Бажані і здорові діти!

Марія Малачинська, в. о. директора Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, – про планування сім’ї, обстеження подружжя та найкращий час для народження дітей

Життя сучасних жінки та чоловіка зобов’язує встигати скрізь і всюди: навчання, робота, кар’єра… Відтак власне здоров’я та народження дітей зазвичай відходять на другий план. Та, незважаючи ні на що, понад усе майбутні батьки хочуть одного – аби дитина народилася здоровою! Проте далеко не завжди бажання здійснюється, і змінити що-небудь буває пізно. У немовляти можуть розвинутися вроджені вади. Трапляється, що небезпечні інфекції дитина підхоплює і від самих батьків. Більшості проблем можна уникнути ще до появи малюка на світ – завдяки правильному плануванню сім’ї!
У травні на Львівщині закінчився Всеукраїнський тиждень планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я населення. Головним закладом, на базі якого реалізовувалася програма, був Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я населення, що по вул. Короленка, 9. Для подружніх пар, а також тих, хто в найближчому майбутньому мріє стати батьками, медики провели лекції, тематичні зустрічі та круглі столи. Говорили про планування сім’ї, репродуктивне здоров’я, інфекційний фактор у невиношуванні бажаної дитини.
Сьогодні гостем “Пошти” є в. о. директора Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, кандидат медичних наук, асистент кафедри акушерства, гінекології та перинатології ЛНМУ ім. Д. Галицького Марія Малачинська, з якою говоримо про планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я. 
За останній рік відві­дувачів центру суттєво побільшало. Подружжя та молоді пари, які планують одружуватися, приходять сюди по фахову консультацію медиків та на обстеження. Медики радіють, що молодь стає більш свідомою до планування сім’ї!

 Якщо робити, то вчасно

– Маріє Йосипівно, скажіть, будь ласка, чи планують молоді люди свою сім’ю?
– Наша молодь стала більш свідомою та обізнаною у питаннях планування сім’ї та репродуктивного здоров’я. Цьому сприяють мас-медіа та робота лікарів. Молодь зрозуміла: правильний початок статевого життя і розумний захист можуть допомогти запобігти багатьом інфекціям, що передаються статевим шляхом, а також хворобам, які порушують репродуктивні функції та стають причиною непліддя.
– Як часто жінки мають звертатися до гінекологів, а чоловіки – до урологів?
– І жінки, і чоловіки мають обстежуватися у спеціалістів хоча б раз на рік. Завжди варто пам’ятати: здоров’я – у наших руках! Ба більше, до появи дитини треба починати готуватися з моменту народження майбутніх батьків. Деякі захворювання, перенесені майбутньою мамою у дитячому чи підлітковому віці, можуть вплинути на зачаття, перебіг і результат вагітності. Так, дуже небезпечною для репродуктивного здоров’я жінок є краснуха, а чоловіків –  епідемічний паротит (свинка). Аби проблеми не з’являлися, найбільш прийнятним варіантом є профілактичне щеплення.
Якщо йдеться про подружню пару, то проблема повинна  бути спільною і до лікарів мають звертатися обоє!
Ще до настання вагітності бажано також здати кров на наявність антитіл до TORCH-інфекцій (токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірусна, герпесвірусна інфекції). У Центрі репродуктивного здоров’я населення діє програма “Репродуктивне здоров’я нації до 2015 року”. У нашому центрі є можливість пройти безкоштовне обстеження на ТОRCH-інфекції. Вчасне їх виявлення дозволить запобігти таким ускладненням, як завмирання плода чи самовільний викидень.
– Молоді пари частіше звертаються у ваш центр із профілактичною метою чи за потреби, коли вже є проблеми?
– Кількість пар, які свідомо приходять у центр, щоб оцінити стан свого репродуктивного здоров’я, збільшується. Особливо їх побільшало за останній рік.  Молоді люди звертаються тому, що у найближчих планах є народження дитини, а перед тим, як стати батьками, вони хотіли б обстежитися. Є розуміння, що за наявності певних проблем жінка дитину може й не виносити. Але все ж таки переважають пари, які звертаються в нашу установу по медичну допомогу для з’ясування причини непліддя чи невиношування вагітності.
Знати, щоб запобігти!
– Скажіть, будь ласка, які симптоми повинні насторожити подружжя, переконати не затягувати з візитом до гінеколога та уролога?
– Якщо йдеться про жінку, то це нерегулярний менструальний цикл, біль внизу живота, надмірні чи навпаки незначні менструальні виділення, між менструаціями кровомазання, відсутність менструації чи часті затримки, ожиріння або ж недостатня маса тіла. Так, для жінки вага, менша ніж 45 кг, може бути критичною, адже часто стає причиною аменореї, тобто відсутності менструацій у зрілої в статевому плані жінки.
Першу вагітність жінкам бажано планувати до 30 років
У чоловіків таких симптомів менше – часте сечовипускання, дискомфорт під час статевого акту, патологічні виділення із статевих шляхів та ожиріння. Чоловік, який має бодай  одну з цих проблем,  має відразу ж звертатися до лікарів-урологів. На практиці ж, через те, що чоловіки соромляться ходити до лікарів, симптоми у них виявляють набагато пізніше, ніж з’являється проблема.
– Що впливає на погіршення репродуктивного здоров’я населення?
– Насамперед ранній початок статевого життя, безладні, незахищені статеві стосунки. Окрім того, шкідливі звички (куріння, вживання алкоголю), екологія та харчування.
– Якщо вагітність не настає, у сім’ї зазвичай звинувачують жінку, мовляв, вона не спроможна завагітніти і виносити плід. Наскільки “результат” залежить від чоловіків?
– Достовірної статистики про те, наскільки поширене чоловіче безпліддя, не має ніхто. За власними спостереженнями у центрі, зазначу: як у жінок, так і в чоловіків цей показник приблизно однаковий – 50 на 50.
Якщо йдеться про подружню пару, то проблема повинна бути спільною і до лікарів мають звертатися обоє! Проте чоловіки рідко самі приходять на обстеження. Якщо є проблема, до лікаря спочатку йде жінка, а лише потім чоловік.
– Коли чоловіків просиш піти до лікаря, у них відразу ж з’являються відмовки – “я зайнятий”, “у мене немає на це часу”. Скажіть, будь ласка, які саме обстеження мають пройти чоловіки перед початком планування сім’ї і скільки часу на це треба витратити?
– Чоловікам, якщо порівнювати із жінками, на медогляд потрібно набагато менше часу. Спочатку варто звернутися до уролога або сексопатолога для огляду. Згодом за скеруванням лікаря проводиться спермограма, ультразвукова діагностика. Після цього лікар вирішує, чи треба робити додаткові обстеження.
– А яка сім’я вважається неплідною?
– Діагноз непліддя ставлять тоді, коли жінка та чоловік, яким ще не виповнилося 35 років, без методів контрацепції живуть один рік.  Причому статеві стосунки у них мають бути регулярними (два-три рази на тиждень). Якщо їм вже за 35 років і вагітність не настає, тоді достатньо шести місяців, щоб поставити діагноз непліддя.
– У якому віці найкраще народжувати дітей?
– Першу вагітність жінкам я б радила планувати до 30 років. Це найактивніший період для запліднення як з фізіологічної, так і з репродуктивної точки зору. Із 31 року в жінки фізіологічно зменшується оваріальний резерв (зниження активності яєчників), після 35 років цей резерв суттєво зменшується. А ось у чоловіків критичного віку немає.
– А нині на Львівщині жінки якого віку найчастіше народжують дітей?
– Середній вік – приблизно 30 років, хоча багато жінок народжують і після 35 років, і навіть у 45. З віком збільшується ризик супутньої патології, яка може ускладнювати перебіг вагітності, а також спадкових і хромосомних порушень. Тому що старша жінка, то пильнішим має бути нагляд гінекологів.

Коли маєш інформацію…

– Чи правда, що аборти суттєво погіршують репродуктивне здоров’я жінки?
– Переривати вагітність, а особливо першу, взагалі не бажано. Це може стати причиною гормонального зриву, порушення балансу в організмі тощо. На жаль, більшість абортів жінки роблять несвідомо, а пізніше гірко жалкують. Тому перед тим, як наважитися на аборт, жінка має звернутися до гінеколога, аби той визначив термін та розповів, чим такий крок може зашкодити їй у майбутньому.
Абортам треба запобігати, але не шляхом їхньої заборони, як це хочуть зробити на державному рівні (на початку квітня у ВРУ зареєстрували законопроект про заборону штучного переривання вагітності,“Пошта”). Це може призвести до плачевних наслідків – збільшиться кількість так званих “чорних” (кримінальних) абортів.
У Центрі репродуктивного здоров’я населення можна пройти безкоштовне обстеження на ТОRCH-інфекції

Найкраще, коли суспільство самостійно усвідомить: планувати вагітність необхідно. Для цього сьогодні існує величезна кількість методів запобігання небажаній вагітності. Щойно люди почнуть відповідально планувати народження дитини, питання абортів не з’являтиметься.
– Які методи контрацепції є найбезпечнішими для молоді?
– Найзручнішим і найбезпечнішим є бар’єрний метод контрацепції, тобто презервативи. Вони запобігають небажаній вагітності, інфекціям, що передаються статевим шляхом, ВІЛ/СНІДу а також різним онкозахворюванням.
Іншим видом контра­цепції є гормональні середники, які має призначати лише лікар (акушер-гінеколог), в тому числі і екстрену контрацепцію. На жаль, саме ці види конт­рацепції молодь якраз і вибирає. Набагато легше самостійно піти в аптеку, придбати пігулки, ніж звернутися до лікарів. Як результат, у жінки можуть виникнути різноманітні ускладнення: ендокринні проблеми та порушення менструального циклу.
Розмовляла Ольга Шведа
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2856 / 4.07MB / SQL:{query_count}