Як контролювати артеріальний тиск?

“Ніколи не мала проблем із тиском, але останнім часом він став “стрибати”: то надто високий, то надто низький. Поясніть, будь ласка, що таке артеріальний тиск, який тиск вважають оптимальним і як його треба контролювати?”

Зоряна Іванців, смт Брюховичі

фото: ЛМР

Валентина Коваль, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я з кардіології:
– Щоби проштовхнути кров по судинній системі, необхідна певна сила. Ця сила, що діє на стінки судин під час плину крові, називається артеріальним тиском. Показники тиску прийнято позначати двома цифрами, наприклад, 120 на 80 міліметрів ртутного стовпчика. 
Більше значення називається систолічним тиском (найвищий тиск на стінку судини після скорочення серця), менше значення називається діастолічним тиском (тиск крові в період спокою, у перерві між скороченнями серця).
Коли судинні стінки еластичні та міцні, то здатні витримувати значні підвищення тиску. Але з віком еластичність судин знижується, як наслідок – збільшується ризик виникнення гіпертонічної хвороби, і в осіб, яким за 40, сягає 20-25 відсотків при відносно рівномірному розподілі серед чоловіків та жінок. 
Причини виникнення гіпертонічної хвороби до кінця не з’ясовані. Серед чинників, що спричиняють її, виділяють: емоційний стрес, спадково-конституційні особливості, професійні шкідливості, особливості харчування (надмірне споживання кухонної солі, насичених жирів, дефіцит магнію), вікову перебудову організму в період клімаксу, травми черепа, інтоксикацію, гіподинамію.
Оптимальним вважається тиск 120 на 80 міліметрів ртутного стовпчика, нормальним та високонормальним – від 130 на 85 до 139 на 89. Про гіпертонію можна говорити тоді, коли тиск вищий за 140 на 90 (гіпертонія І ступеня). Тиск 160 на 100 вказує на гіпертонію II ступеня, а понад 180 на 110 – ІІІ ступеня. 
До речі, з 12 до 16 травня львів’яни зможуть виміряти артеріальний тиск у поліклініках, лікарнях та в шести медичних пунктах-наметах, які розгорнуть на площі Ринок, проспекті Шевченка, проспекті Свободи, біля ЛНУ ім. Франка, проспекті Чорновола і проспекті Червоної Калини.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9869 / 4.08MB / SQL:{query_count}