Уберегти «ПриватБанк»

Законопроєкт про заборону повернення націоналізованих банків колишнім власникам уряд може підготувати до кінця року. Але коли цей документ зареєструють у парламенті?

Можливість повернення націоналізованого у 2016-ому «ПриватБанку» колишнім власникам, зокрема одіозному бізнесмену, ексголові Дніпропетровської ОДА Ігорю Коломойському, зараз є однією з найбільших перешкод для успішних домовленостей нинішньої української влади із Міжнародним валютним фондом (МВФ) щодо нової кредитної програми для нашої держави. Відомо, що у фонді вимагають від української влади ухвалення закону, в якому буде прописана заборона повернення колишнім власникам банків, які були визнані неплатоспроможними і були націоналізовані. Про таку вимогу, посилаючись на свої джерела, 22 листопада повідомили агентство Reuters, Економічна правда, а також екснардеп Сергій Лещенко. В інформпросторі з’являлися різні повідомлення щодо того, чи відповідний законопроєкт уже розроблений, чи лише готується. І ось цього тижня Економічна правда, з посиланням на неназваного високопосадовця в уряді, повідомила про те, що законопроєкт, який заборонить колишнім власникам отримувати назад банки, буде готовий до кінця року, але його ймовірно не встигнуть зареєструвати в парламенті.
«У Фонді розуміють, що реформа правоохоронної і судової системи не відбулась. Тому таке рішення є оптимальним», – так Економічна правда передає слова свого джерела в уряді щодо важливості згаданого законопроєкту. Водночас поки невідомо, хто саме офіційно виступить із такою законодавчою ініціативою.
Потрібно зауважити, що відповідно до календарного плану другої сесії Верховної Ради IХ скликання, у грудні в нардепів буде ще лише один пленарний тиждень – із 17 до 20 грудня. І якщо зараз ситуація зі розробкою загаданого законопроєкту залишається на рівні інформаційних «зливів» від анонімних джерел, то виглядає так, що мало шансів на те, що парламент до кінця цього року хоча би розпочне розгляд цього питання.
Також потрібно нагадати, що 19 грудня відбудеться важливе судове засідання щодо «ПриватБанку». Шостий апеляційний адмінсуд ще має розглянути апеляційну скаргу держави щодо рішення столичного Окружного адмінсуду з приводу незаконності націоналізації банку. Ще 18 квітня цього року Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов бізнесмена Ігоря Коломойського до Національного банку і уряду, визнавши націоналізацію у 2016-ому «ПриватБанку» незаконною. Через Господарський суд Києва Ігор Коломойський намагається досягти визнання недійсним договору про викуп банку Міністерством фінансів за одну гривню і відповідно повернути собі акції «ПриватБанку». Розгляд цієї справи Господарський суд Києва тимчасово призупинив 17 жовтня власне через майбутній розгляд апеляції щодо незаконності націоналізації фінустанови в іншому судді. Зазначимо, що букмекерські контори вже навіть почали приймати ставки на те, чи столичний Господарський суд врешті-решт поверне «ПриватБанк» Коломойському, і якщо так, то коли це може статися.
У всій цій ситуації потрібно зазначити, що наприкінці листопада стало відомо про те, що «ПриватБанк» змінив власника. Відповідно до оприлюднених на сайті Національного банку України даних, до 25 вересня цього року 100% акцій банку належало державі в особі Міністерства фінансів, тепер – державі в особі уряду. Здавалося б, зміна суто формальна, але експерти зазначають, що у такий спосіб уряд перестраховується. Принаймні йдеться про спробу виграти трохи часу у судових спорах. Як писав портал finclub.net, справа у тому, що в українських судах Ігор Коломойський оскаржує договір куплі-продажу акцій «ПриватБанку» між Фондом гарантування вкладів фізичних осіб і Мінфіном, а якщо Мінфін програє, він має повернути акції олігарху. Але після передачі акцій уряду Мінфін вже не має до них доступу.
У будь-якому випадку судові процеси можуть тривати ще довго. «Ми виграємо цю війну, повільно, але виграємо, але медіа та експертам подобаються перемоги Коломойського більше», – заявив 5 грудня заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Качка на конференції в Лондоні, присвяченій реформам в Україні, інформує «Радіо Свобода». За його словами, судові процеси триватимуть 2-3 роки і будуть супроводжуватися «багатьма погрозами».  Водночас віцепрезидент Європейського банку реконструкції та розвитку Алан Піллу закликав українську владу зайняти ще чіткішу позицію: «Ми хочемо, щоб більше не було суперечливих сигналів та хочемо знати, що саме робитиме влада, якщо суд поверне банк Коломойському». А ведучий дискусії редактор Financial Times Ніл Баклі поцікавився, чому в Україні не порушили кримінальну справу проти Ігоря Коломойського.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7142 / 4.1MB / SQL:{query_count}