Убезпечмося від “тихого вбивці”!

Заразитися вірусами гепатиту можна в лікарні, у стоматологічному кабінеті, навіть салоні краси

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожен 12-й житель планети хворіє на гепатит В чи С. На сьогодні у світі 350 млн людей є хронічними носіями вірусу гепатиту В і майже 200 млн інфіковані вірусом гепатиту С, який може призвести до цирозу та раку печінки. Згідно з прогнозами експертів, у наступні 20-30 років глобальною загрозою для здоров’я землян будуть не ВІЛ/СНІД, як вважали раніше, а саме віруси гепатиту (передусім гепатит С).
Україна належить до держав із середнім рівнем поширення вірусного гепатиту С. Відповідно до даних громадських організацій, ним інфіковані майже 3,5 млн українців. Невідкладного лікування потребують від 400 до 800 тис. наших громадян, які хворіють на вірусний гепатит С. Багато є й таких, котрі не здогадуються про те, що їхньому здоров’ю і життю загрожує небезпека…
Не краща ситуація у Львові. За півроку в нашому місті зареєстрували 11 хворих із гострою формою гепатиту С та 80 із хронічним гепатитом. Це означає, що кількість випадків хронічних гепатитів збільшилася в 7,2 рази порівняно з минулим роком.

Прихований перебіг хвороби

Гепатит, за визначенням ВООЗ, – це запалення печінки, в більшості випадків спричинене вірусною інфекцією. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – А, B, C, D і E. В Україні, зокрема на Львівщині, найпоширеніші перші три.
Зі слів лікаря-інфек­ціоніста, головного позаштатного спеціаліста управління охорони здоров’я Львівської міськ­ради з профілактики ВІЛ/СНІДу Лесі Королюк, гепатит А зазвичай виникає через забруднені продукти і воду. Гепатити В і C розвиваються через  контактування з інфікованими рідинами хворого організму. Ними можна заразитися під час переливання крові або медичних процедур, стоматологічних втручань (якщо порушені правила дезінфекції чи стерилізації), під час татуювання шкіри, манікюру чи педикюру. Віруси гепатитів В і С можуть передаватися й унаслідок незахищених сексуальних контактів, пологів (від інфікованої матері до дитини). Високий рівень захворюваності на них фіксують серед любителів ін’єкційних наркотиків.
Вірус гепатиту А може міститися в забруднених продуктах і воді
Найважчим серед вірусних гепатитів вважають гепатит В. Його називають “тихим убивцею”, оскільки в гострому періоді у 70% хворих він має прихований перебіг, навіть не появляється жовтяниця. Людина не відчуває, що в організм потрапив смертельний вірус. Симптоми виникають лише через кілька місяців після зараження. За цей час гостра форма може повільно переходити в хронічну.

Як розпізнати недугу

Головний спеціаліст з організації медичної допомоги дорослому населенню управління охорони здоров’я Львівської міськ­ради Інна Щербина наголосила, що основними симптомами гепатиту є часткова втрата апетиту, потемніння сечі, підвищена втомлюваність, нудота, блювання і біль у правому підребер’ї.
“На гепатит може захворіти кожен. Ця хвороба характеризується ураженням печінки і може нагадувати гостру або хронічну інфекцію”, – зазначила лікар під час прес-конференції.
Вакцини проти вірусу гепатиту С не існує, але сучасні стандарти дозволяють вилікувати від цієї недуги 50 - 90% хворих
Добровільно обстежитися приходять одиниці. Гепатит виявляють переважно тоді, коли вірус потрапив у донора крові або коли хвороба вже перейшла у гостру форму. Проте, як зазначила інфекціоніст Леся Королюк, обстежуватися на наявність гепатиту повинні передусім особи, які: вживають або вживали наркотики; ВІЛ-інфіковані; піддавалися гемодіалізу; мають хвороби печінки, кишково-шлункового тракту; є частими донорами крові або яким переливали кров. А ще чоловіки, котрі мали одностатевих партнерів, і діти, народженні від ВІЛ-інфікованих батьків.

Ціна життя – 100 тисяч

 До теми                   
28 липня, в неділю, у Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, о 12.00  на пл. Ринок у Львові відбудеться акція “С” – наша спільна справа в боротьбі за життя Людини”. Під час неї організують танцювальний флеш-моб, роздаватимуть брошури та листівки, щоби підвищити рівень обізнаності населення з поширенням, симптомами, методами діагностики та лікування гепатиту С. 
У цей же день з 12.00 до 16.00 кожен може пройти діагностику з допомогою швидких тестів на гепатити В і С, завітавши на пл. Ринок, де працюватиме мобільна амбулаторія БФ “САЛЮС”. “У неділю матимемо 60 безплатних тестів. Хворих скеруємо на підтвердження результатів. Головна наша мета – привернути увагу громадськості до проблеми”, – повідомив лікар-консультант БФ “САЛЮС” Павло Лиховид.
Окрім цього, з метою доступу до інформації про поширення,  симптоми, методи діагностики та лікування вірусних гепатитів, а також захисту прав людини в галузі охорони здоров’я цього року у Львові проведуть інформаційно-просвітницьку кампанію з використанням тематичних брошур, листівок, постерів та білбордів. 
Гепатит В можна запобігти з допомогою щеплення. Для цього є спеціальні вакцини. Перше щеплення роблять у пологовому будинку. На відміну від гепатиту В вакцини проти гепатиту С не існує. Але сучасні стандарти дозволяють вилікувати від цієї недуги 50 – 90% хворих. Якщо хворобу виявили на ранній стадії, шанси на одужання значно вищі. Проте успіх лікування залежить і від індивідуальних особливостей пацієнта. Головне досягти ремісії захворювання: якщо кількість вірусу різко зменшується, ушкодження печінки не прогресує, то ризик розвитку цирозу або раку суттєво зменшується. 
Зі слів Лесі Королюк, лікування гепатиту і одужання залежать від того, яким вірусом заразилася людина та як швидко виявили хворобу. Діагностика триває майже півроку, інколи до року. Найкраще піддається лікуванню гепатит А – цілковите одужання (90% випадків) настає через три-чотири тижні від початку лікування, а в 10% хворих цей процес забирає три-чотири місяці.
Найважчим є вірус гепатиту В. Його називають “тихим убивцею”, оскільки в гострому періоді у 70% хворих він має прихований перебіг
З-поміж інших гепатит А вирізняється тим, що не переходить у хронічний і від нього дуже легко убезпечитися, додержуючи простих правил гігієни: часто мити руки з милом, не пити сирої води, особливо влітку на природі. Вірус гепатиту А в киплячій воді гине через п’ять хвилин; при кімнатній температурі в сухому середовищі може зберігатися впродовж тижня; у воді – від  3 до 10 місяців; у випорожненнях – до 30 діб.
“Вартість лікування чимала і залежить від стадії хвороби. Для цілковитого одужання пацієнтові можуть знадобитися від 20 до 30 тисяч гривень! А при важчій формі доведеться витратити понад 100 тисяч гривень!” – каже президент ВГО “Фундація медичного права та біоетики України” Ірина Сенюта.

 До теми                           
Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я, в 2013 році Кабінет Міністрів України затвердив державну цільову соціальну програму профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року. Нею передбачена допомога хворим на вірусні гепатити в усіх напрямках – діагностичному, лікувальному, науковому та профілактичному.
Очікується, що програма через подання високо­якісної медичної допомоги сприятиме підвищенню якості діагностування вірусних гепатитів В і С на різних стадіях, зниженню рівня захворюваності, інвалідності та смертності від вірусних гепатитів В і С. Особливу увагу приділятимуть підвищенню рівня знань населення про методи профілактики та раннього виявлення цих недуг. Зміцнять матеріально-технічну базу установ та лікувально-профілактичних закладів, що подають медичну і соціальну допомогу особам, які хворіють на хронічні вірусні гепатити.
Документ розробили завдяки тісній спів­праці з громадськими об’єднаннями, що представляють інтереси громадян, хворих на вірусні гепатити. Він став результатом домовленостей, досягнутих під час переговорів з учасниками акції протесту, проведеної біля будівлі уряду 17 квітня 2013 року. 
Затвердження Державної цільової соціальної програми профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року стане наступним кроком КМУ в напрямку закріплення позитивної динаміки запобігання соціально-небезпечним захворюванням, що спостерігалася в 2012 році і тоді, коли вперше за роки незалежності було забезпечене належне фінансування заходів із профілактики та протидії захворюванню на туберкульоз та ВІЛ-інфекцію/СНІД.
Дуже важливо, аби Львівщина мала свою програму з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів. Для цього вже розробили проект програми. “Ми будемо збирати підписи під відкритим листом до Президента України, щоби Львівська область мала свою програму, як це є сьогодні на Полтавщині та Сумщині”, – зазначила президент ВГО “Фундація медичного права та біоетики України” Ірина Сенюта.
27.09.2014 10:27
Николаевич

Не верьте всему подряд http://stroytesami.com/fotopart/59.php


29.07.2013 22:57
zatoichi.se@gmail.com

Гепатит - наша дуже стара проблема, тому швидко вирішити її неможливо.


29.07.2013 19:30
Anastasia Babenko

Добре те, що зараз МОЗ розпочав першу за 20 років незалежності програму боротьби з гепатитом. Прорама ефективна і маштабна - саме така яка і отрібна Україні.


29.07.2013 19:11
lyalya8868@gmail.com

Заразитися можна будь де, але якщо слідкувати за своїм здоров'єм, гігієною, не вживати алкоголю, та вчасно зробити щеплення, то шанси одразу стають незначними. Нажаль медецина не може вберегти тих, хто сам робить свій вибір - наркомані та повій. І їй залишається тільки лікувати їх.


Для того щоб залишити коментар необхідно
9.6563 / 4.28MB / SQL:{query_count}