Якою повинна бути перша допомога при падінні?

“Нещодавно впав на слизькому тротуарі. Дуже сильно вдарився в коліно. На місці удару утворилися набряк і гематома. Біль нестерпний. Скажіть, будь ласка, якою повинна бути перша допомога при падінні, щоби полегшити його наслідки?”

Роман Бойко, м. Львів


Ярослав Терлецький, травматолог:
– Якщо уникнути падіння не вдалося, ви сильно вдарилися, але вивиху чи перелому нема, передовсім раджу притиснути забите місце рукою і потримати дві-три хвилини. Доступ крові до ушкоджених тканин припиниться, і гематома не пошириться далі, ушкоджене місце не загноїться, не набрякне і менше болітиме. Навіть якщо й виникне синець, наслідки удару минуть швидше. 
Якщо ви травмували під час падіння руку, передовсім зафіксуйте її у так званому фізіологічному положенні на хустині або ж запхайте руку за пазуху (в цьому положенні м’язи руки перебуватимуть у спокої, тому навіть якщо ви її зламали чи вивихнули, завдяки такому простому способу уникнете ускладнень). 
В жодному випадку не вправляйте самі зламану кінцівку! Єдине, що можна зробити, коли немає рани, це прикласти холод до забитого місця (в перші півгодини після падіння). А далі – до травматолога. 
Якщо ви травмували під час падіння ногу, її треба також зафіксувати, бажано еластичним бинтом або шарфом, і за можливості не ставати на неї (постарайтеся дострибати додому на одній нозі). Так само варто перетиснути забите місце, щоб не було гематоми. Зігрівальні компреси в першу добу після падіння прикладати не раджу, бо площа гематоми може розширитися і виникнути набряк.
Про перелом або вивих зазвичай свідчать: різкий біль у місці удару, наростаючий набряк, вкорочення ушкодженої кінцівки, неможливість нею повноцінно рухати. В такому випадку варто знерухомити ногу (чи руку), наклавши пов’язку або шину так, аби зафіксувати суглоби вище і нижче місця перелому (вивиху) і прикласти щось холодне, наприклад, мішечок з льодом або снігом, на 10-15 хвилин. Це зменшить біль і набряк. 
Якщо ви травмували під час падіння шию, зафіксуйте голову шарфом і відразу ж до невролога! Перші ознаки струсу мозку такі: нудота, блювання, запаморочення, тимчасова втрата пам’яті, холодний піт, млявість, гарячка. Якщо у вас спостерігаються ці симптоми, варто щонайменше рухатися і обов’язково викликати лікаря.
Будь-яке ушкодження кісток і суглобів може спричинити травматичний шок, який виникає внаслідок нестерпного болю. В такому випадку треба зажити протибольовий препарат.
Категорично заборонено в холодну погоду грітися спиртним – воно погіршує координацію рухів і пригальмовує реакцію. До того ж можна важко травмуватися, не відчути болю і, як наслідок, невчасно звернутися по медичну допомогу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.0488 / 4.08MB / SQL:{query_count}