Дитяча стоматологія без болю і страху

Навіть перший молочний зубчик потребує чищення

Навіть перший молочний зубчик потребує чищення

Кожні батьки хочуть дати своїй дитині все найкраще – смачно нагодувати, гарно одягнути та вивчити. Разом з тим часто різноманітні клопоти не залишають часу для турботи про найважливіше – здоров’я. А воно, на думку стоматологів, має розпочинатися з культури догляду ротової порожнини. На жаль, часто батьки починають звертати увагу на дитячі зубки лише тоді, коли вони вже кришаться.

Почати з малого За словами кандидата 

медичних наук, завідувача кафедри стоматології дитя­чого віку ЛНМУ ім. Д. Га­лицького, члена Асоціації стоматологів України, члена Асоціації ортодонтів України Ельвіри Безвушко, щоб попередити виникнення проблем із зубами у дітей, батьки мають навчати дитину чистити зуби, щойно вони з’являться. Помиляються ті батьки, які вважають, що лікувати молочні зуби – лише лякати дитину. Від стану молочних зубів, кажуть стоматологи, залежатиме й здоров’я постійних.

Найпоширенішою причиною псування молочних зубів є недостатній догляд та неправильне харчування, зокрема, надмірне вживання вуглеводів. І якщо перше батьки не роблять через необізнаність чи лінь, то друге – через надмірну доброту.

“Багато батьків дітям зубки просто не чистять, і коли лікар-стоматолог розповідає, що молочні зубки треба чистити з моменту появи першого, вони дивуються і зізнаються, що почали це робити лише з дво- чи трирічного віку, – каже Ельвіра Безвушко. – До погіршення стану зубів призводить і вживання солодощів, категорично заборонених дітям. Це стосується льодяників, ірисок, карамелі та вафель. Оскільки такі ласощі дитина тримає у роті впродовж 10-15 хвилин, зуби псуються набагато швидше”.

За словами стоматолога, якщо батьки все ж вирішили дати дитині солоденьке, то краще це зробити один або два рази на день, а не щогодини. Після цього рот варто прополоскати водою або з’їсти яблуко. В ідеалі – почистити зуби.

Профілактика важлива

Перший досвід візиту до стоматолога дуже важливий для малюка. Від цього залежить, наскільки охоче він ходитиме на всі наступні прийоми та чи ретельно доглядатиме зубки у майбутньому. Тому, щоб не налякати дитину “дядьком у халаті”, перший візит до стоматолога має відбутися, коли у неї нічого не болить.

“На жаль, досить часто батьки своє чадо приводять тоді, коли є проблеми і болить зуб. Як для дитини, так і для дорослого біль – це вже щось неприємне, і будь-яка процедура, виконана лікарем, буде в кілька разів болючішою. Тому неприємне враження про лікарів у дитячій пам’яті може відкластися на все життя. На наступні візити свого малюка батькам затягти буде дуже складно”.

За словами Ельвіри Безвушко, якщо у дитини немає проблем із зубами, до дитячого стоматолога потрібно звертатися щонайменше раз на півроку, якщо зубчики не повністю здорові – принаймні раз на три місяці.

“Що раніше лікар виявить проблему, то легше її подолати”, – додала стоматолог.

Швидко і без болю

Якщо в дитини проблеми із зубами все ж з’явилися і вони стали швидко псуватися, зупинити каріозний процес можна й без бормашини. Сьогодні існує безліч безболісних методів лікування. Одним із них є сріблення. Хоча процедура досить швидка та проста, проте неодноразова і має недоліки. Мабуть через це все більше стоматологів від неї поступово відмовляються.

“Перед срібленням зуби спочатку треба очистити полірувальною щіткою та пастою, далі стоматологічним інструментом (екскаватором) забрати зруйновані тканини зуба. Лише коли зуб чистий і сухий, його можна обробляти нітратом срібла, – розповідає стоматолог. – Процедура триває недовго, але складність все ж є: оскільки діти не завжди чемно сидять із відкритим ротом і на зуби потрапляє слина, ефективність методики різко знижується”.

Основним недоліком сріблення є неестетичний вигляд зубів – вони набувають темного чорного кольору і залишатимуться такими, поки молочні зуби не зміняться постійними. Щопівроку процедуру сріблення потрібно повторювати.

Набагато ефективнішими, за словами співрозмовниці, є інші методи лікування карієсу молочних зубів. Наприклад, насичення емалі мікроелементами, покриття зубів фтористими лаками і гелями або ж мінеральна герметизація емалі, так зване “покриття  емаль-герметизуючим ліквідом”.

“Мінеральна герметизація емалі – це ефективна методика насичення емалі мікроелементами. Її застосовують як для профілактики і покриття здорових зубів, так і для стабілізації каріозного процесу, коли вже є зруйнований зуб, – розповідає Ельвіра Безвушко. – На відміну від сріблення, метод має дуже багато переваг, зокрема, процедура не створить жодного дискомфорту для дитини, а обробка одного зубчика триватиме приблизно три хвилини. Окрім цього, жодної пігментації на зубі не буде, адже покриття повністю прозоре”.

ДО ТЕМИ

Цікаві факти про молочні зуби:

* молочні зуби мають таку назву, бо в давнину вважали, що вони виникають з молока;

* дітки з міцними молочними зубами мають хорошу пам’ять;

* 90% всього кальцію в організмі дитини – у молочних зубах;

* молочних зубів є 20: по 10 вгорі та внизу;

* прорізатися молочні зуби починають у середньому з 6 місяців, а всі з’являються до 2,5 років.

* молочні зуби менш тверді, ніж постійні, емаль у них тонша і швидше стирається;

* щоб молочні зуби були міцніші, потрібно вживати продукти, які містять кальцій і фтор;

* молочні зуби теж потрібно лікувати, бо кількість хвороботворних бактерій знижує імунітет дитини;

* молочні зуби також мають нерв;

* передчасне видалення молочних зубів ускладнює прорізування постійних;

* час прорізування молочних зубів передається генетично;

* навіть якщо перший молочний зуб прорізається ближче до року, це не має бути причиною для занепокоєння;

* перший молочний зуб – ознака, що час переходити до твердішої їжі.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6610 / 4.13MB / SQL:{query_count}