Золота осінь жінки, або Після 40 років життя тільки починається

Зберегти здоров’я, молодість та красу в період клімаксу можливо завдяки замісній гормональній терапії

фото: wallgrad.ru
Слова “клімакс” боїться, мабуть, кожна жінка після 40 років незалежно від того, бізнес-леді вона чи домогосподарка. В народі цей період життя представниць слабкої статі ще називають “осінню”. А ось буде вона золотою чи дощовою, багато в чому залежить від них самих.
За статистикою, кожна третя жінка фізично і психологічно важко переносить гормональні зміни в організмі. Проте якщо вона свідома того, що її чекає в найближчому майбутньому, уміє справлятися із симптомами та запобігати їх виникнення, життя може бути радісним та цікавим у будь-який період. Усунути вегетативні та психоемоційні клімактеричні симптоми здатна замісна гормональна терапія

Що ж це за період?

Клімакс, або ж менопауза – це черговий етап, який рано чи пізно настає в житті кожної жінки. Зі слів завідувача кафедри акушерства, гінекології та перинатології факультету післядипломної освіти Львівського національного ме­дичного університету ім. Да­нила Галицького, доктора медичних наук, професора Віри Пирогової, клімакс розпочинається не одразу – він атакує поступово
У цей період у жіночому організмі змінюється гормональний фон: стають нерегулярними менструальні цикли, а потім зовсім зникають, яєчники більше не виробляють яйцеклітин, через дефіцит естрогену жінка назавжди втрачає репродуктивну функцію, а отже, більше не здатна народжувати дітей. Але це лише ранній, прихований початок клімаксу. Далі настає клімактеричний період – час від прихованого згасання функцій яєчників до явного.
В нормі клімакс настає у віці від 45 до 55 років, хоча спостерігається ранній (до 40 років) і неочікуваний медичний або хірургічний клімакс
“Клімактеричний період у жінок проходить по-різному. Одні взагалі не відчувають жодних проблем, інші скаржаться на приливи, перепади артеріального тиску, надмірну пітливість, поганий сон, порушення функцій сечостатевої системи, дратівливість та депресію, – розповідає співрозмовниця “Пошти”. – Окрім цього, відбувається старіння шкіри, поглиблюються зморшки, збільшується маса тіла, псується волосся і стають ламкішими кістки. З часом підвищується ризик виникнення інфаркту міокарда, інсульту, починається остеопороз, навіть хвороба Альцгеймера, що повністю виключає людину з життя”.

Важлива діагностика

Після 40 років кожна жінка повинна дуже прискіпливо ставитися до свого здоров’я – бажано самій скласти “графік” артеріального тиску, стежити, чи відбуваються зміни у вазі, чи не турбує задишка. І якщо виникають бодай якісь проблеми, варто відразу ж звернутися до лікаря.
Зі слів в.о. директора Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, асистента кафедри акушерства, гінекології та перинатології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Марії Малачинської, після 40 років представниці слабкої статі повинні обов’язково приходити на огляд до гінеколога.
“З необхідних обстежень варто зробити цитологічне дослідження мазків шийки матки, ультразвукову діагностику органів малого таза і мамографію для визначення стану молочних залоз”, – радить вона.

Чим допоможе медицина

Якщо в далекому минулому середня тривалість життя жінки становила 45 років, то зараз вона удвічі більша. В нормі клімакс настає у віці від 45 до 55 років, хоча у багатьох жінок спостерігається дуже ранній (до 40 років) і неочікуваний медичний або хірургічний клімакс, спричинений зов­нішнім втручанням  – хірургічною операцією або хіміотерапією. Виходить, що сучасні жінки в менопаузі проводять щонайменше третину свого життя!
Аби полегшити симптоми і прояви клімаксу, запобігти розвиток ускладнень та продовжити зовнішню молодість, жіночому організмові необхідно дати порцію гормонів. У такому випадку зазвичай постає питання про застосування замісної гормональної терапії як основного і найефективнішого методу лікування клімактеричних розладів.
 До теми                                          
Нещодавно у стінах Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, що на вул. Короленка, 9, відбувся дводенний науково-практичний семінар, присвячений проблемі клімаксу та менопаузи. Участь у ньому взяли лікарі-гінекологи не лише зі Львова, а й з майже всієї України – Донецька, Запоріжжя, Харкова, Чернігова, Черкас, Ужгорода та інших міст.
Зі слів учасників семінару, в цілому світі населення стрімко старіє. Більш ніж 40% жителів нашої планети – передпенсійного і пенсійного віку. Cеред причин смертності перше місце посідає серцево-судинна патологія. У жінок, які вступають у період згасання функцій яєчників, ця проблема пов’язана із дефіцитом естрогену. Тож тема клімаксу та менопаузи надзвичайно актуальна для українських жінок, і про неї треба говорити вголос.
Семінар відбувся за сприяння декана факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького доцента Ореста Січкоріза та завдяки співпраці з Міністерством охорони здоров’я України і Національною медичною академією післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика.
Починати її варто щонайраніше – при появі перших симптомів клімаксу, тобто хоча б за рік перед закінченням місячних. Розпізнати цей період неважко – менструальний цикл порушується, виділення появляються щораз рідше і не є рясними. Для полегшення ранніх симптомів (приливи, депресія тощо) гормональну замісну терапію достатньо приймати впродовж двох років (короткочасна терапія). Для профілактики остеопорозу, серцевих ускладнень – принаймні 5 – 10 років після менопаузи (тривала терапія).
Зі слів Віри Пирогової, сьогодні на фармацевтичному ринку є велика кількість засобів, що містять аналоги жіночих статевих гормонів, які використовують для замісної гормональної терапії. Це гормональні, препарати заспокійливої дії (так звані седативні) та фітопрепарати. Найефективнішими є ті, до складу яких входять два основні жіночі гормони – естроген і прогестерон.
“З настанням менопаузи естрогену виробляється набагато менше, що спричиняє появу вегетативних та психоемоційних розладів. Застосування замісної гормональної терапії позитивно впливає на організм і компенсує жіночий гормон естроген, який перестав вироблятися самостійно”, – зазначає вона.
Препарати замісної гормональної терапії для лікування клімаксу випускають у таблетках, пластирах, гелях, кремах, свічках та ампулах для ін’єкцій. Усе це дозволяє лікареві підібрати лікування індивідуально для кожної жінки з урахуванням її особливостей та побажань.
Після призначення замісної гормональної терапії впродовж перших місяців жінка потребує лікарського нагляду. Зі слів Марії Малачинської, лікар повинен дізнатися, чи не зникли наявні раніше симптоми, чи не виникли ускладнення та чи взагалі терапія є помічною. Окрім цього, раз на рік пацієнтці повинні робити цитологічне дослідження мазків шийки матки і обстеження молочних залоз.
“Нічого іншого не потрібно. Єдина вимога – жінки мають чемно виконувати всі настанови лікаря”, – зазначає вона. Проте замісна гормональна терапія протипоказана жінкам, що пережили онконедуги або мають їх у даний час, страждають через погану роботу серцево-судинної системи, неліковану гіпертонічну хворобу, тромбози, кровотечі зі статевих шляхів неясного походження, захворювання печінки в стадії загострення та ін.

Клімакс може бути й раннім

Замісна гормональна терапія вкрай необхідна й тим жінкам, у яких виникли проблеми внаслідок передчасного згасання функцій яєчників, або ж тим, що пережили операцію на статевих органах. Переважно це стається за кілька років до того моменту, коли дійсно повинен розпочатися клімактеричний період.
“Окрім природної менопаузи, в жінок може виникнути й хірургічна (постова­ріоектомічний синдром). Про неї йдеться тоді, коли жінку довелося оперувати з тих чи тих причин (міома матки, кіста або фіброма яєчників). В організмі жінки, якій видалили яєчники, різко знижується кількість естрогену, прогестерону і тестостерону, що призводить до певних порушень: з’являються приливи, пітливість, часті зміни настрою, депресивні стани.
Починати замісну гормональну терапію варто при появі перших симптомів клімаксу 
Після припинення роботи яєчників підвищується ризик розвитку серцево-судинних недуг, починається остеопороз”, – зазначає асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького Наталія Вереснюк.
Середній вік прооперованих жінок, зі слів співрозмовниці, становить 41,5 року. Тому що раніше вони дадуть згоду на застосування замісної гормональної терапії, то краще.
Із настанням клімаксу життя жінки не закінчується – вона просто переходить у новий, більш зрілий період! Кожна жінка елегантного віку повинна й далі докладати зусиль, аби залишатися здоровою, красивою та привабливою для чоловіків. У цьому їй завжди допоможуть правильний і активний спосіб життя – раціональне харчування, тривале перебування на свіжому повітрі і, у випадку необхідності, призначена лікарем замісна гормональна терапія.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
16.4214 / 4.16MB / SQL:{query_count}