«Слуги народу» та фінансування

Президентська партія має у два з половиною рази менше донорів, аніж депутатів у парламенті

Звідки гроші у політичних партій – завжди цікавило українців. І настільки популярна зараз партія як «Слуга народу» не може бути винятком. Здавалося б, що політсила президента, який отримав беззаперечну перемогу на виборах, політсила, що першою в історії незалежної України отримала монобільшість у парламенті, має отримувати фінансову допомогу від величезної кількості громадян. Але ж ні. Громадський рух «Чесно» проаналізував фінансові звіти «Слуги народу» за два роки від моменту реєстрації цієї партії, і відкрилася доволі цікава картинка: партія має у 2,5 рази менше донорів, ніж депутатів у парламентській фракції (248 людей).
За два роки ця політсила зібрала внесків на 226 мільйонів гривень: 87 млн від фізичних осіб та 139,4 млн від юридичних осіб. Ще 200 млн надійшло на виборчі рахунки Володимира Зеленського та мажоритарників від партії. У русі «Чесно» звертають увагу на те, що 34 юридичні особи переказували партії від 3 мільйонів гривень при максимально дозволеній сумі 3,3 мільйона.
Серед фінансових донорів президентської партії небагато відомих осіб, а низка бізнес-структур, які допомагали «Слузі народу», були зареєстровані лише минулого року. Як приклад наводять ТОВ «Інтернет Трафік» з Києва: зареєстроване в березні 2019-го, а вже в липні переказало «Слузі народу» 3,3 млн грн. Ще один приклад – «Веб Маркет Компані», також зареєстрована в березні 2019 року зі статутним капіталом розміром 2 тис. грн, у липні надіслала партії 3,3 млн грн. Про більшість юридичних осіб, які фінансово допомагали «Слузі народу», немає жодної іншої інформації, окрім даних у держреєстрах. 
«Внесками від ста тисяч гривень партії надійшло понад 99,7 відсотка коштів, а внесків до десяти тисяч було лише два: по одному – у 2018 та 2019 роках. Одна фізособа переказувала на партійний рахунок у середньому понад дев’ятсот тисяч гривень, а з урахуванням надходжень від юросіб середній внесок на користь партії становить понад 1,6 мільйона гривень. Від початку 2019 року обсяги надходжень на рахунки «Слуги народу» дедалі зростали: у другому кварталі було зібрано 90,5 мільйона гривень, у третьому – 94,5 мільйона. Більшість цих коштів партія витратила на парламентські вибори», – йдеться у матеріалі руху «Чесно».
Якщо би йшлося про велику кількість внесків по кілька тисяч гривень, то, звичайно, питань щодо фінансування виникало небагато. Але тут ми стаємо свідками практики, притаманної більшості політсил в Україні. Але ж хіба ця влада не прийшла з гаслами нової якості політики, чесності та прозорості?
Нагадаємо також, що в грудневому розслідуванні bihus.info йшлося, зокрема, про ТОВ «Ярославова реклама». Ця компанія перерахувала президентській партії у третьому кварталі 2019-го 3,3 млн грн. Журналісти повідомляли, що власник фірми – 22-річний Ярослав Кузка, який працює кухарем в одному з київських ресторанів, де ліпить хінкалі. За адресою, де зареєстрована компанія Кузки, про неї ніколи не чули.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.2476 / 4.08MB / SQL:{query_count}