Весна: геть утому і нездужання!

Олег Когут, епідеміолог Львівського міського відділу обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України, – про те, чому виникає синдром весняної втоми та як його уникнути

– Олегу Миколайовичу, назвіть, будь ласка, основні ознаки синдрому весняної втоми?
– У період, коли прокидається природа, а дні стають довшими і теплішими, як і під час переходу до зими, відбувається перебудова людського організму на новий лад. Це потребує від нього додаткових зусиль, тому відчуваємо втому і сонливість, занепад сил, дратівливість, зниження уваги та погіршення пам’яті, можливі часті застуди, швидка втомлюваність очей, навіть кровоточивість ясен.
– Які причини такої реакції організму?
– Насамперед до цього часу багато харчових продуктів, які споживаємо, втратили запаси вітамінів. Дні хоч і стали довшими, але сонячного світла ще не достатньо для синтезу вітаміну D, необхідного для підтримки оптимального здоров’я. Нестійка погода з частими перепадами температури упродовж дня, опадами та високим рівнем вологості сприяє застудним захворюванням, якщо ви одяглися не по погоді або ж промочили ноги.
– Хто найбільш схильний до негативного впливу весни на здоров’я?
– Особливо вразливими у цю пору є діти – в першу чергу дошкільного віку, вагітні та жінки у період лактації, особи похилого віку, люди з підвищеними фізичними та психоемоційними навантаженнями, робітники у шкідливих умовах праці, особи з хронічними захворюваннями.
– Порадьте, як покращити самопочуття?
– Є прості поради, які не потребують великих грошових витрат, а залежать переважно лише від нашого бажання й наполегливості. Почніть з режиму дня, сплануйте його так, щоб вистачало часу на повноцінний сон не менш ніж сім годин (для дітей – вісім), а після сну зробіть хоча б короткотривалу зарядку. Важливими є заняття спортом, загартовування, відмова від згубних звичок – куріння, вживання спиртного тощо.
Знайдіть час і можливість частого перебування на свіжому повітрі. Провіт­рюйте оселю щодня, особливо перед сном. Підтримуйте чистоту в помешканні та на робочому місці, двічі на тиждень робіть вологе прибирання.
Зверніть увагу на одяг і взуття в прохолодну погоду. Треба, щоб він був тришаровий: внутрішній шар, той, що до тіла, – з натуральних тканин (бавовна, льон), які добре тримають тепло і вбирають піт; середній шар – теж бажано з натуральних тканин, але щільніших; зов­нішній – з матеріалу, який захищає від холоду та вітру. Взуття повинно бути відповідного розміру і давати можливість тримати ноги в теплі (при промоканні його треба негайно змінити).
– А як щодо режиму харчування?
– Доцільно їсти через кожні три години, при цьому те, що плануємо в денному раціоні, розбити на чотири-п’ять разів. При такому режимі харчування їжа краще засвоюється, а організм витрачає менше енергії на її перетравлювання. Упродовж дня потрібно випивати не менш ніж два літри рідини. З тонізувальних напоїв віддайте перевагу сокам, узварам, компотам, чаю. Уникайте напоїв і страв, що містять консерванти, барвники та інші хімічні добавки, про вміст яких можна дізнатися з етикетки на продукті.
Для посилення опірності організму хворобам необхідно споживати легкотравну їжу, зокрема каші, а також багату на вітаміни та біологічно активні речовини. Щодо останніх, то це необов’язково мають бути тропічні фрукти. Багато таких речовин у квашеній капусті, смородині, часнику, цибулі, шпинаті, салаті, шипшині, горобині, калині. Додайте до щоденного раціону кисломолочні продукти та обмежте споживання солодощів і борошняних виробів.
Не купуйте продукти на стихійних ринках, бо їх якість ніхто не гарантує, а умови продажу не відповідають жодним гігієнічним вимогам! Дотримання таких нескладних порад не лише у весняний період, але й весь час допоможе вам залишатися здоровими та працьовитими.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.4432 / 4.09MB / SQL:{query_count}