Що таке гіпертонічний криз?

“Моєму батькові удома нещодавно стало дуже зле – почала сильно боліти голова, з’явилися нудота, задишка, підвищилися серцебиття і артеріальний тиск. Хотіла викликати “швидку”, але тато відмовився, сказав, що зараз усе минеться. Через годину справді усе минулося, проте ми його все одно відвели до кардіолога. Лікар розповів, що в батька був гіпертонічний криз, і якщо це трапиться ще раз, ми повинні будемо відразу викликати швидку допомогу, інакше це може призвести до важких ускладнень. Розкажіть, будь ласка, що таке гіпертонічний криз, які його симптоми, якою має бути перша допомога та чи справді потрібно одразу викликати “швидку”?” Валентин Гайдук, м. Львів


Марія Вілівчук, невролог:
– Гіпертонічний криз – це раптове підвищення артеріального тиску, наслідки запущеної артеріальної гіпертензії. 
Розвивається гострий кризовий стан переважно у людей, які недбало ставляться до свого здоров’я. Наприклад, гіпертоніки перестають заживати рекомендовані ліки, посилаючись на добре самопочуття. Причинами гіпертонічного кризу можуть бути сильний емоційний стрес, зміна погоди, перевтома, підвищене фізичне навантаження.
Звичайно, такий стан вимагає термінового виклику карети швидкої допомоги, оскільки це може загрожувати різними ускладненнями. Існує кілька симптомів, що відрізняють гіпертонічний криз від інших патологій:
* Різке підвищення артеріального тиску (раптово підвищується на 30% від звичного).
* Сильний пульсуючий біль голови.
* Слабкість у руках і ногах.
* Нудота (аж до блювання).
* Людину кидає в жар, вона починає швидко пітніти.
* З’являється так звана гусяча шкіра.
Якщо виникли симптоми гіпертонічного кризу, необхідно відразу ж викликати “швидку”. До її приїзду родичі мають подати хворому першу невідкладну допомогу: покласти на ліжко у положенні півсидячи, підклавши під спину кілька подушок, аби недужому не довелося напружуватися і сидіти самостійно. Обов’язково виміряти артеріальний тиск (за потреби два-три рази). Бажано відчинити вікна, щоб забезпечити приплив свіжого повітря в приміщення.
Якщо такий стан виник не вперше, подана невідкладна допомога при гіпертонічному кризі буде більш ефективною, адже в цьому випадку хворий уже знає, які препарати заживати для зниження артеріального тиску. До речі, зателефонувавши на номер “швидкої”, не соромтеся запитати, що треба дати людині з ліків у такій ситуації. Можна описати симптоми. Обов’язково повідомте, якщо напад почався уперше.
Запізніла медична допомога при виникненні гіпертонічного кризу може мати небезпечні наслідки, призвести до інсульту, інфаркту, набряку кори головного мозку, легенів. Хворий може навіть впасти у кому.
Відновлення після гіпертонічного кризу включає ліжковий режим і сприятливу психологічну атмосферу. Якщо ж людина в цьому важкому стані перебувала тривалий час, то повинна дотримуватися дієти. Особливе харчування при гіпертонічному кризі потрібне для нормалізації функцій серцево-судинної системи, кровообігу, печінки і нирок, поліпшення обміну речовин. Жорстких обмежень не існує, але доведеться виключити з раціону чорну каву, спиртне, торти, шоколад, газовані напої, гострі приправи, жирне м’ясо, рибу,  солені, мариновані та квашені овочі, копченості, часник. 
Дієта при гіпертонічному кризі – це круп’яні каші на воді та молоці, різні овочі (картопля, буряк, цвітна капуста, кабачки, морква, гарбузи, огірки, зелень, листя салату), сухарики, пісні супи, яйця (не більше одного на день), нежирна риба, фрукти, ягоди та інші легкостравні продукти.
Чудовою профілактикою гіпертонічного кризу є комфортний режим праці та відпочинку, піші прогулянки, боротьба з надлишковою вагою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.9567 / 4.09MB / SQL:{query_count}