До кольору, до вибору

Центральна виборча комісія затвердила форми та кольори бюлетенів із місцевих виборів-2020

На засіданні 24 вересня Центральна виборча комісія (ЦВК) затвердила форми та кольори виборчих бюлетенів з місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня. Традиційно, якщо виборці мають отримати на дільницях по кілька бюлетенів, то вони повинні бути різного кольору. Це робиться для розрізнення типу виборів і легшого підрахунку голосів.
Тож, блакитного кольору будуть бюлетені з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної ради (одразу зазначимо, що в анексованому Росією Криму вибори не призначалися, так само 25 жовтня не відбудуться вибори до Донецької та Луганської обласних рад); світло-зеленого кольору – з виборів депутатів районної ради; світло-жовтого кольору – з виборів депутатів міської ради; світло-сірого кольору – з виборів депутатів районної у місті ради; кремового кольору – з виборів депутатів сільської, селищної ради; світло-рожевого кольору – з виборів сільського, селищного, міського голови.

Виборчі бюлетені повинні бути надруковані державною мовою на однаковому папері та на одному аркуші відповідного кольору з текстовою частиною лише з одного боку.
Нагадаємо, що прийшовши на голосувати на дільниці 25 жовтня більшість виборців отримають по чотири бюлетеня. Щоби проголосувати за депутатів сільської, селищної чи міської ради громади, відповідних сільських селищних чи міських голів та депутатів районної і обласної рад. П’ятий бюлетень отримають українці у містах, де є районні у місті ради. Але Львова це не стосується.
Натомість виборці міста Лева повинні звикнути до того, що внаслідок укрупнення районів створюється Львівський район, тому 25 жовтня доведеться обирати і депутатів районної ради, разом з обласною, міською радами та міським головою. Також треба вчергове нагадати, що на цих виборах застосуватиметься нова виборча система. Відповідно будуть і виборчі бюлетені незвичної форми.

«Львівська Пошта» вже писала про те, що вибори до районних, обласних та рад у громадах із кількістю виборців від 10 тисяч і більше відбуватимуться за пропорційною системою з відкритими територіальними списками, хоч і «відкритість» таких списків суто декларативна. Партії формують єдині списки на виборах до конкретних місцевих рад, а з них – територіальні списки, залежно від кількості округів. У територіальних списках можуть бути від п’яти до 12 партійних кандидатів. У бюлетені біля переліку партій з їхніми номерами та прізвищами перших номерів єдиних списків буде два квадрати і переліки партійних кандидатів у територіальному списку. Обравши партію, треба буде поставити в перший порожній квадрат позначку «плюс» (+) або іншу, що засвідчує ваше волевиявлення. У квадраті з трафаретом можна вписати номер кандидата із територіального списку. Заповнення трафарету не є обов’язковим, але це мало б допомогти просунути конкретного кандидата від партії вгору по списку.
Та «відкритість» передбаченої у Виборчому кодексі системи зводиться до того, що кандидат, для просування вгору по списку має набрати 25% від виборчої квоти. Тобто чверть від необхідної кількості голосів для отримання одного мандата. Лише ті партії, які на виборах до конкретної місцевої ради загалом подолають 5%, зможуть взяти участь у розподілі мандатів. Перший номер єдиного списку такої прохідної партії точно стане депутатом. Решта залежатиме від результатів в округах, але одному кандидатові буде вкрай складно набрати згадані 25% від виборчої квоти. Тож в більшості випадків як партія список складе, за такою послідовністю і ділитимуться мандати.

Радимо виборцям скористатися можливістю підтримати конкретного кандидата, якщо побачите, що справді достойні люди не на перших ролях у списку партії, яку ви підтримуєте. Однак усі добре розуміють, що зараз під виглядом якоїсь «відкритості» парламент підсунув нам по суті виборчу систему із закритими списками. Роботи додається виборчим комісіям, та активне громадянське суспільство повинне ще боротися за справжні відкриті списки принаймні вже на наступні вибори.
Зауважимо, що бюлетені нової форми отримають всі виборці, котрі прийдуть голосувати 25 жовтня, адже у малих громадах також обиратимуть депутатів районних та обласних рад. Разом із цим, на виборах до місцевих рад у громадах із кількістю виборців менш ніж 10 тисяч паралельно застосовується мажоритарна система з багатомандатними округами. І бюлетені з цих виборів будуть більш звичні для наших громадян.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2739 / 4.1MB / SQL:{query_count}