, що всі методи лікування, включно з калиною-малиною, варто узгоджувати з фахівцем.
“Звичайно, якщо кашель нетривалий і тільки-но розпочався внаслідок того, що ви переохолодились, промочили ноги, кілька днів можна спробувати самотужки давати з ним раду, – каже Ольга Кулик. – Самі можете робити інгаляції. Якщо кашель сухий, найкраще підійдуть лужні інгаляції (з додаванням олій, відварів мати-й-мачухи, евкаліпта); можете парити ноги (але якщо у вас нема проблем із венами та запальних процесів у жіночих органах); ставити гірчичники між лопатками; натирати груди лікувальними мазями з евкаліптом на жировій основі. Проте тут є одне застереження: якщо у вас підвищена температура, будь-які зігрівальні процедури не можна робити взагалі!”  
Якщо кашель триває більше двох тижнів і ви не помічаєте покращення стану, найперше потрібно зробити флюорографію легень
При сухому кашлі фахівець рекомендує заживати відхаркувальні засоби (мукалтин, амброксол, екстракт плюща чи подорожника, сироп солодки). А ось препарати, що впливають на відкашлювальний рефлекс, обов’язково має призначати фахівець!
Візит до лікаря не можна відкладати, якщо: 
– кашель не минув упродовж трьох днів; 
– через кашель не можете спати вночі; 
– кашель супроводжують напади задухи, із сухого він перетворився на вологий;
– якщо маєте хвороби серця (кашель ускладнює його роботу).
“Тільки лікар може точно визначити причину кашлю (вірусний він чи бактеріальний) і обрати спосіб його лікування. Якщо ви тривалий час лікуєте кашель самотужки, то припускаєтеся небезпечної помилки. Наприклад, при запаленні не можна робити зігрівальних процедур – це може мати навіть смертельні наслідки! При інших станах саме зігрівальні процедури полегшують самопочуття. Тому найголовніше вчасно розпізнати природу кашлю”, – радить сімейний лікар.

Хронічний кашель

Про хронічний кашель говорять у тому випадку, коли він триває понад три місяці. Такі хворі мають потребу в ретельному обстеженні. Як каже лікар, у деяких випадках хронічний кашель виникає в нервово хворих людей (хоча вони можуть не мати певних хвороб дихальної системи), а також у людей під впливом несприятливих факторів довкілля – пилу, диму, їдких газів. У курців хронічний кашель часто є ознакою тривалого подразнення бронхів тютюновим димом. Ще кашель може бути ознакою гастроезофагального рефлексу (закиду жовчі у шлунок). 
Тільки лікар може точно визначити причину кашлю (вірусний він чи бактеріальний) і обрати спосіб його лікування
“Якщо кашель триває більше двох тижнів і ви не помічаєте покращення стану, найперше потрібно зробити флюорографію легень. За допомоги знімка лікар швидше з’ясує причину хронічного кашлю. Якщо ж відхилень немає, а кашель триває, слід звернутися до отоларинголога. Він визначить, чи не пов’язаний кашель із проблемами у верхніх дихальних шляхах. Хронічний кашель спричиняє серйозні порушення дихальної системи: спонтанний пневмоторакс (зупинку дихання), порушення роботи серця, утворення грижі внутрішніх органів тощо”, –  застерігає Ольга Кулик. 
 У будь-якому випадку сам по собі хронічний кашель не мине! Іноді буває так, що його начебто й вилікували, а він через якийсь час знову повертається. Найчастіше, запевняє лікар, так буває, коли ви не пройшли до кінця призначений лікарем курс антибіотиків і перервали лікування, щойно відчули полегшення, або не приймали в достатній кількості відхаркувальних засобів, і у легенях залишилося мокротиння, яке при найменшій інфекції знову відреагувало повторним запаленням.
Серед причин, чому кашель повертається, є і той факт, що ви лікували вірусне захворювання антибіотиками або не заживали їх при кашлі бактеріального походження. Цей неприємний симптом повертається й тоді, якщо ви лікувалися самостійно, а у вас було серйозне захворювання дихальних шляхів, наприклад, бронхіальна астма, яка “замаскувалася”. Проте довго чекати не доведеться – недуга нагадає про себе, якщо ви нічого не робитимете…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2556 / 4.15MB / SQL:{query_count}