Феміда за викликом

Офіс генпрокурора робить все, щоб розвалити справу про створення суддями Окружного адміністративного суду Києва злочинної організації з метою захоплення державної влади

Пам’ятаєте, як Володимир Зеленський обіцяв реформувати судову систему, багато говорив про справедливість і так далі? І що з цього вийшло? Поки абсолютно нічого. Загалом виглядає так, що нинішня влада на чолі із Зеленським покриває скандальних суддів, котрі є фігурантами кримінальних проваджень.
От є такий Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК). Скандальний суд, який вже неодноразово демонстрував, що хоче і може впливати на політичне життя нашої країни. І закон тут ні до чого, йдеться про вседозволеність людей в мантіях, які вирішили, що їм можна бути вершителями долі цілої країни. Очолює цей суд одіозний Павло Вовк. 17 липня цього року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) повідомило, що їхні детективи вручили підозри голові ОАСК Павлу Вовку та ще низці його підопічних. Йшлося так про підозру голові Державної судової адміністрації Зеновію Холоднюку.
Всім їм інкримінується створення злочинної організації з метою захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККСУ), Вищою радою правосуддя (ВРП) та створення штучних перешкод у їхній роботі. Справа дуже серйозна. Йдеться про події весни 2019-го і фактично нинішні підозри є продовженням справи, що прогриміла в інформпросторі рік назад – у липні 2019-го. Тоді Павлу Вовку і ще чотирьом суддям інкримінували перешкоджання діяльності ВККСУ та ВРП. Як і тоді, так і тепер НАБУ оприлюднило записи розмов начебто Павла Вовка та інших суддів. На цих записах йдеться про те, що судді ОАСК впливають й на інші суди, й фактично контролюють суддівське самоврядування. Нагадаємо, що ВККСУ – це орган, що відповідальний за формування суддівського корпусу, зокрема за проведення конкурсів на посади суддів.
Але остання слово у процесі призначення суддів за ВРП. Саме Вища рада правосуддя має затверджувати результати конкурсів, а також на ВРП питання щодо притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності, відсторонення від посад і т. д.
Як розвивалася ситуація після минулорічного вручення підозр суддям ОАСК? Попередня справа до розгляду у судді по суті досі не дійшла, все якось заминалося і сторони досі знайомляться з матеріалами кримінального провадження. Що відбувається зараз із новими підозрами? Павло Вовк стверджував, що йому ніякої нової підозри не вручали і спокійно пішов у відпустку разом із іншими суддями ОАСК, яких Національне антикорупційне бюро, нагадаємо, підозрює у створенні злочинної організації з метою захоплення державної влади. Звичайно, до рішення суду ніхто не може вважатися винним, однак чи є в наших реаліях хоча б якийсь шанс, що ця справа взагалі буде належним чином розглянута у суді?
«Усі попередні виклики дев’ятеро служителів Феміди, яких обґрунтовано підозрюють у спробі захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над низкою державних органів, проігнорували. Шестеро підозрюваних це вчинили 5 разів, троє – 6 разів. Тим самим вони порушили ст. 42 Кримінального процесуального кодексу України, яка зобов’язує їх прибути до слідчого за викликом… Замість виконання процесуального обов’язку з’являтись до слідчого за викликом, підозрювані продовжують терміни перебування у відпустках та фактично переховуються від детективів», – про це 4 липня повідомила пресслужба НАБУ.

Вовк за Вовка

А тепер найцікавіше: поки судді ОАСК демонстрували, що не мають намірів з’являтися на допити до детективів НАБУ, Печерський районний суд Києва ухвалив рішенням, яким зобов’язав Офіс Генерального прокурора забрати цю справу в НАБУ і передати її до іншого правоохоронного органу. А це означає, що навіть якщо справа і дійде до суду, то розглядатиме її вже не Вищий антикорупційний суду. Тобто, шансів на справедливий розгляд ще менше.
Але до чого тут взагалі Печерський райсуд Києва? Насправді він взагалі не міг втручатися у цю справу, однак це сталося. «Печерський райсуд м. Києва вийшов за межі своїх повноважень... Це рішення НАБУ вважає таким, що суперечить закону і грубо порушує засади кримінального провадження та норми кримінального процесуального права. По-перше, підсудність у справах, розслідуваних НАБУ та САП, визначена за Вищим антикорупційним судом. КПК України (ст. 33-1) чітко обумовлює, що судовий контроль за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, здійснюють судді ВАКС. По-друге, закон забороняє доручати розслідування, віднесене до підслідності НАБУ, іншому органу. У справі щодо зловживань в ОАСК двом особам повідомлено про підозру за ч.1 та ч.2 ст. 369-2 КК України, яка є підслідною виключно НАБУ... Чому не можна передавати справу за підозрою суддів ОАСК до іншого органу розслідування? На так званих «плівках ОАСК» задокументовано факти, що свідчать про існування зв’язків та різного роду домовленостей між головою ОАСК та іншими правоохоронними органами, зокрема: перевірка трафіку телефону журналістки, яка готувала сюжет щодо святкування дня народження одним із заступників голови ОАСК; здійснення тиску на ВККС шляхом реєстрації кримінальних проваджень та проведення допитів; поновлення чи навпаки затягування розгляду справ щодо звільнення працівників правоохоронних органів. Тож, НАБУ готує скаргу на слідчого суддю Печерського райсуду до Вищої ради правосуддя, а САП оскаржить його рішення у Вищому антикорупційному суді», – таку НАБУ відреагували на рішення столичного Печерського райсуду.
Цікаво, що суддею Печерського райсуду, який ухвалив цей рішення, є ще один сумно відомий «служитель Феміди» Сергій Вовк. Вони з Павлом Вовком лише однофамільці, але обоє вже давно стали символами суддівського свавілля в Україні. Обоє були фігурантами кримінальних проваджень, але виходили «сухими із води» і зберегли свої посади.
«Печерський районний суд Києва пішов на черговий ганебний крок — суддя Сергій Вовк абсолютно незаконно зобов’язав генпрокурорку вирішити питання про підслідність справи плівок ОАСК!
Пояснюємо, тепер Венедіктова нібито повинна передати справу, наприклад, до Нацполіції Авакова. Але зважаючи на те, що рішення незаконне, вона не зобов’язана (!) цього робити. Печерський райсуд не має жодного стосунку до справи, яке вже розслідується НАБУ і САП! Клопотання, скарги і заяви подаються виключно до Антикорсуду. Вже не вперше адвокати топфігурантів «користуються послугами» Печерського суду для штучних зливів справ. Згадайте бодай справу агробарона Бахматюка. Адвокати так само незаконно через суд зобов’язали генпрокурорку фактично закрити її, (хоча потім ВАКС скасував це рішення). А Венедіктова, видно тільки рада таким викидам, адже швиденько виконала рішення щодо Бахматюка. Тепер чекаємо на її реакцію щодо «вовчого» суду. Та найголовніше, що президент Зеленський, який обіцяв «розібратися» з Окружним адмінсудом, дав задню і прогнувся. Тільки він може подати законопроєкт про ліквідацію ОАСК, яка вже давно напрошується», – заявили у Центрі протидії корупції.

В одному човні

Чи варто сподіватися на адекватну реакцію генпрокурори Ірини Венедіктової? Чесно кажучи, навряд. Інтернет-видання Цензор.НЕТ оприлюднило запис нібито розмови начальника департаменту Офісу Генпрокурора з нагляду за ДБР зі своїми підлеглими - двома прокурорами, які є процесуальними керівниками справи проти суддів ОАСК. І з цього запису від 16 липня, як стверджує видання, випливає, що напередодні вручення НАБУ підозр Павлу Вовку і його колегам керівництвом Офісу генпрокурора була зроблена спроба зірвати операцію. Вручення підозр таки відбулося, але на прокурорів у цій справі далі чинився тиск вищим керівництвом.
«Відсторонення від справи заступника генпрокурора Андрія Любовича і відмова приймати рішення про подання на відсторонення суддів від посад через три тижні після оголошення підозри – це демонстрація політичного втручання і захисту судді Вовка та інших фігурантів справи. Якщо після цього запису президент Зеленський і Офіс генпрокурора не приймуть міри, необхідні по цій справі, і своїм мовчанням продовжуватимуть підтримувати Вовка, то репутаційні наслідки будуть для них вбивчими», – зазначив 6 липня на своїй сторінці у Facebook головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.
Та якої реакції можна чекати від Зеленського? Це у «справі Шеремета» він взяв участь для «призначення винних» без доказів і це стало частиною кампанії із дискредитації наших військових і волонтерів, а тут треба визнати, що «його людина» на чолі Офісу генпрокурора може покривати одіозних суддів. Тут для Зеленського вже є різниця. До того ж, 4 липня в ОАСК повідомили, що до них надійшов позов про анулювання реєстраційного свідоцтва партії «Слуга народу». І суду ще вирішував чи відкривати провадження за цим позовом. Це можна розглядати як шантаж чи відверте знущання із президента Зеленського.
«Вовк з ОАСК публічно принижує Зеленського, шантажуючи напередодні місцевих виборів. До ОАСК надійшов позов щодо анулювання свідоцтва партії «Слуга народу». Якщо Ірина Венедіктова забере справу в НАБУ, або не підпише подання до ВРП (про відсторонення Вовка і ко) – значить президент прогнувся під шантаж «політичних шльондр» з ОАСК. А це означає, що Зеленський – пусте місце, а не президент. До речі, аж так принижувати Порошенка Вовк собі не дозволяв…» – зазначав на своїй сторінці у Facebook голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2508 / 4.06MB / SQL:{query_count}