Вибори-20 і Covid-19

Антисептики на виборчих дільницях, температурний скринінг та обов’язкові захисні маски. Уряд вирішив, як будемо голосувати 25 жовтня. А ті, що на самоізоляції, зможуть проголосувати вдома

Через місяць в Україні відбудуться місцеві вибори. Нового для виборців буде дуже багато: нова виборча система, новий вигляд бюлетенів для голосування, новий поділ на райони і як наслідок цього мешканці багатьох міст уперше голосуватимуть за депутатів районних рад. «Львівська Пошта» вже неодноразово про це писала.
Та не можна забувати про ще один украй важливий чинник, який відрізняє ці вибори від усіх тих, що проходили в Україні у попередні роки. Звісно, мовиться про поширення коронавірусу і так званий адаптивний карантин, який наш уряд постійно подовжує. Карантині обмеження діятимуть ще як мінімум до 1 листопада. І навіть зараз, уже в розпал виборчого процесу, в інформпросторі тривають дискусії щодо можливості скасування виборів, які мають відбутися 25 жовтня.

Чи може бути змінена дата виборів?

Тут одразу зазначимо, що припинити виборчий процес можна. Але для цього потрібна одна з двох умов: введення воєнного стану або ведення надзвичайного стану. Якщо на окремих територіях, то вибори не відбудуться тільки там, якщо ж у межах всієї держави, то вибори не відбудуться ніде. Після припинення дії воєнного чи надзвичайного стану виборчий процес розпочинається спочатку. Тобто фактично може мовитися про перенесення виборів на іншу дату.
Така можливість існує, але це зовсім не означає, що цей сценарій буде втілений у найближчі тижні. Насправді можна сказати, що інтрига ще зберігатиметься або її штучно підігріватимуть різні політичні сили.
З одного боку, представники президентської парламентської фракції «Слуга народу» впродовж останніх місяців неодноразово публічно заявляли про те, що місцеві вибори відбудуться 25 жовтня цього року. І, згадуючи можливість введення надзвичайного стану, представники президентської команди такий розвиток подій називали малоймовірним. З другого – ніхто не спрогнозує, якою буде ситуація з поширенням коронавірусу в Україні ще через тиждень чи через два. Ми насправді не знаємо, якою є ситуація зараз, бо всі ті нові «антирекорди» за кількістю виявлених заражень Covid-19, про які говорять у Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ), – не найсвіжіша інформація, а просто звіти про результати лабораторних досліджень. Часто доводиться чути, що люди довго чекають на те, аби зробити тести на коронавірус, а потім ще чекають на результати. Тому й оцінки справжньої ситуації з поширенням хвороби можуть «запізнюватися» на кілька днів чи й тижнів.
Та насправді всі розуміють, що у питанні виборів президентська команда керуватиметься не оцінкою епідемічної ситуації, а, як завжди, політичною вигодою. І тут також потрібно розуміти, що перенесення виборів навряд чи допоможе «слугам народу» наростити рейтинги. Навіть навпаки – перенесення виборів може ще більше вдарити по іміджу Зеленського і Ко (а на цьому тримається вся віра «слуг народу» в успіх і на місцевих виборах), бо після місяців недолугої боротьби з поширенням хвороби в нашій країні подібне рішення стане підтвердженням не турботи влади про людей, а страху програти вибори у різних областях.

Візьміть паспорт і маску

Від розгляду різних сценаріїв повернімося до реальності. Офіційно виборчий процес розпочався ще 5 вересня. Ще триває реєстрація кандидатів (партії і кандидати можуть подавати документи до відповідної територіальної виборчої комісії до 24 вересня включно). А Кабмін ухвалив постанову про організацію та проведення виборів під час карантину. Тут зазначимо, що незалежно від урядового «зонування» країни за рівнем епідемічної небезпеки голосування має відбутися всюди, де призначенні вибори. І у так званих червоних зонах також. Бо поки через коронавірус надзвичайного стану навіть на окремих територіях не було введено. Мовилося лише про режим надзвичайної ситуації, а це різні речі.
В урядовій постанові від 14 вересня про вибори під час карантину зазначене те, що члени виборчих комісій мають опитувати всіх тих, що прийдуть на виборчі дільниці, щодо ознак респіраторних захворювань, а також проводити температурний скринінг. І якщо якісь симптоми хвороби будуть виявлені у членів виборчих комісій, працівників установ, у яких влаштовані виборчі дільниці, чи, для прикладу, в поліцейських, що здійснюватимуть охорону дільниць, їм рекомендовано не заходити в приміщення для голосування і звернутися до лікаря. У разі виявлення в члена виборчої комісії коронавірусної хвороби всі інші члени виборчої комісії можуть і далі працювати за відсутності симптомів респіраторних захворювань. У разі наявності контакту з хворим без застосування засобів індивідуального захисту такі члени виборчої комісії мають самоізолюватися.
На вході до кожної виборчої дільниці мають бути антисептики для рук. Дітей брати зі собою для того, щоби піти проголосувати, не рекомендовано. Також у постанові мовиться про те, що за можливості для здійснення голосування виборці мають використовувати особисту ручку. Захисну маску (як і паспорт) потрібно буде обов’язково мати і надягти її правильно. Її потрібно буде тільки ненадовго зняти на прохання члена виборчої комісії, щоби ідентифікувати вас. «Виборцю необхідно самостійно, не передаючи документ в руки членам виборчої комісії, показати документ, який підтверджує особу та громадянство України. При цьому виборець самостійно (за можливості) перегортає сторінку документа для повного ознайомлення з його даними членами виборчої комісії», зазначено в постанові.
Для виборців, у яких виявлять температуру більш ніж 37,2 чи інші ознаки респіраторних захворювань, на дільниці буде окрема кабінка та скринька для голосування.
У приміщення для голосування одночасно пускатимуть не більш ніж трьох людей із розрахунку на один стіл видачі бюлетенів. Столи мають бути без скатертин, щоб їх легко можна було дезінфікувати.
Зрозуміло, що всі ці нові правила зроблять вибори дорожчими. Видатки, пов’язані з протиепідемічними заходами у зв’язку з організацією та проведенням виборів, здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Також зазначимо, що в парламенті вже зареєстрований законопроєкт (від 18 вересня), яким запропоновано доповнити перехідні положення Виборчого кодексу нормами про особливості виборчого процесу під час карантину. Серед ініціаторів законопроєкту перший заступник голови парламентської фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко. В проєкті згадуються нові правила, про які мовилося в урядовій постанові. А також, зокрема, правила щодо змін членів виборчих комісій. «Суб’єкт, за поданням якого до складу комісії було включено кандидатуру члена виборчої комісії, у якого підтверджено діагноз захворювання на Covid-19 або якого направлено за висновком сімейного лікаря на самоізоляцію, обсервацію, може у встановленому порядку внести подання про заміну відповідного члена виборчої комісії. Подання про заміну члена дільничної виборчої комісії, у якого підтверджено Covid-19 або якого направлено за висновком сімейного лікаря на самоізоляцію, обсервацію, розглядається виборчою комісією не пізніше наступного дня з дня отримання подання, а в день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці – невідкладно», зазначено в законопроєкті.

Проголосувати на самоізоляції

Окремо зупинимося на можливості проголосувати виборцям, які перебувають на самоізоляції чи обсервації. Вони зможуть проголосувати за місцем перебування – вдома. В урядовій постанові мовиться про те, що для цього такі виборці можуть до 20 години останньої п’ятниці перед днем голосування (тобто 23 жовтня) подати до своєї дільничної виборчої комісії заяву з доданою довідкою медичної установи про стан свого здоров’я. (У згаданому законопроєкті мовиться про те, що довідку цю можна буде подати до 12 години останньої суботи перед днем голосування, і зазначається, що вона має бути видана за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в сфері охорони здоров’я, про скерування виборця у встановленому порядку на самоізоляцію, обсервацію у зв’язку з підозрою або підтвердженим діагнозом захворювання на Covid-19. Але поки що це тільки законопроєкт).
Чи можливі маніпуляції з такими нововведеннями? Увагу на це звертала і колишня очільниця МОЗ Зоряна Скалецька, яку «слуги народу» включили у першу десятку партійного списку на виборах до Київради. Вона зауважила, що можуть бути проблеми із забезпеченням спецзахистом членів виборчих комісій, які повинні приходити зі скриньками для голосування до людей на самоізоляції. І загалом питання, як правильно організувати виборчий обхід хворих чи потенційно хворих на коронавірусну хворобу. Проблеми можуть бути і у виборців з отриманням довідок, зрештою, треба чітко прописати, які це саме мають бути довідки.
«Ідея правильна, проте її реалізація поки що не зрозуміла і чітко не прописана. А значить її можуть недоброчесно використати, і я вже бачу, де саме... Що робити людям, які хворіють удома, працюють дистанційно та не потребують довідок? В країні тисячі фрилансерів, а зайві довідки та бюрократія їм не потрібні. Якщо ж подзвонити в лікарню, то в 90% випадків лікарі просять не приходити, а просто перехворіти вдома. Тести (як доказ вірусу) роблять далеко не всім, а з результатами можуть зволікати... І найголовніше: як уникнути можливих фальсифікацій? Бо ця ідея дає можливість зманіпулювати майже 95 000 голосів. Це офіційна кількість хворих на теперішній час. Так, серед них можуть бути діти, але оскільки вони хворіють нечасто, то можемо припустити що це наближено до реальної кількості виборців. 95 тисяч хворих – суттєва кількість, адже кілька тисяч сфальсифікованих голосів у невеликому місті визначать його долю на наступні п’ять років», – зазначила 18 вересня на своїй фейсбук-сторінці Зоряна Скалецька.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.2043 / 4.16MB / SQL:{query_count}