Що це було?

Суд не обрав ніякого запобіжного заходу Петру Порошенку, бо слідчі вже завершили досудове розслідування. А в ДБР новий скандал…

фото: Михайло Палінчак
Пілотний епізод серіалу від ЗеКоманди «Засудити Порошенка у будь-який спосіб» провалився. Це не означає, що шоу закривається, однак у його авторів все більше проблем. Президент Зеленський і далі може собі повторювати, що він є «вироком Порошенку», однак нинішньому главі державі не треба забувати і про долю Януковича, котрий також великі надії покладав на політичне переслідування опонентів.
Вчергове зазначимо, що не потрібно робити із п’ятого президента Петра Порошенка якогось «святого», однак всі ті кримінальні справи, в яких він зараз фігурує, які були відкритті після приходу до влади Зеленського (а також із поверненням в Україну одіозного колишнього заступника голови адміністрації Януковича Андрія Портнова, який власне і подав в Державне бюро розслідувань більшість заяв на Порошенка) є безперспективними. Чомусь так звані правоохоронні органи не можуть «докопатися» до чогось справді серйозного, от ми всі і спостерігаємо за інформаційними уколами. Але на цьому тлі нинішня влада хоче «легітимізувати» правовий хаос. Згадаймо, як нещодавно генпрокурорка Ірина Венедіктова (з грудня 2019 до березня 2020-го була т.в.о. директора Державного бюро розслідувань) у своєму відеозверненні заявила, що Петро Порошенко має доводити свою невинуватість у суді.
Але ж однією з основ права є презумпція невинуватості. Сторона обвинувачення має доводити винуватість особи, а не навпаки. «Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину», – це ч.2 ст.62 Конституції України. Хіба гепрокурорка про це може не знати?.. Не може!!! Тому згадану заяву можна розцінювати лише в контексті того, що нинішня влада плює на закон.

Процесуальні маневри дилетантів

Яскравим прикладом маніпуляцій з боку Офісу генерального прокурора (ОГП) та Державного бюро розслідувань (ДБР) стали події 8 липня. В ніч на 8 липня Печерський районний суд Києва (за рішенням судді Олесі Батрин) задовольнив клопотання слідства і продовжив терміни досудового розслідування у справі про призначення першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Сергія Семочка до 10 жовтня (термін мав спливти 10 липня). Та вже вдень 8 липня, коли відбувалося вже третє засідання з обрання запобіжного заходу Петрову Порошенку в цій справі, раптом стало відомо, що ДБР завершило досудове розслідування ще 7 липня. Ось такий фарс. І скандальному судді Печерського райсуду Києва Сергію Вовку вже на залишалося нічого іншого як залишити без розгляду клопотання прокурорів про обрання запобіжного заходу Петру Порошенку. Ось такі повороти: спочатку прокурори просили суд про арешт Порошенка з альтернативою грошової застави у 10 млн гривень, потім передумали і клопотали про особисте зобов’язання, а тепер начебто і задоволені з того, що суд не ухвалив рішення про жоден запобіжний захід для Порошенка, бо ж це вже і неможливо, так як завершилося досудове розслідування. Генпрокурорка Венедіктова заявила, що зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту. Тепер ознайомитися з матеріалами досудового розслідування має сторона захисту, а далі – розгляд справи по суті.
Хоч тут треба також зазначити, що адвокати Порошенка продовжують наполягати на тому, що прокурори навіть не вручили п’ятому президенту повідомлення про підозру в законний спосіб. Тут потрібно розуміти, що письмове повідомлення про підозру нардепові має здійснювати або генпрокурор, або його заступник-керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Та 10 червня Венедіктова начебто доручила іншим прокурорам здійснити письмове повідомлення про підозру, от тільки з пред’явленням оригіналу доручення у представників ОГП якось не склалося.
Ситуація виглядає так, що прокурори діють як їм заманеться, а про норми Кримінального процесуального кодексу згадують заднім числом. І що дуже показово, Венедіктова записала не одне відеозвернення по цій справі, але сама якось не наважилася вручити підозру Порошенку, хоч і підписала її. До речі, підозру, яку попередній Генпрокурор Руслан Рябошапка назвав «юридичним трешем».
Загалом важко коментувати цю справу, адже Порошенка підозрюють у тому, що у 2018-му він підбурив тодішнього голови СЗР Єгора Божка до перевищення ним влади через призначення Семочка. Тож Порошенко фігурує у цій справі як співучасник-підбурювач. Але як він підбурював? Через видання указу в межах конституційних повноважень? Це абсурд. «Львівська Пошта» вже писала про нюанси цієї сумнівної справи. І про реакцію Заходу із закликами до нинішньої української влади не використовувати систему правосуддя для зведення політичних рахунків.

«Розбірки» в ДБР

Та найцікавіше, що 8 липня, коли прокурори ще розігрували виставу в Печерському суді, начальник третього слідчого відділу Першого управління організації досудових розслідувань (Управління з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) ДБР Олег Корецький в інтерв’ю телеканалу «Прямий», інтернет-виданням «Главком» і Цензор.НЕТ заявив про що керівництво ДБР тисне на слідчих у справах Порошенка. А також про те, що генпрокурорка Венедіктова продовжує впливати на ДБР. Тут зазначимо, що слідча група Корецького безпосередньо займалася частиною справ, в яких фігурує Петро Порошенко. А нинішнє керівництво ДБР – це в.о. директора Олександр Соколов (ЗМІ повідомляли про бізнес-зв’язки його дружини з Венедіктовою) та перший заступник директора, колишній адвокат Януковича Олександр Бабіков. Пам’ятаємо, як Венедіктова, тільки-но ставши т.в.о. директора ДБР одразу провела сумнівний конкурс, в результаті якого її заступниками стали Соколов і Бабіков.
«Главком» повідомляє, що Олег Корецький зараз сам вийшов на журналістів трьох ЗМІ, щоб розповісти про те, що діється в ДБР. «Давайте почнемо з ситуації, яка сталася місяця півтора тому, коли Бабіков і Борчаковський, керівник головного слідчого управління, сказали: «Викликайте Порошенка щодо всіх кримінальних проваджень». Я кажу: «Почекайте! Чого ми маємо викликати його у всіх кримінальних провадженнях, якщо ми вже в половині допитали його? Ми не будемо такими дурницями займатися». Там, де ми Порошенка не допитали, однозначно, що ми направимо повістки. А там, де ми його допитували, ми не будемо ще раз такого робити. Навіщо?». Я три місці тому вже почав наполягати, що давайте будемо приймати рішення у окремих справах, закривати провадження. Бо вже будь-які відомі строки порушуються. Тоді, я так розумію, що став їм взагалі неугодний, і вони мені кажуть: «Ми тебе тут не бачимо, йди!». Я сказав, що не буду сам звільнятися. У відповідь: «Тоді ми тебе скоротимо». Кажу: «Спробуйте, скорочуйте, будемо судитися», – заявив Корецький в інтерв’ю 8 липня і на уточнююче запитання відповів, що про звільнення йому говорив саме Бабіков. І далі Олег Корецький додав: «Я для себе тоді однозначно прийняв рішення, поговорив зі слідчими, кажу: «Слухайте, давайте будемо потроху приймати рішення у певних справах про закриття кримінальних проваджень. Тому ми і закрили перші три кримінальні провадження. Наскільки я пригадую, це стосувалося ніби несвоєчасного призначення судів, призначення прем’єра за відсутності коаліції. Тобто, реально ті провадження, де немає складу злочину. Чому у мене забрали справу три місяці тому щодо «Прямого» каналу? Тому що були випадки, коли я казав: «Ми не будемо продовжувати розслідування, там немає складу злочину. Це провадження треба закривати». І сьогодні зранку я прийняв рішення про закриття ще одного провадження – про можливе ухилення від сплати податків при продажу Кузні на Рибальському у зв’язку з відсутністю подій злочину». До речі, справу про призначення Семочка Корецький також називає безперспективною, як і більшість із решти справ, з якими він ознайомлений і в яких фігурує Порошенко.
Вже 9 липня Олександр Корецький вийшов на пресконференцію і фактично переповів те, про що заявляв в інтерв’ю напередодні. «Я більш ніж переконаний, що Венедіктова однозначно впливає на ДБР. Це люди, які розпочинали роботу разом. Сьогодні на посаді виконувача обов’язків директора і першого заступника директора ДБР працюють люди, яких туди привела Венедіктова», – заявив Корецький.
Зазначимо, що подібні скандали з ДБР вже давно не новина. Згадаймо, хоча б так звані «плівки Труби», на яких колишній директор ДБР Роман Труба отримує вказівки від представників Офісу президента щодо справ, в яких фігурує Порошенко. І до речі, Корецький також начебто фігурує на цих записав, однак він сам відмовляється коментувати цю тему. І так само зараз переконує, що Офіс президента на ДБР не тисне.
Ось така непроста ситуація. У ДБР вже відповіли, що заяви Корецького є політично вмотивованими і він збирається звільнитися, але Корецький наголошує на тому, що до звільнення готовий, однак сам не звільнятиметься.
У «загострене відчуття справедливості», про яке зараз заявляє Корецький, якось важко повірити. Зрештою, раніше він направляв тексти проєктів підозр Порошенку до Офісу генпрокурора ще під керівництвом Рябошапки, але там їх завертали. Тут треба зазначити, що експерти пов’язують Корецького із колишнім головою Офісу президента Андрієм Богданом, якого Зеленський замінив на Андрія Єрмака. Тому нинішні одкровення Корецького можна розглядати і як «привіт» Зеленському від Богдана. У будь-якому випадку, потрібно уважно слідкувати за тим, як далі розвиватиметься ця ситуація. Нинішня влада, вочевидь, не має намірів припиняти «полювання» на Порошенка, але тепер їй треба думати і над тим, як «загасити» скандал із заявами Корецького.
«В Офісі президента розпочалася чергова війна компроматів. Президент Зеленський приступив до розслідування, хто саме підтримував Корецького на такій посаді, хто несе відповідальність за його призначення. Генпрокурор Венедіктова і в.о. директора ДБР Олександр Соколов заявили, що збереження на посаді начальника відділу лобіював заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов! Смирнов спростовує, каже, що нікого не лобіював і своїх людей в ДБР у нього немає, а відповідальність за дії свого начальника відділу несе саме керівництво ДБР, яке зберегло посаду та повноваження Корецькому, а не хтось ще… Президент повністю політизував всю правоохоронну діяльність. Багато кримінальних справ відкриваються просто для звітності, щоб показати президенту свою лояльність та відданість, а не через реальні перспективи розслідувань. І справа по «Ленінській кузні» – це яскравий приклад. Адже фігурантом цієї справи є Сергій Тігіпко, якому сам Зеленський нещодавно пропонував посаду першого віцепрем’єра. ДБР розслідувало чи Тігіпко у змові з Порошенком. Зеленський керує роботою правоохоронних органів у ручому режимі. Йому здається, що прямі команди, кого треба закрити і кого треба звільнити – це його головне завдання як президента. Дія породжує протидію. Зеленському потрібно вирішити, хто йому потрібен на чолі силових структур – мудрі чи слухняні. Хоча, зважаючи на підґрунтя скандалу з Корецьким, вибір вже зроблено», – пише на своїй сторінці у Faceboоk головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7470 / 4.18MB / SQL:{query_count}