Віртуальна дуель

Віктор Ющенко звернувся до Дмітрія Мєдвєдєва з електронним посланням

Віктор Ющенко звернувся до Дмітрія Мєдвєдєва з електронним посланням

Учетвер Президент України вирішив поспілкуватися зі своїм російським колегою і звернути його увагу на невідкладне вирішення проблем для взаємовигідної співпраці в газовій сфері. Текст послання Віктора Ющенка до Дмітрія Мєдвєдєва розміщено на офіційному сайті глави Української держави.

Президент України, зокрема, зауважує, що із 1 січня 2009 року співробітництво у газовій сфері здійснюється, згідно з контрактами купівліпродажу газу і про його транзит, підписаними 19 січня 2009 року між державними компаніями НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром".

Ющенко наголошує, що українська сторона пунктуально здійснює оплату газу, отриманого для споживачів України. Він також запевняє, що опалювального сезону 2009 - 2010 років НАК "Нафтогаз України" належним чином забезпечить транзит російського природного газу європейським споживачам. Поза тим, на думку Президента, для української сторони виконання своїх зобов'язань є надто важким з огляду на неринкові принципи контрактів.

Зокрема, за останні три роки базова ціна газу для України зросла майже втричі і вже перевищила середньоєвропейську ціну за 1000 кубометрів, а ставка за його транзит територією України залишилася незмінною і є у 2,5 - 3 рази нижчою, порівняно із ціною для інших європейських країн­транзитерів.

Крім того, у контракті купівліпродажу газу закладено принцип "бери або плати", а контракт про транзит не передбачає застосування принципу "транспортуй або плати", - наголошує Віктор Ющенко. Контракти передбачають можливість штрафів до української сторони в обсягах, які можуть перевищувати навіть вартість придбаного газу, але ними не передбачено жодних санкцій до російської сторони за можливе невиконання своїх зобов'язань.

"Отже, практичний досвід роботи за зазначеними контрактами протягом 10 місяців свідчить про необхідність невідкладного внесення змін в окремі положення цих документів", - наголошує Президент України. Зокрема, він вважає за необхідне визначити економічно обґрунтовані базову ціну та параметри енергоносіїв заміщення; визначити реальний для України граничний обсяг відбору російського природного газу за принципом "бери або плати" (наприклад, до 30 млрд кубометрів на рік), враховуючи технічні можливості ГТС щодо поставок і транзиту протягом року. Також, на думку Віктора Ющенка, слід удосконалити формулу розрахунку транзитної ставки, зокрема, визначити економічно обґрунтовані базову ставку та інфляційні параметри; встановити мінімум обсягів транзиту газу з оплатою за принципом "качай або плати" (наприклад, 100 млрд кубометрів на рік). Йдеться також про потребу симетричних умов відповідальності сторін за ризики та симетричних економічно обґрунтованих санкцій до обох сторін, які б стимулювали виконувати умови контрактів без порушень.

Віктор Ющенко запропонував Дмітрію Мєдвєдєву невідкладно сформувати двосторонню спільну робочу групу, яка б мала якнайшвидше опрацювати і реалізувати ці пропозиції.

Нагадаємо, "спілкування" президентів країн­сусідок через Інтернет почалося із електронного звернення глави РФ до Віктора Ющенка 11 серпня 2009 року.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6641 / 4.09MB / SQL:{query_count}