Приниження і сором

Інспекція російськими найманцями позицій українських військових в районі селища Шуми поки не відбулася. Але що буде далі?..

Як відреагувала українська влада на обстріли наших позицій на Донбасі російсько-терористичними силами і вбивства наших бійців 6 вересня. Ніяк! Президент Зеленський далі продовжив робити дурнуваті заяви про дотримання «перемир’я» і «рух до миру». Але дуже швидкою була реакція на заяви кремлівських маріонеток, які звинуватили українських військових у будівництві нових позицій поблизу селища Шуми у Донецькій області.

Хто на чиїй стороні?

Безпекова підгрупа Тристоронньої контактної групи (ТКГ) на позачерговому засіданні у режимі відеоконференції 9 вересня домовилася «про спільне інспектування в районі населеного пункту Шуми за участю представника координатора вiд ОБСЄ». Так про це повідомили в Офісі президента України. В українському суспільстві таке рішення одразу викликало критику, бо йдеться про те, що позиції української армії дозволи проінспектувати й російським бойовикам. В той же день, 9 вересня, Офіс президента зробив ще одну заяву, намагаючись щось пояснити, але вийшло ще гірше.
«Юридично інспекцію проводять не сторони воєнного конфлікту, а посередник – ОБСЄ у супроводі представників сторін. ОБСЄ неодноразово підтверджувала безпідставність будь-яких звинувачень щодо будь-яких порушень домовленостей українською стороною. Якщо хтось не довіряє ОБСЄ, нехай побачить правду на власні очі. Якщо хтось не розуміє можливого механізму такого інспектування, рекомендуємо освіжити в пам'яті історію діяльності СЦКК, а також пункт 2 Комплексу заходів з виконання Мінських домовленостей – ту частину, яка визначає сторони на лінії розмежування і яка дісталась Україні у спадок від деяких «великих» дипломатів. (Довідково. СЦКК – це Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін, двосторонній українсько-російський механізм, створений на виконання Мінського протоколу у вересні 2014 року). Так, Росія відмовилася від роботи в рамках СЦКК. Кожна нормальна людина чудово розуміє, з якою метою це було зроблено. Але наявність такої мети не означає її реалістичності. Вкрай обмежений прояв присутності бойовиків нічого нікому не може дати, крім єдиного – ще одного аргументу на користь правоти України. Вкотре разом з міжнародною спільнотою закликаємо Росію повернутися до СЦКК, утримуватись від цього – абсурдно», – мовилося у другому повідомленні Офісу президента України.
Це було більше схоже на лепетання ображених критикою дітей, аніж на офіційне повідомлення. Нинішня влада хоче усіх нас переконати, що ворожі обстріли – це не порушення перемир’я, облаштування російськими окупаційними військами нових позицій, про що постійно повідомляє наше Міноборони – це не порушення перемир’я, але от звинувачення російських маріонеток у бік нашої армії, до речі одразу спростовані моніторинговою місією ОБСЄ, – це начебто вже велика небезпека для перемир’я. І, мовляв, тому треба виправдовуватися, пустити російських бойовиків на наші позиції й організувати охорону ворогу під час такої інспекції.
Просто неможливо уникнути запитання: яку сторону представляють, призначені Зеленським у ТКГ політичні пенсіонери Кравчук та Фокін? Президентом якої країни себе вважає Зеленський? Бо про відстоювання українських інтересів з їхнього боку не йдеться. Вони просто принижують українську армію заради ілюзорних лаврів «миротворців».
«Я був приголомшений, коли дізнався про те, що було прийнято рішення на ТКГ стосовно допуску самопроголошених військ до інспекції ЗСУ України на лінії фронту . Такі речі є недопустимим, оскільки одиниці про які ми говоримо, не є визнаними, не є інституйованими. Максимально, хто може бути допущеним до таких ревізій – це ОБСЄ у відповідності до рішень ТКГ і «нормандського формату»… З моєї точки зору, те, що було вчинено зараз у ТКГ є неприпустимим і воно вимагає політичної оцінки і в парламенті, і в вищих посадових осіб. На мою думку – це ще раз свідчить, що люди , які представляють Україну у ТКГ – вони не у повній мірі дають собі звіт про те, що вони роблять, бо треба уявити, що українського солдата буде інспектувати той, який у нього стріляє, а тому, це речі неприпустимі», – зазначив 9 вересня в ефірі Громадського радіо колишній представник України у політичній підгрупі ТКГ Роман Безсмертний.

З першого разу інспекції не вийшло

ЗМІ повідомляли, що проінспектувати українські позиції поблизу селища Шуми від так званої «ДНР» мав російський генерал-майор Руслан Якубов (справжнє прізвище Вахітов). Інспекція мала відбутися 10 вересня, але зрештою стало відомо про її відтермінування. Ключове тут, що українська влада поки остаточно не відмовилася від згоди на таку інспекцію.
«Інспекція мала відбутись о другій годині. Але тут питання не в цьому. Питання в тому, що та сторона змінила свою позицію відносно того, про що домовлялись учора. Вчора ми домовлялись лише про одне — інспектувати наші позиції, «інженерні військові споруди» — вони вважають, що там проводяться роботи, біля населеного пункту Шуми. Вранці вони докорінно змінили свою позицію і запропонували ще декілька об'єктів, які потрібно вивчати, вимагають підписання якогось протоколу, залучають туди ЗМІ… Поки це питання відтерміновано, не закрито, відтерміновано для вивчення нових обставин, які вчора не ставились і не обговорювались», – заявив 10 вересня Кравчук в коментарі інформагентству УНН.
«Як ми й передбачали, представники незаконних збройних формувань в ОРДЛО не очікували конструктивної позиції України. Віра у власну пропаганду та відірваність від реальності заважає їм адекватно оцінювати події, що відбуваються. Станом на ранок сьогоднішнього дня отримали від них низку вимог, що суперечать одна одній, спотворюють характер домовленостей про режим припинення вогню та ще більше принижують ОБСЄ як авторитетного та об’єктивного посередника. Саме тому погодженого в межах безпекової підгрупи ТКГ виключно «одноразового інспектування» виключно однієї точки не відбудеться. У зв’язку з постійною зміною запитів російської сторони… Враховуючи фактичну відмову Росії та представників незаконних збройних формувань в ОРДЛО дотримуватися досягнутих домовленостей і працювати на основі здорового глузду заради підтвердження правдивих фактів щодо ситуації на лінії розмежування – констатуємо, що інспекція в районі Шумів Донецької області наразі не може бути проведена», – а це заява Офісу президента України від 10 вересня.
Наївність таких заяв, знову ж таки, зашкалює. Кремлю потрібно, щоб українська влада остаточно перейшла до прямих перемовин з так званими «ДНР/ЛНР». Офіс президента України на це ведеться. Бо навіть без додаткових російських вимог погоджуватися на згадану інспекцію було неприпустимим рішенням. І навіть на тлі критики активного українського громадянського суспільства Офіс президента дав зрозуміти, що питання перевірки позицій наших військових російськими маріонетками ще не закрите. Тож можна припустити, що нинішня влада просто шукатиме кращу інформаційну «обгортку» для цього. І тому не потрібно буде дивуватися, що ця влада через начебто поважних Кравчука і Фокіна й надалі буде виправдовувати вигадану необхідність швидких місцевих виборів на окупованих територіях, загальної амністії для бойовиків та особливого статусу для всього Донбасу.
«Перше. В двох офіційних прес релізах Банкової за підсумками ТКГ мова йде не про СЦКК, а саме про обмежений доступ бойовиків до українських позицій. Отже, саме про це домовилися на відеоконференції. Друге. Від початку створення СЦКК туди офіційно входили тільки представники України і РФ. Всі ці роки ми витримували шалений тиск Росії і вмовляння ОБСЄ ввести туди прєдставітєлєй. І не велися на цей шантаж. В результаті росіяни пару років тому вийшли з СЦКК, шантажуючи вимогою офіційної присутності там ОРДЛО. Також росіяни не погодилися з нашою позицією: представники РФ в СЦКК мають в’їжджати в Україну через прикордонні пункти і здавати при цьому біометричні дані. Третє. Ми залишили наступникам сильні переговорні позиції і їм потрібно було і далі тнути росіян, а не щодня крок за кроком погоджуватися на всі хотілки Путіна. За цей рік він вже отримав всіх терористів і беркутівців, підпис Зеленського на «формулі Штайнмаєра», наші війська відведено вглиб, а орки копають свої фортифікації також вглиб нашої території і це публічно визнають військові. Четверте. За рік Зеленського не звільнено жодного сантиметру української землі. Натомість, ми відсунулися вглиб. З порядку денного і публічної риторики влади зникла тема Дебальцевого . Я жодного разу не чула вимоги до РФ негайного звільнення Дебальцевого від Кравчука, Фокіна, Резнікова і Зеленського. П’яте. Перший пробний крок обмеженої присутності бойовиків на наших позиціях відбувся .... ще рік тому, коли навіжені дейнеги - кобцеви з орло приперлися в Станицю Луганську і влаштували істерику місцевим чиновникам. Тоді це не мало жодної публічної реакції Зеленських. Я по старій пам’яті написала листа Мартіну Сайдіку, де висловила обурення. Навіть не уявляю подібної провокації за нашої влади, спецслужби дали б гідну відсіч бойовикам. А тут перевірили терпіл і далі продовжують перевіряти. Проблема на Банковій – не лише в пресслужбі і переговірниках. А в тому, хто взяв весь цей балаган на роботу. Правда, самого Зеленського взяв на роботу мудрий український нарід», – написала на своїй сторінці у Facebook співголова парламентської фракції «Європейська солідарність», колишня представниця України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2604 / 4.07MB / SQL:{query_count}