Живемо довше!

На Львівщині покращився показник тривалості життя. “Пошта” дізнавалася, які причини цього явища і чи жити довше означає жити краще?

Гарна новина – жителі Львівщини стали жити довше. Ще десять років тому у нашій області  люди ледь доживали до сімдесяти, а тепер, за даними Державної служби статистики, середня тривалість життя на Львівщині майже 72 роки. Це один із п’яти найкращих показників по Україні. 
Для порівняння: у Львові люди живуть стільки ж, як на Мальдівах чи на Барбадосі, де середня тривалість життя майже 74 роки. “Пошта” дізнавалася,  які причини цього явища, і чи жити довше означає жити краще?

Акцент на здоровому способі життя!

“Дійсно, у Львові тривалість життя вища, ніж у середньому по Україні –  понад 74 роки.  Натомість, для порівняння, відомо, що у Східній Європі люди живуть у середньому 70 років, загалом в Європі тривалість життя 75 років”, –  розповів “Пошті” начальник міського управління охорони здоров’я  Володимир Зуб.
Головний медик Львова вважає, що вся справа передусім у санітарній культурі, мовляв правила здорового життя у нас передаються з діда-прадіда. “По-перше, те що у Львові порівняно висока тривалість життя, пов’язую з вищою санітарною культурою. Так історично склалося, що тутешні жителі  таки дбають про своє здоров’я і ведуть відповідний спосіб життя, хоч це й не достатньо, але принаймні краще, ніж в інших областях”, –  зазначає Володимир Зуб. – По-друге, позитивно впливає на тривалість життя й  фізична культура городян – у Львові сьогодні чималий акцент на занятті  спортом”.
З іншого боку, зі слів співрозмовника, через безвідповідальність деяких підприємців, частина молоді, на жаль, потрапляє під поганий вплив. “Зокрема міська влада вживає заходів, аби покращити ситуацію, у місті є заборона на продаж алкоголю неповнолітнім та обмеження продажу оковитої після 22.00. На жаль, порушників вистачає”, – акцентує Володимир Зуб.
Та алкоголь – не єдина проблема. Як наголошує головний медик міста, батьки також мали б пильніше контролювати дітвору, адже їх сини та доньки, сидячи годинами перед моніторами комп’ютерів та телевізорів, втрачають зір!
Володимир Зуб каже, що здоров’я населення на 50% залежить від способу життя, і всього лиш на 10% від стану медичної допомоги. Посадовець додає, що важливими чинниками, які впливають на збільшення тривалості життя жителів міста, є профілактика різних захворювань та розвиток реабілітації. “Окрім того, медичні технології стрімко удосконалюються. За останні роки у лікарні міста додалося нового обладнання, за яким працюють кваліфіковані медики. Сьогодні ми виліковуємо людей, які раніше б помирали”, – резюмує  головний медик Львова.

Жити довше, незважаючи на екологію

Тим часом екологи ж стверджують, що вагомих позитивних змін у екологічному становищі міста та околиць не відбулося. Великі виробництва, які раніше завдавали чимало шкоди екології, зникли, проте з’явились нові проблеми.
“Гадаю, екологічні умови навіть дещо погіршились, наприклад, якість питної води, чи стан атмосферного повітря. Адже збільшується кількість транспорту, збільшується кількість сміттє­спалювальних установок, які забруднюють повітря діоксанами та іншими речовинами… Загалом у нас є проблема зі сміттям, те, що ми з міста перенесли її на околиці, ще нічого не вирішує”, – каже “Пошті” Дмитро Скрильніков, голова громадської організації “Бюро екологічних розслідувань”.
Фахівець вважає, що на Львівщині важко довідатись, як екологія в певних районах впливає на здоров’я. “В населених пунктах люди возять дітей в поліклініки в різні райони, тому складно визначити, чи дійсно певна проблема пов’язана з довкіллям і з впливом на здоров’я в тому чи іншому регіоні. Як до прикладу із ситуацією в Соснівці, (тут з 1995-го у дітей почали псувалися зуби, випадало волосся, вії та брови. Вивилося, що це була гіпоплазія у дітей із сусіднього села, яких возили на обстеження у Соснівку, – “Пошта”), факт впливу екології на здоров’я став очевидним лише тоді, коли захворіло кілька тисяч дітей”, – розповідає Дмитро Скрильніков.
А збільшення тривалості життя на Львівщині експерт пов’язує із матеріальними чинниками.  “Економічне становище важливе, тому що, до прикладу, містяни все рідше п’ють воду із крана, натомість купують бутильовану”, – каже Дмитро Скрильніков.

Довгий вік – позитивний показник

Натомість демографам пояснити причини збільшення середньої тривалості життя у Львові виявилось важче. “Я не знаю, чому так відбувається, але факт є. Смертність знижується за всіма віковими групами і за більшістю хвороб, які є причиною смертності. Тобто все покращується і дуже швидкими темпами. Можливо, відбулася якась селекція, в 90 роках вимерли якісь маргінальні шари, в ті часи була висока смертність. Потім була стабілізація – на початку 2000-х років. І зараз, можливо, залишилися люди, які більш пристосовані до життя”, –  розповів “Пошті” провідний науковий співробітник Інституту демографії і соціальних досліджень імені М. В. Птухи Павло Шевчук.
Демограф певен: збільшення середньої тривалості життя означає, що жити стало… краще і легше. “Це дуже позитивний показник, який має в собі багато чинників. І, можливо, десь в розвинених країнах збільшення середнього віку й призводить до старіння, але відомо, що переважно це сприяє омолодженню нації Знижується смертність передусім у молодших вікових групах, вони живуть довше”, – додає Павло Шевчук.
У старінні нашої нації демограф бачить іншу причину – “вікові вибоїни”.   “У нас вікова структура нерівномірна. Ці всі війни, голодомори – вони призвели до таких “вибоїн” у віковій структурі, саме це, а не зниження смертності є причиною старіння нації”, – каже демограф. Тим часом фахівці стверджують, що середня тривалість життя в Україні є дуже низькою.

А перед нами – Росія, Гондурас… і навіть Сирія

Хоч демографи і б’ють на сполох, мовляв, середня тривалість життя в Україні катастрофічно низька, проте ми й малому раді. Тішимось бодай тому, що цей показник підвищується. Фахівці кажуть, що зростання середньої тривалості життя українців досягло рекордної позначки в 2011-му – 71 рік.
Проте статисти вважають, що до кінця цього року буде зафіксована ще більша цифра. Громадяни нашої країни будуть жити в середньому до 74 років. Дарма, що у списку країн за очікуваною тривалістю життя при народженні у 2011 році, який можна знайти у Вікіпедії, Україна на сто п’ятдесятому місці з-поміж двохсот двадцяти трьох країн світу. А перед нами – і Росія, й Гондурас, В’єтнам, Іран і навіть Сирія.
Кажуть у народі: “Гарно їсти, добре спати – Бог здоров’я мусить дати”. Але українцям в умовах виживання іноді бракує навіть часу і поїсти, і поспати…
Людмила Черенько, завідувач відділу досліджень рівня життя в Україні, Інституту демографії і соціальних досліджень імені М. В. Птухи:
Прямих досліджень, які б могли показати залежність збільшення тривалості життя від рівня життя, нема. Тому що дуже важко серед факторів, які впливають на певні демографічні показники, виміряти складову рівня життя. Але зв’язок, безумовно, є. Наприклад, на початку дев’яностих – кінець вісімдесятих народжуваність різко впала. Коли людина починає жити довше, це означає, що вона може краще харчуватися, часто відвідувати лікаря. Проте, як на мене, тривалість життя залежить від ставлення до нього. Ніякі гроші, ніяка чудова система охорони здоров’я не мають вирішального значення. Все в руках самої людини! Впливає на тривалість життя те, курить вона чи ні, вживає алкоголь чи ні, чи займається спортом. Це все називається поведінкою самозбереження. Чим більше люди переймаються цим, тим більше усвідомлюють, що їхнє життя – у їхніх роках. А це означає, що є більше шансів змінити показник тривалості життя на краще.

До теми:

На Львівщині живуть 113 людей, вік яких понад 100 років, і це є третім показником по Україні, інформує прес-служба Львівської міськради. Що ж стосується Львова, то у цьому році 33 львів’янам виповниться 100 і більше років.
У мерії таким поважним ювілярам на день народження традиційно виплачують по тисячі гривень. Найбільша кількість довгожителів проживає у центрі міста. Серед них найстарша мешканка Юстина Якимівна Голдій, якій у березні виповнилося 104 роки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.1898 / 4.16MB / SQL:{query_count}