Аби ліки не нашкодили

Що важливо знати про вживання лікарських препаратів

фото: архів
Кажуть, що немає здорових людей, є лише недообстежені. Усі ми рано чи пізно застосовуємо продукцію фармацевтичної промисловості. Нерідко навіть не порадившись із лікарем.
Та навіть ліки, придбані за рекомендацією чи призначенням спеціаліста, можуть нашкодити, якщо їх вживати неправильно. Насамперед треба дотримуватися графіку вживання та доз. Велике значення має і поєднання медикаментів із продуктами й алкоголем.

Пігулки і алкоголь: чого очікувати, якщо нехтувати застереженнями лікарів

Попри всі застереження, алкоголь сьогодні є невід’ємною частиною нашого життя. Звісно, деякі люди не вживають його зовсім. У більшості ж випадків без нього не обходиться жодне святкування, ним знімають стрес, його п’ють і просто так, “бо смакує”. Зрештою, якщо знати міру і не зловживати, нічого страшного не станеться. Дехто навіть каже: спиртне корисне. 
Нерідко алкоголь пропонують як народний засіб від застуди чи інших недуг. Трапляється, людина випиває чарочку-дві, не зважаючи, що незадовго до того вживала ліки. Поєднувати ліки з алкоголем категорично заборонено. Це всім відомо, але мало хто прислухається до порад лікарів. Якщо ж під час святкування хтось відмовляється від спиртного, мовляв, вживає ліки, знайдеться чимало охочих повмовляти: ну трішки.
Звичайно, все залежить від кількості та індивідуальних особливостей організму, однак потрібно пам’ятати: алкоголь, вжитий одночасно з ліками:
– змінює фармакологічний ефект ліків, роблячи їх токсичними;
– змінює чутливість клітин, тканин і органів до лікарського засобу;
– призводить до накопичення окислених продуктів, порушуючи обмін речовин;
– зменшує утворення в печінці білків, які нейтралізують токсичну дію ліків;
– пригнічує ферментні системи, що різко підсилює дію ліків, які вживають у звичайних дозах.
Пропонуємо на прикладі найбільш вживаних ліків детальніше розглянути, до чого може призвести нехтування застереженнями (за матеріалами сайту “Аптека 24/7”).
Коли людина п’є алкогольні напої, в її організмі знижується рівень аскорбінової кислоти. Тож, якщо ви перебрали, можна вживати її, аби швидше відновити нормальний стан
Аспірин (або ацетилсаліцилова кислота) має здатність негативно впливати на слизову шлунка, може викликати відкриття виразок або спровокувати їх появу. За умови одночасного вживання аспірину й алкоголю можливе посилення побічної дії аспірину – сильні та довгі шлункові й інші кровотечі.
При неодноразовому застосуванні парацетамолу та алкоголю посилюється вироблення токсичних речовин та подальше руйнування печінки.Якщо вживати алкоголь та ліки, що містять кофеїн, послаблюється вплив на центральну нервову систему, що допомагає швидше протверезіти та зменшує вплив алкоголю на організм.
Коли людина п’є алкогольні напої, в її організмі знижується рівень аскорбінової кислоти. Тож, якщо ви перебрали, можна вживати її, аби швидше відновити нормальний стан. Поєднання iбупрофену та алкоголю викликає збільшення тривалості кровотечі, а також сприяє розвитку кишкової кровотечі.
Димедрол, супрастин, тавіг, дипразин, якщо їх поєднувати з алкоголем, набувають здатності посилювати свою дію в кілька разів. Наприклад, вживання алкоголю та димедролу може стати причиною появи галюцинацій і підсилити бажання спати, а за великих доз навіть призвести до смерті.
Одночасне вживання анаприліну й алкоголю може порушувати координацію та викликати різку зміну тиску, слабкість, нудоту, озноб. Таке поєднання вкрай небезпечне для тих, у кого слабке серце. Анальгетики (анальнін, пенталгін тощо) збільшують вплив алкоголю на нервову систему, викликають галюцинації, зупинку дихання, можуть призвести до смерті.
Гормональні препарати. Алкоголь послаблює у кілька разів дію, наприклад, протизаплідних гормональних засобів, що може стати причиною небажаної вагітності. Вживання антидепресантів у поєднанні з алкоголем пригнічує діяльність нервової системи у кілька разів, що також може призвести до смерті.
Активна шкідлива дія на печінку є однією з головних характеристик спиртних напоїв. Поєднання двох важких для печінки ліків та алкоголю може стати причиною швидкого розвитку некрозу печінки
Антидіабетичні препарати, вжиті разом з алкоголем, не дають очікуваного ефекту. Ба більше, вони можуть стати причиною різкого зниження рівня глюкози в крові та навіть коми. Категорично заборонено поєднувати з алкоголем всі препарати пролонгованої дії (з позначкою “ретард”), які мають важкорозчинні оболонки, необхідні, аби діюча речовина вивільнялася поступово. Такі оболонки можуть легко розчинятися в алкоголі, а це створює ризик одноразово отримати дозу, розраховану на тривалу дію.
Препаратів, непоєднуваних із алкоголем, набагато більше. Обов’язково читайте інструкцію до ліків, що вживаєте. Якщо там написано, що їх не можна поєднувати зі спиртними напоями, або не рекомендується одночасне вживання з препаратами, що впливають на центральну нервову систему, не пийте алкоголь. Цього не можна робити за жодних обставин і в жодних дозах.
Не ігноруйте застереження стосовно гепатотоксичності препарату, навіть якщо зазначається, що він буває таким лише у поодиноких випадках. Гепатотоксичність, тобто активна шкідлива дія на печінку, є однією з головних характеристик спиртних напоїв. Поєднання ж двох (а нерідко й більше) важких для печінки ліків та алкоголю може стати причиною швидкого розвитку стеатогепатозу (або некрозу печінки).

Медикаменти і продукти

Фахівці попереджають: вживаючи лікарські засоби, важливо правильно харчуватися. Деякі продукти можуть зменшити ефективність ліків або ж, навпаки, посилити їх дію. І перше, і друге є не лише небажаним, а й навіть небезпечним. 
Наприклад, ліки від серцевих захворювань не допомагають саме через неправильне харчування. Овочі, каша, зерновий хліб містять багато клітковини, яка блокує або взагалі зводить нанівець вплив дигоксину та інших серцевих глікозидів. Такі препарати нерідко призначають у разі порушення серцевої недостатності і ритму серця.
Інколи окремі компоненти їжі мають здатність робити ліки більш активними. Це може стати причиною передозування, а також (частіше) викликати серйозні побічні ефекти
Молочні продукти, зокрема молоко, серйозно послаблюють вплив антибіотиків, які входять до групи тетрациклінів (метациклін, доксициклін), а також хінолонів (ципрофлоксацин, левофлоксацин, ломефлоксацин), флуконазолу – засобу від молочниці. Однак ті ж молочні продукти точно будуть корисними тому, хто не дуже добре переносить знеболювальні препарати. Ібупрофен, аспірин, диклофенак та деякі інші ліки зі схожою дією є досить агресивними до слизової шлунку. Молоко може пом’якшити їх вплив, захистити слизову та не допустити розвитку гастриту, появу кровотечі й виразки.
Інколи окремі компоненти їжі мають здатність робити ліки більш активними. Проте не можна сказати, що це добре, оскільки може стати причиною передозування, а також (частіше) викликати серйозні побічні ефекти. Цього можна очікувати, якщо ви будете запивати ліки грейпфрутовим соком, особливо у великій кількості.
Багато гіпертоніків вживають препарати типу еналаприлу, каптоприлу, лізиноприлу. Ці ліки належать до групи інгібіторів АПФ, які затримують в організмі калій, що дуже важливий та корисний для роботи серця й судин. Проте коли хворобу лікують такими препаратами, при цьому вживаючи велику кількість продуктів із калієм, він накопичується в організмі у надмірній кількості, а це стає причиною порушення серцевого ритму.
Схожу дію мають і сечогінні препарати. Щоб не спровокувати різке підвищення калію в організмі, під час вживання відповідних медикаментів не варто їсти дуже багато капусти, бананів, листових салатів, абрикосів, та апельсинів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.6883 / 4.14MB / SQL:{query_count}