Рятуємося від спеки

Коли місто в полоні спеки, страждають і дорослі, і діти… Чи справді виживає найсильніший? ”Пошта” з’ясовувала у лікарів, як рятуватися в жаркі літні дні у місті

Як почуваються у спеку сердечники

Чи не найбільше від спеки потерпають люди із серцево-судинними недугами. Серце у спеку страждає від додаткового навантаження, судини розширюються і відповідно знижується тиск навіть у гіпертоніків. При цьому потреба тканин у кисні збільшується, і серцево-судинна система змушена працювати інтенсивніше. 
Головний кардіолог Львова Валентина Коваль каже, що в цей час важливо не пропускати прийом призначених ліків, намагатися виконувати роботу на вулиці або зранку, або після обіду. А якщо вже є потреба бути надворі в найгарячішу пору дня – вдягайте головні убори і світлий одяг з натуральних тканин.  
Поради тим, що мають проблеми із серцем, від кардіолога Валентини Коваль.
– Аби мінімізувати ризики для людей із хронічною серцевою недостатністю, потрібно як поліпшити живлення самого міокарда серця, так і зменшити потребу організму в кисні. З цією метою можна вживати відповідні засоби – наприклад, настій із листя чорної смородини. У ньому є речовини, що зменшують потребу тканин у кисні. Приготування: на 1 л окропу взяти 5 молодих здорових смородинових листочків (можна додати листочків м’яти), залити окропом, дати настоятися півгодини, закутавши посудину в рушник. Кількість корисних речовин, вітамінів і мінералів у чорній смородині вища, ніж у багатьох інших ягодах.
– У сердечників інший норматив споживання рідини – 1,5% маси тіла. Їм не можна пити надто багато, аби не перевантажувати серце.
– Ніяких стимуляторів під час спеки! Особливо спиртних, тонізувальних і кофеїновмісних напоїв. Можна пити зелений чай, неміцну каву з молоком, але не зловживати цими напоями протягом дня. Що менше рухове навантаження, то краще. Кожен рух – це робота м’яза, а м’язи працюють і виділяють тепло. Для його видалення потрібна вода. Проте людина не може випити достатню кількість рідини. Тож у сердечників два шляхи погіршення самопочуття: або в організмі бракує води і відбувається перегрівання, або людина обпивається водою і починається колосальне навантаження на судини та серце.
– Забудьте про взуття на підборах – воно спричиняє проблеми із судинами, особливо у людей, що мають серцеву недостатність. 
– Не беріть участі в гострих дискусіях і не дивіться телепередач, особливо про політику.

Як почуваються у спеку немовлята

В групі ризику під час спеки перебувають і немовлята. В жаркі дні малюки сильно пітніють. А все тому, що до року потові залози у малих дітей ще повною мірою не розвинені і немовлята починають пітніти вже при температурі 27-28 °С, втрачаючи багато рідини. Наприклад, у тримісячного малюка, що має вагу 5 кг, за добу зі шкіри може випаруватися майже склянка води!
Поради мамам, які мають немовлят
Від педіатра Лесі Довбняк:
– Якщо дитина сильно пітніє, треба частіше її напувати. У спеку давати воду потрібно навіть тим  дітям, що перебувають на грудному вигодовуванні. Воду! А не чаї чи компоти!
– Правильно одягати малюка, адже роздягненому прохолодніше не стане, а ось пітнітиме він більше. Найкраще дитина почуватиметься в повзунках чи боді та тонкій шапочці. Натуральні тканини – бавовна, льон – не тільки зберігають тепло, а й добре пропускають повітря. 
– Гуляти з малюком краще до 10-ої і після 17 години. Залишайте його голеньким не більше ніж на 20 хвилин двічі на день. 
– У спеку купати немовля раджу як зазвичай – раз  на день. А щоб уникнути попрілостей, варто чергувати одноразові підгузки з марлевими.
Від знаного педіатра Євгена Комаровського: 
– Температура в помешканні, у якому є малюк, не повинна перевищувати 26°С. 
– Придбайте гігрометр, аби контролювати рівень вологості в приміщенні. Щоб утримувати оптимальну вологість, сушіть у кімнаті одяг або розвісьте мокрі рушники. 
– В обідню пору взагалі не варто виносити дитину на вулицю, навіть у тінь.

Як почуваються у спеку офісні працівники

Добре під час спеки сидіти удома. А що робити тим, хто приречений працювати в офісному приміщенні? Топ-темою у соціальних мережах серед працівників офісів є запитання: що робити у всіх цих бізнес-центрах, які зазвичай мають скляні дахи чи ще якісь конструкції, що всіляко затримують тепло? 
Таке враження, що в офісі відкрили філію пекла! Більшість працедавців не поспішають захищати своїх працівників від спеки. Добре якщо придбають кондиціонери чи бодай ”вітряки”. Зазвичай люди або тихо знемагають від спеки на робочому місці, або ж поспішають у відпустку. Але при цьому і працівники, і роботодавці забувають той факт, що прохолода на робочому місці – далеко не примха, а, якщо хочете, виробнича необхідність.
Уперше в нашій країні заговорили вголос про те, хто і що повинен робити для працівника при плюс 35 надворі, у 2007 році. Але, переживши те пекельне літо, роботодавці мали надію, що такої аномальної спеки більше не буде.
Температурні режими на робочих місцях були чітко сформульовані – санітарні норми мікроклімату визначені наказом головного санлікаря України від 1 грудня 1999 р. за №42, згідно з якими існують оптимальні умови мікроклімату. Відповідно до норм, величини встановлюються залежно від категорії робіт за критеріями складності, а також залежно від пори року.
За категоріями роботи діляться на легкі (категорії Iа і Iб), середньої важкості (IIа і IIб) і важкі (III). Згідно з допустимими санітарними нормами, в теплу пору року оптимальними є такі величини температури повітря:
Якщо працедавець не може забезпечити оптимальної температури через технологічні умови, технічну неможливість і у зв’язку з економічно необґрунтованою доцільністю, встановлюються допустимі умови мікроклімату:
Допустимий рівень вологості повітря – від 55% до 75% залежно від важкості роботи (наприклад, для Iа допустимий рівень вологості становить 55% при температурі 28 градусів). Якщо мікрокліматичні умови перевищують допустимі норми, для профілактики перегріву людей організовують робочий графік за рахунок тривалості робочого часу. 
Звичайно, більшість ”білих комірців” скрушно хитатимуть головами або ж просто сміятимуться, читаючи ці рядки. Проте зовсім не до сміху стає тоді, коли довідуєшся, що за високу температуру в офісі працедавця можуть оштрафувати на суму від 51 до 425 грн. А у випадку відсутності реакції працедавця на зауваження СЕС роботу підприємства можуть навіть призупинити! Роботодавці повинні нарешті зрозуміти: краще витратитися на кондиціонер чи ”вітряк”, аніж отримувати приписи від СЕС!
Поради офісним працівникам 
– Зона теплового комфорту для людини становить 18 – 24 градуси. Якщо температура навколишнього середовища – 30 градусів, можна спокійно виставляти на кондиціонері 24 градуси. Але якщо надворі ще жаркіше, температуру в кондиціонері треба також пропор­ційно збільшувати (підтримувати діапазон 6-8 градусів). Що більшою є різниця, то гірше. 
– Не варто перебувати в приміщенні з кондиціонером епізодично: то виходити на вулицю, то заходити в прохолодну кімнату – такого ”контрастного душу” дихальна система може не витримати. 
– Проте кондиціонером все-таки не варто зловживати. Фахівці з обслуговування цієї техніки радять дихати в приміщенні, де активно працює кондиціонер, тільки через ніс. Якщо дихатимете через рот – фарингіт забезпечений.
–  Непоганим способом боротьби зі спекою в приміщенні є спеціальні плівки-світлофільтри на вікна. Вони знижують температуру одразу на кілька градусів. Якщо ж не хочеться витрачатися на фільтри, можна використати звичайну фольгу. 

Пиття і харчування у спеку

Життя триває навіть у спеку. І для того, щоб жити, треба їсти і пити. Це дуже погано, коли у спеку не хочеться їсти, навпаки, щоб її пережити, знадобляться сили! А що саме пити і їсти, ”Пошта” запитала у авторитетного лікаря-дієтолога Оксани Скиталінської
Ось її поради:
– Найкращим напоєм є звичайна вода, а ще краще заморожена після очищення-фільтрування. Це та сама ”жива вода”, структурована, адже під час замерзання в льоді затримуються важкі метали. 
– Можна пити чай, особливо з лимоном, іншими фруктами та ягодами. У зеленому чаї багато біофлавоноїдів, тому влітку, коли спостерігається посилена сонячна радіація, він корисний як ніколи.
– Не варто відмовлятися від компоту. Але його треба правильно готувати: ягоди кидати в  киплячу воду, кип’ятити 5 хвилин, а потім вимкнути конфорку і потримати компот на плиті, щоб настоявся. Можна додати меду, коли охолоне. Але не цукру! 
– Каву не можна пити кілька разів  на день. Так, вона добре тонізує, проте має ще й виражений сечогінний ефект. Відтак втрачаються електроліти і настає зневоднення організму. 
– Можна споживати кисломолочні продукти. 
– Від ”мінералок” треба відмовитись. Вони містять солі, які не всім підходять, можуть спричинити проблеми зі шлунком, викликати безсоння, навіть депресію. 
– Соки варто пити тільки свіжі, причому не більш ніж склянку на день. Ті, що в пакетах, містять багато глюкози, яка небажана в спеку. Крім того, від них можна й погладшати. 
– Пити треба, коли є відчуття спраги. Зрозуміло, що молодій активній людині слід випивати більше, ніж літній.
– Слід споживати сезонні овочі, ягоди і фрукти, причому найрізноманітніші, усіх кольорів: моркву, буряк, селеру, солодкий перець, помідори, капусту, листову зелень –шпинат, салат. Така ”веселкова” їжа багата на вітаміни та фітохімічні речовини – природні антиоксиданти, які захищають клітини організму від інфекцій, передчасного старіння, мутацій та розвитку онконедуг.

Тепловий і сонячний удари – це хворобливі стани зі сильним болем голови, запамороченням, слабкістю, сповільненням рухів. Можливі нудота, блювання, втрата свідомості, підвищення температури тіла до 40 градусів.
Шкіра обличчя і губ синіє, розвивається задишка. Пульс слабшає або й зовсім не промацується. У важких випадках затьмарюється свідомість, хапають судоми, порушуються дихання і кровообіг. Якщо з’явились ознаки перегрівання, необхідно одразу ж викликати лікаря.

– Не можна їсти багато морозива – воно, як і холодні напої, погано засвоюється. З одного боку морозиво зміцнює місцевий імунітет, але, тому що солодке, посилює спрагу, збільшує в’язкість крові та спонукає до частого пиття. 
– Варто обмежити споживання білка, оскільки він провокує теплообмін. Запасів білка людський організм не утворює, як, до прикладу, вуглеводів, проте краще замінити м’ясо кисломолочними продуктами, сиром, нежирною рибою, яйцями, але в невеликій кількості. 
– Доречними гарячої пори є зупки (окрошка, гаспачо), каші з йогуртами. 
Міфи щодо харчування в спеку розвіює відомий український фітотерапевт Борис Скачко
Ось його поради:
– Повністю виключити йод у будь-яких видах. Мається на увазі морська капуста, йодована сіль тощо. Адже йод знижує ККД розщеплення їжі.
– Відмовитися від усіх адаптогенів і стимуляторів (женьшень, лимонник, радіола), які підвищують температуру тіла. 
– Не зловживати чорним чаєм, який містить кофеїну більше, ніж кава. Найкращими напоями у спеку є квас, молочна сироватка і узвар, щоправда, без цукру. 
– Утриматися від настою шипшини, оскільки це потужний жовчогінний засіб, після споживання якого може виникнути передозування вітаміном С, розвинутися ламкість судин і початися рух каменів у жовчевому міхурі. 
– Зовсім забути про алкогольні напої. 

Який напій найкраще тамує спрагу і скільки чого можна пити

– Добова норма споживання рідини в літній період для жінок становить 2,5 літра, а для чоловіків – 2,5-3 літри. Коли в організмі не вистачає рідини, настає зневоднення, збільшується в’язкість крові. Людина втрачає вагу, в неї знижується працездатність, виникає спрага. 
Проте й надлишок рідини може призвести до серйозних проблем – набряків, підвищення артеріального тиску. Тому тим, хто має проблеми з нирками і серцем, багато рідини пити не варто.
Більшу кількість рідини бажано пити у першій половині дня, бо якщо ви це робитимете після 19.00, не уникнете набряків. Люди, що займаються важкою фізичною працею, мають пити більше, ніж ті, хто провадить малорухливий спосіб життя.

Саморобний кондиціонер

Кондиціонер – апарат складний і дорогий. Але кілька підручних засобів цілком успішно можуть замінити це диво техніки за рекомендацією ресурсу ”Український простір”. 
Отже, для домашнього кондиціонера вам знадобляться:
– настільний вентилятор;
– пластикові пляшки об’ємом 1,5-2 л (9 шт.);
– таця (пластикова чи металічна) або підставка.
У пластикові пляшки треба набрати соляного розчину (солі має бути 5-10% від об’єму води) і покласти їх до морозильної камери. Коли розчин у пляшках замерзне, зробити з них гірку – як показано на малюнку –  і перетягти скотчем, аби трималися купи.
Покласти цю конструкцію на тацю (з пляшок стікатиме конденсат). Спрямувати вентилятор на те місце, де хочете мати найбільше прохолоди. Перед вентилятором на таці розмістити конструкцію з пляшок так, аби потік повітря проходив крізь неї. Це матиме приблизно такий вигляд:
Переваги такого пристрою очевидні:
– не сушить повітря;
– споживає набагато менше електроенергії;
– має в сотню разів нижчу вартість;
– екологічно чистий. 

Цікаві факти

* Вчені з’ясували, що людський організм у сухому повітрі здатний витримати температуру +71градус впродовж години, +82 – 49 хвилин, +93 – 33 хвилини, а +104 – 26 хвилин. 
* Нормальною вважається температура людського тіла  36,6 градуса. Підвищення на два градуси спричиняє порушення в роботі організму, на чотири-п’ять – руйнування клітинних структур. 
* Організм охолоджує тіло двома способами: через посилене дихання та через потовиділення. З кожним літром поту “злітає” майже 540 кілокалорій. При температурі навколишнього середовища +37 – 39 градусів людський організм виділяє близько 300 мл поту за годину, а коли перетинається позначка +40 – 1-2 л. Тому лікарі радять пити в спеку багато рідини.
* Кожен градус, вищий за +26, знижує працездатність людини приблизно на 10%. Висока температура для організму – стрес, йому важко працювати як фізично, так і розумово, зосереджуватися, обробляти інформацію. Лікарі не радять працювати у спеку 8 годин поспіль.
* Проведене влітку 2010-го (найтриваліше жарке літо за останнє десятиліття, – “Пошта”) опитування кадрового порталу HeadHunter на тему ”Чи впливає спека на вашу продуктивність праці?” засвідчило, що менеджери вищої і середньої ланок, потерпаючи від спеки, готові були… прогулювати роботу. 
Тільки 35% респондентів узагалі не переймалися жаркою погодою. Головним для них стала наявність на робочому місці кондиціонера. А 33% опитаних менеджерів призналися, що спека негативно впливає на їх продуктивність праці. Причому 48% усіх респондентів сиділи в задушливих приміщеннях без кондиціонерів. Чверть опитаних зазначили, що ігнорують багато важливих робочих завдань через високу температуру повітря. А 20% узагалі сумнівалися, чи варто виконувати термінову роботу в задушливому офісі. З усіх опитаних 59% готові були  будь-коли втекти з роботи на пляж, тобто стали потенційними “літніми прогульниками”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.3863 / 4.24MB / SQL:{query_count}