Щоб і стіни допомагали одужувати

Художники та волонтери розмальовують приміщення дитячих медзакладів Львова у рамках проекту “Розфарбуй лікарню!”: як долучитися

фото: BBC Україна
Кажуть, удома навіть стіни допомагають. А в лікарні? Звичайно, якщо йдеться про звичайні стіни, пофарбовані вапном чи “Снєжкою” у традиційно зелений колір, то не дуже. А якщо на них зображені улюблені герої казок і мульт­фільмів, квіти і тварини, то все може бути!
Коли львів’янка, тренер із ораторської майстерності, спілкування і публічного виступу Ірина Снітинська оприлюднила на своїй сторінці у Facebook новину про те, як двоє киян вирішили змінити понурий настрій дитячих лікарень і розмалювали їх стіни веселими малюнками, то не сподівалася того, що її емоція перетвориться на окремий проект, підтриманий великою кількістю художників і пересічних містян. 
“Як вам ідея зробити таке у Львові? Я готова взятися. Хто зі мною?” – написала вона 19 листопада цього року. Охочих виявилося чимало: почали відгукуватися і ті, що вміють малювати, і ті, що хотіли б це робити.
“Ідея розфарбовування лікарняних стін – не нова. Мене просто змусив замислитися той факт, що перебування в лікарні, а тим паче дитячій – уже невеселий час. Дякувати Богові, ніхто з рідних не хворіє, але виразно можу уявити собі побут радянських клінік – нічого радісного, тим більше пов’язаного з дитинством там немає. От і вирішила, що це можна змінити. Кияни можуть, а ми що, гірші?”, – розповідає  “Пошті” Ірина Снітинська.

Так виникла ініціатива, яка переросла у повноцінний проект “Розфарбуй лікарню!” із власною сторінкою у соцмережі. Донедавна Ірина, як сама признається, допомагала військовим, а тепер, коли доглядає маленьку доньку, часу на громадську діяльність їй не вистачає. Наразі жінка в декретній відпустці, проте займається різними організаційними моментами, отримуючи в “приват” чимало повідом­лень від тих, що хочуть взяти до рук пензля. 
Їй повірили завдяки авторитету. “Є я, моя сторінка у Facebook і моя репутація. Більше гарантій не можу дати. Не працюю, як якийсь благодійний фонд, що забирає собі певну суму. Може, тому люди готові йти малювати й уночі”, – веде далі Ірина.
Зараз, зі слів ініціаторки, планується пілотний проект. Після цього будуть створені ініціативні групи, які працюватимуть у дитячих відділеннях інших лікарень. У кожній з них роботою керуватиме художник.
“Він повинен створити своєрідну розмальовку – на всю стіну, яку розфарбовуватимуть волонтери, які не мають хисту до малювання, але вміють розмальовувати і хочуть допомогти. Важливо, аби художник придумав цілісну картину, як має виглядати художнє оформлення всього дитячого відділення, а не лише його частина. Насправді це не так складно, адже проектор дає можливість перенести зображення, яке є в цифровому варіанті, на стіну”, – пояснює вона. 

Художників не обме­жують у тематиці – що саме вони мають намалювати. Звичайно, митці узгоджуватимуть концепцію стіни із завідувачами відділень лікарні, а ті своєю чергою повинні дізнатися думку маленьких пацієнтів. Наразі зголосилися випускники і студенти Академії мистецтв, проте долучатися можуть і учні художніх шкіл, навіть ті, що не вміють малювати.
Єдина умова для розфарбовування лікарняних стін – їх більш-менш функціональний стан. Якщо фарба на стінах злущується, вони потребують ремонту, то краще перед тим їх побілити, а вже потім розфарбовувати. У протилежному випадку марними будуть зусилля митців. Волонтери готові навіть табличку повісити чи написати на стіні імена меценатів. Якихось заборон чи приписів санепідслужби також немає – використовуватимуть безпечні для дітей фарби і закріплювачі. 
Принаймні жодних наслідків після розмальовування стін хірургічного відділення ОХМАТДИТу і ней­рохірургічного відділення міської дитячої лікарні, що на вулиці Орлика, не було: всім таке ноу-хау сподобалося. 
Саме у цих двох медзакладах Львова “виросли” дерева, “розквітли” кульбабки і “вгніздилися” на колись зелених стінах птахи. І керівництво, і медперсонал, і маленькі пацієнти у захваті. Дехто з них узагалі вперше у житті взяв у руки пензлик, проте всі залишилися задоволені результатом. Тепер настрій дітям створюють не голі стіни, а казкові малюнки. Понад те, коли Ірина Снітинська тільки-но анонсувала в соцмережі проект “Розфарбуй лікарню!”, ОХМАТДИТ став першою, яка відгукнулася з проханням прийти до них знову – у інші відділення. А вже у четвер, 26 листопада, сторінка лікарні сповістила, що підготовчі роботи розпочалися. 
“Перший крок зроблено! Сьогодні до нас завітали художники, щоби створити казку для наших маленьких пацієнтів. Львівський ОХМАТДИТ – перша лікарня у місті, в якій буде реалізовуватися проект “Розфарбуй лікарню!”. Ми ще не бачили ескізів малюнків, але впевнені, що вони розвеселять малечу”, – йдеться на офіційній сторінці лікарні у Facebook. 
Крім ОХМАТДИТу, до участі в проекті зголосилися лікарі та завідувачі відділень міської дитячої лікарні, “чорнобильської”, інфекційної (дитячі відділення).
Звичайно, волонтерам потрібні гроші, адже йдеться про великі площі розфарбовування. Наразі сум не називають – художники мають порахувати всі витрати на необхідні матеріали.
“Поки що робота у всіх дитячих лікарнях ще не розпочалася – триває підготовчий період. Але розмальовувати будуть цілий рік. Тим часом можете зголошуватися, якщо ще не встигли подати анкету”, – каже Ірина Снітинська.  

Долучитись до проекту можна по-різному – коштами, ідеями чи безпосередньою участю. Волонтери запрошують і меценатів – компанії, які можуть пожертвувати не лише на фарби, а й на підготовку стін до фарбування. Для цього варто звертатися до Ірини Снітинської і заповнити необхідну анкету. Сконтактуватися з нею можна зайшовши на сторінку проекту “Розфарбуй лікарню!”: www.facebook.com/rozfarbuy.likarnyu/?fref=ts) або на її особисту сторінку: www.facebook.com/snitynska?fref=ts.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
14.4089 / 4.11MB / SQL:{query_count}