Оглухнути можна

Більше години на день слухати надто гучну музику не варто – це може стати причиною ушкодження органів слуху

Софія Пилипчук
Медики з тривогою констатують: глухота загрожує цілому поколінню. Щораз більше молодих людей мають проблеми зі слухом. А все через те, що музика постійно з ними: коли вони йдуть на роботу, з роботи, на тренування, прогулянки, їдуть у громадському транспорті, під час депресії чи, навпаки, піднесеного настрою. Понад те, сучасна молода людина (особливо підліток) не вийде на вулицю, доки не пересвідчиться, що в кишені лежить улюблений смартфон чи айпад. Ми одержимі шумом: хочемо, аби повсякчас у вухах лунали знайомі мелодії, хоча в той же час терпіти не можемо гамору навколишнього світу і часом переходимо межу…
Згідно з висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі налічується 250 млн осіб з особливими потребами, 42 млн з яких мають вади слуху. За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні приблизно мільйон людей мають проблеми зі слухом, 10 відсотків із них живуть з діагнозом глухота. Порівняно з 80 – 90-ми роками минулого століття нині кількість підлітків, у яких є проблеми зі слухом, збільшилася на 30 відсотків (тобто два з кожних десяти тинейджерів). І все це, на думку ВООЗ, спричинене занадто палкою пристрастю до сучасних звуковідтворювальних пристроїв. Ця ж організація застерігає: більше години на день слухати надто гучну музику не можна, оскільки це може стати причиною ушкодження органів слуху.
Доведено, що гучна музика негативно впливає на психіку. Наприклад, рокова, гучність якої перевищує 30 децибелів, збільшує емоційну напругу та тривожність, а також пригнічує інтелект. Важкий рок викликає спочатку ослаблення м’язового тонусу і водночас розслаблення особистості, паралізує волю, вводить у стан трансу. До того ж фанатам такої музики властиво збільшувати гучність на кілька десятків децибелів вище від оптимального рівня! Після таких експериментів зі звуком, згідно з дослідженнями лікарів, можливе тимчасове погіршення слуху в два, а то й у три рази (після 24 годин відпочинку слух повертається до норми). А ще приблизно 40 відсотків молодих любителів року вже у 13-15-річному віці страждають через слухові шуми.
“Слуховий аналізатор кожної людини абсолютно індивідуальний: хтось більш вразливий до подразників, хтось менш, тому музика впливає на нас (і на цент­ральну нервову систему зокрема) по-різному. Однак незмінним є одне: високі децибели можуть спричинити розлад нервової системи у старшому віці – наприклад, призвести до неврастенії”, – зазначає “Пошті” хірург-отоларинголог, головний ЛОР Львова Марта Соколовська.
Нормальною вважається гучність: звичайної розмови – 40–60 децибелів, сирен “швидкої” – 120, музики на рок-концерті – від 100 до 140 (при тому, що безпечним вплив звуку гучністю 100 децибелів є лише перші 15 хвилин, але ж концерти стільки не тривають). Загрозу нашому слуху становить будь-який звук гучністю більш ніж 85 децибелів. Фахівці кажуть, що після оглушливого концерту слух зазвичай нормалізується через сім-вісім годин, проте систематичне навантаження на вуха безслідно не минає. Статистика свідчить, що підлітки і молоді люди у віці 12 – 35 років на 50 відсотків більш схильні до порушень слуху внаслідок прослуховування музики на персональних аудіопристроях. На 40 відсотків збільшився ризик появи проблем через відвідування місць галасливих розваг.
Цікаво, що люди, які користуються навушниками через специфіку своєї роботи (диспетчери, звукорежисери), не так страждають від проблем зі слухом, як любителі плеєрів. А все через те, що так звані навушники-“затички” шкідливіші, аніж ті, що повністю закривають вухо. Вони не здатні ізолювати від шумів довкілля та й узагалі перебувають у небезпечній близькості до вушної раковини.
“Безперечно, гучна музика, яка лунає з навушників чи колонок, шкодить здоров’ю. На дискотеках або концертах краще триматися подалі від сцени, бо гучні звуки, які доноситимуться звідти, можуть стати причиною ушкодження слухового нерва, навіть втрати слуху. Якщо маєте запалення вуха – про навушники не може бути й мови! А для дитячих вух вони взагалі протипоказані! Малюки більш чутливі, а тому надто голосна музика здатна легко пошкодити їхню нервову систему”, – веде далі Марта Соколовська.
Загалом, на думку медиків, безпечним вважається прослуховування музики через навушники лише півтори (!) годин на день, що має гучність 80 відсотків від максимуму. Хтось радить застосовувати правило “60 на 60”, яке полягає у тому, аби насолоджуватись музикою не більше години, що має гучність 60 відсотків від максимальних можливостей аудіопристрою. Проте Марта Соколовська стверджує, що остання порада може бути недієвою. “А все тому, що поріг чутливості у кожної людини індивідуальний. В будь-якому випадку головне, аби рівень гучності, виставлений вами на телефоні чи айпаді, не породжував болючих відчуттів. І пам’ятайте: для того, щоб  зберегти хороший слух, варто просто провадити здоровий спосіб життя і не зловживати навушниками, сильним звуком та надмірною тривалістю слухання музики”, – радить лікар.
З її слів, якщо є симптоми, що свідчать про наявність проблем зі слухом (шум у вухах, закладення, постійне підвищення гучності телевізора чи плеєра), потрібно негайно звернутися до лікаря.

Науковці з Колорадського університету стверджують: хлопці-підлітки воліють слухати музику гучніше, аніж дів­чата. Крім цього, тинейджери виставляють вищий рівень звуку на своїх девайсах, аніж дорослі, і часто не уявляють (не здатні точно визначити), як голосно звучить музика в навушниках. Спеціалісти застерігають: якщо ви не здатні почути, що відбувається довкола, це мусить стати сигналом зменшення звуку. Між іншим, ті, що бояться втратити слух, зазвичай слухають музику гучнішу, ніж інші. Водночас учені переконують, що навіть п’ять хвилин повної гучності здатні призвести до втрати слуху. Американські науковці встановили, що більшість студентів слухають музику на рівні 85 децибелів, і це вже завдає шкоди слуху. Є й “сміливці”, котрі підвищують звук до позначки 110-120 децибелів. А серед дорослих 50 відсотків схильні встановлювати небезпечну гучність.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4350 / 4.02MB / SQL:{query_count}