Небезпечна “цукрова” недуга

Стреси та інфекційні хвороби є основними причинами діабету. Подбайте про своє здоров’я – перевірте рівень глюкози в крові!

За поширеністю в Україні цукровий діабет посідає третє місце після серцево-судинних та онкологічних недуг. 
Станом на початок року цю хворобу діагностували в більш ніж 1 млн 300 тисяч українців. А якщо додати кількість хворих за десять місяців цього року і врахувати частку тих, хто про свій діагноз навіть не здогадується, то, зі слів лікарів, цей показник може бути більшим у три, а то й у чотири рази!
Тільки на Львівщині, за даними департаменту охорони здоров’я львівської ОДА, очікувана кількість хворих на цукровий діабет до кінця цього року може становити понад 63 тисячі осіб. Чимало серед них і дітей. 
Як розповів “Львівській Пошті” голов­ний дитячий ендокринолог Львівської області Юрій Єрін, на Львівщині цукровий діабет мають 568 дітей (від народження до 18 років). Понад те, їх кількість, особливо тих, яким ще не виповнилося  п’яти років і які потребують лікування препаратами інсуліну, невпинно збільшується.

Типи діабету

Цукровий діабет – це хронічне, потенційно інвалідизуюче захворювання, що призводить до багатьох ускладнень, якщо його вчасно не діагностувати. 
Недуга супроводжується підвищеним вмістом глюкози в крові, що є результатом дефектів секреції та дії інсуліну. Іншими словами, виникає в тому випадку, якщо інсуліну виробляється недостатньо або ефект його дії знижений. 

Відучора, 3 листопада, до 17 листопада в медичних закладах Львова та області тривають Дні профілактики та раннього виявлення цукрового діабету. 
Таку акцію проводять на Львівщині вже восьмий рік поспіль. Кожен може прийти у медзаклад, в поліклініку за місцем проживання і зробити аналіз крові на рівень цукру в ній. 
Проведення таких профілактичних акцій дає хороший результат щодо раннього виявлення недуги. Впродовж минулорічної акції обстежили 72 тисячі 568 осіб і виявили 577 хворих на цукровий діабет.
Для діагностики цукрового діабету найбільш інформативним методом є визначення рівня глюкози капілярної крові (беруть з пальця) чи венозної (з вени) впродовж дня або, що більш надійно, визначення рівня глюкози натще (не їсти як мінімум 10 годин перед дослідженням). Нормальним вважається рівень глюкози в крові  від 3,3 до 7,8 ммоль/л.
Цукровий діабет буває двох типів – першого і другого. При цукровому діабеті першого типу відбувається руйнування клітин підшлункової залози, які синтезують інсулін, і це призводить до абсолютного його дефіциту. Внаслідок цього виникає надлишок глюкози в крові, бо без інсуліну вона не може потрапити в клітину. Діабет першого типу діагностують переважно у дітей.
При цукровому діабеті другого типу інсулін виробляється, але його може бути недостатньо або ж він поганої якості. Хворіють на нього зазвичай дорослі, особливо з надлишковою вагою. Перебіг хвороби значно легший, оскільки власний інсулін в організмі є. Проте цей тип діабету небезпечніший – на початковій стадії людина може навіть не здогадуватися, що захворіла. Як наслідок, у 95% випадків цю недугу виявляють не профільні лікарі-ендокринологи, а ті, до яких звертаються з іншими проблемами.

Хвороба від стресу?

Як запевняє ендокринолог, захворювання здатне проявитися в будь-якому віці, навіть у новонарод­жених. 
Пусковими моментами розвитку хвороби можуть стати надлишкова вага (ожиріння), серцево-судинні недуги, інфекційні захворювання (грип, ГРВІ) і стресові ситуації. До речі, цукровий діабет часто діаг­ностують у керівників фірм та установ, які щодня переживають нервово-емоційні потрясіння. Серед першопричин виникнення цієї хвороби лікарі називають спадковість, малорухливий спосіб життя, споживання “швидкої їжі”, хвороби підшлункової залози тощо.
“Якщо запідозрили у себе чи в дитини такі симптоми, як підвищений апетит, постійну спрагу, часте сечовипускання, нудоту, підвищену втомлюваність, сухість шкіри, зниження гостроти зору – відразу ж до лікаря! Або до ендокринолога, або до сімейного дільничного! – наголошує Юрій Єрін.
А от до представників нетрадиційної медицини ендокринолог звертатися не радить, бо це не лише не допоможе в лікуванні, а й може нашкодити ще більше.

Профілактика – річ важлива!

Аби не захворіти на цук­ровий діабет, Юрій Єрін радить і дітям, і дорослим  правильно харчуватися, займатися спортом, провадити активний спосіб життя. 
“Велике значення має саме харчування. Якихось конкретних порад не існує, а проте не варто зловживати легкозасвоюваними вуглеводами, тобто менше солодощів, білого хліба (з борошна вищого ґатунку), винограду, “швидкої їжі”, апельсинів, інжиру, ізюму”, – каже він. – А тим, у кого цю хворобу вже діагностували, панікувати не варто! Хоч цукровий діабет – недуга невиліковна, це зовсім не означає, що хворий приречений. Лікування та правильна поведінка – ось що потрібно найперше!” 
Зі слів Юрія Єріна, з цією хворобою можна навчитися жити, якщо контро­лювати цукор в крові. Тоді ускладнення не розвинуться, і людина зможе жити повноцінним життям. Жінки легко народжуватимуть дітей.
Недотримання рекомендацій лікарів здатне призвести до ускладнень. Серед найчастіших – сліпота, ниркова недостатність і ампутація кінцівок.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6640 / 4.12MB / SQL:{query_count}