Приклад незламності

17 жовтня дізнаємося склад національної збірної, яка представлятиме Україну на Invictus Games – 2020 у Нідерландах. До Гааги у травні поїде 20 українців

фото: Invictus Games
Вони – приклад, що ніколи не потрібно здаватися! Попри біль від травм і недуг, ці хлопці зібралися і перемогли найголовнішого суперника – себе. Вони – приклад незламності, вони нескорені і сильні духом. У них воля сильніша за тіло. Вони – приклад для інших. Мовиться про бійців, які захищаючи на сході Україну, зазнали поранень, отримали травму чи захворіли. Спершу лікування, потім реабілітація. Далі важливим було бажання зайнятися спортом. Вони наполегливо, по кілька годин на день, тренувалися, докладали неабияких зусиль, їх підтримували тренери та родини. Тепер спорт – невід’ємна частина їх життя. І минулих вихідних у Києві бійці зібралися на фінальну частину відбору Національних змагань «Ігри Нескорених – 2019», за підсумками якого оберуть збірну України.
У столиці зібралися 218 ветеранів та військовослужбовців. Це найбільші змагання в історії української команди «Ігор Нескорених».  Впродовж дня учасники випробовували свої сили у шістьох спортивних дисциплінах (легка атлетика, плавання, веслування на тренажері, пауерліфтинг, стрільба з лука, велоспорт) одразу на трьох спортивних локаціях.
Як уже писала «Львівська Пошта», Україна долучилась до «Ігор Нескорених» у 2017 році, дебютувавши на змаганнях у Торонто (Канада). У 2018 році – в австралійському Сіднеї, а вже у травні наступного року візьме участь у своїх третіх «Іграх Нескорених – 2020» у Гаазі. У травні на Міжнародні Invictus Games – 2020 до Гааги (Нідерланди) поїдуть 20 українців. «Ігри Нескорених» у 2014-ому ініціював британський принц Гаррі.
Мета проєкту «Ігри Нескорених» в Україні – створювати нові можливості для поранених і травмованих українських ветеранів та військовослужбовців, підтримуючи їх на шляху до фізичного відновлення, психологічної реабілітації та соціальної інтеграції.

Зустрічі та спілкування з побратимами, воля до перемоги, позитивні емоції – такими хлопцям запам’яталися національні змагання у Києві. Усі співрозмовники резюмують: в Україні потрібно популяризувати спорт серед ветеранів, зокрема поранених бійців. Адже це хороша реабілітація і фізична, і психологічна. Тим паче, що спорт сильно мотивує, а також соціалізує.
Львівщина приїхала до столиці з потужною і сильною командою – 43 учасники. І виступила добре! Особливий респект львівським лучникам! «Львівські лучники вкотре підтвердили свою високу майстерність, перемігши у всіх категоріях. Серед «початківців» переміг Павло Лучків (259 очок), 2 місце – Володимир Вишневський (250 очок). Відразу двоє спортсменів розділили перше місце в категорії «просунуті» – це Сергій  Калитюк та Дмитро Афанасьєв (258 очок). У запеклій боротьбі серед «професіоналів» перемогу отримав Олександр Заставський (275 очок),  2 місце – Сергій Шимчак (271 очок). Дякую всім за допомогу, розуміння і підтримку», – написала на своїй сторінці у соцмережі Facebook Леся Шах, тренер, майстер спорту міжнародного класу зі стрільби з лука. До слова, про свого тренера Лесю Шах її підопічні відгукуються дуже тепло, дякують їй за підтримку та настанови! Власне з Лесею Шах «Львівська Пошта» поспілкувалася про підготовку до «Ігор Нескорених». Тренер каже, що працювати з бійцями – одне задоволення.

«Мрію, аби «Ігри Нескорених» стали одним зі звичайних та звичних видів спорту», – наголосила міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та ВПО Оксана Коляда під час національних змагань. – Моя мрія – аби нікого не дивувало, що ветерани, зокрема з інвалідністю, на протезах займаються спортом в тренажерному залі або на спортивному майданчику. Хочу, аби це стало звичним явищем. Аби ветерани мали доступ та можливість тренуватись щодня, щоб це стало частиною їхнього повсякденного життя. Як інакше нашій молоді можна показати ціну справжньої незалежності? Ви – приклад нескореного духу, сили волі для всіх нас».

До слова, за інформацією Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, станом на 1 липня 2019 року нараховується майже 370 тис. осіб, які отримали статус учасника бойових дій (УБД). Статус особи з інвалідністю унаслідок війни мають майже 11 тис. ветеранів.
«Принц Гаррі, який започаткував Invictus Games, сказав, що Ігри створені для того, аби кожен ветеран мав можливість довести собі, що він може, а суспільство мало можливість показати йому свою підтримку. І сьогодні ми дійсно побачимо історії людей, які здатні надихати», – акцентує директор Центру стратегічних комунікацій «Стратком Україна» Оксана Горбач. – За три роки, які Україна бере участь у Invictus Games, у нас повністю змінилось ставлення до спортивної реабілітації ветеранів. Насамперед є розуміння, що вона потрібна і важлива!». До слова, з 2017-го в «Іграх Нескорених» взяло участь більше 600 ветеранів. Зі слів Оксани Горбач, для прийому «Ігор Нескорених» Гаага спеціально будує тимчасовий стадіон, де розмістяться 5 тис. глядачів та будуть проводитися командні види спорту, церемонія відкриття та закриття.
Із цього понеділка розпочалися засідання відбіркової комісії, які триватимуть впродовж місяця. Оголошення складу збірної заплановано на 17 жовтня. Організатори запевняють: «Відбір передбачатиме більше залучення ветеранської спільноти та ветеранських організацій, зокрема представників добровольчих формувань, до перевірки відомостей, які учасники вказують в своїх анкетах та документах». Відбір також включатиме особисті співбесіди та проходження медичної комісії. 20 найкращих спортсменів, переможців Національних змагань «Ігор Нескорених», представлятимуть Україну в Гаазі на міжнародних змаганнях Invictus Games – 2020.
Незалежно від результатів, кожен із бійців, які взяли участь у національних змаганнях, вже є переможцем над собою, своїм болем та травмою. Дякуємо вам за мужність та незламний дух!
Фото: Invictus Games: Team Ukraine

«Ігри Нескорених» – це мегапотужний проєкт, від якого я у захваті!»

Леся Шах, тренер, майстер спорту міжнародного класу зі стрільби з лука, рекордсменка світу, – про своїх підопічних, респект принцу Гаррі, поради для бійців та влади

– Скажіть, будь ласка, наскільки ви задоволені виступом своїм підопічних у столиці?
– Я дуже задоволена! Адже хлопці зробили надзвичайно багато роботи. Очікувала такого результату. Хлопці довели, що недарма було витрачено стільки часу і зусиль. Тішуся, звісно, як тренер, бо є хороші результати виступу! Хлопці, коли приходили на тренування, то займалися по чотири години. Вони мокрі ходили… Та який класний результат! Ще б пак, всі такі сумлінні!
– Ви вперше тренуєте бійців? Чи вже тренували хлопців на «Ігри Нескорених» минулих років?
– Ні, не вперше. У мене вже є чемпіони Invictus Games. Зокрема, це Роман Панченко. Зараз Роман їздив до Києва на національні змагання «Ігри Нескорених» підтримувати свого товариша Сергія Калитюка.
– Пані Лесю, ви суворий тренер?
– Та ні (Сміється). Це ви у хлопців запитуйте. Я біла і пухнаста (Сміється).
– Вам є з чим порівняти, адже ви тренуєте дітей і бійців, які пройшли війну, мають поранення чи хвороби. Як знаходили підхід до них? Вони ранимі?
– Та неправда це все! Дехто запитує, що, мовляв, бійці важкі, то як я з ними працюю… Ніякі вони не важкі! Вони класні, вони сумлінні, вони відповідальні, вони жартують, у них є свій чорний гумор. Просто я не переходжу межу.
– На вашу думку, чим ви їх змінили під час тренувань?
– О, ми обіймаємось один з одним, коли хлопці приходять на тренування. Це мене навчили Роман Панченко та Сергій Калитюк. На роботі треную разом зі своїм чоловіком. Він також тренер зі стрільби з лука. Також наша донька стріляє. Якщо ми у різний час виходимо з дому, то на роботі ми один одного обіймаємо. Незалежно від того, що ми вранці бачилися. Така у нас сімейна традиція. Коли хлопці це побачили, кажу про Сергія та Романа, то спитали, а чому ми їх так не обіймаємо? Це було у 2016-ому. Хлопці тоді сказали, що такі обійми їм також потрібні. Ось такі обійми тепер з усіма нашими підопічними бійцями. Маємо таку теплу традицію.
– Наскільки «Ігри Нескорених» важливі і потрібні для бійців?
– Це потужний проєкт! Мегапотужний! Дуже задоволена, що принц Гаррі започаткував Invictus Games. Великий йому респект за це! Подяку йому висловлювала особисто під час Invictus Games у Канаді. Він розповідав, як це придумав. Він летів у літаку з Афганістану, в якому були поранені бійці. Хлопці мали різні поранення, хтось був без рук, хтось без ніг… Він сидів і думав, що особисто може зробити для цих людей. Виник задум проводити «Ігри Нескорених» саме для поранених бійців. Я в шаленому захваті від цього проєкту! Коли приїхала у Канаду на Invictus Games, то побачила, що всі учасники-бійці самодостатні, з потужною силою волі та духу!

– Пані Лесю, які б ви поради дали бійцям, які після поранення проходять реабілітацію чи, можливо, ще перебувають у лікарні. Як їм до спорту прийти?
– Та просто встати і вийти з дому. Обрати вид спорту. Тут важливе бажання! Бажання займатися спортом. Хлопців треба підштовхувати займатися спортом, а це також і завдання Центрів допомоги бійцям. Працівники цих центрів мають пропонувати заняття тим чи іншим видом спорту. Своєю чергою влада має будувати спортивні майданчики, аби хлопцям було куди вийти і займатися. Хлопці прийдуть вболівати, а згодом і самі зацікавляться і почнуть займатися.
– Ви саме озвучили, а що мала б зробити для бійців влада. Сподіваюся, що вона почує і робитиме це!
– Так, будуйте спортивні майданчики! Проводьте ті чи інші ігри та змагання. Тут важлива ініціатива та небайдужість влади.
– Чи будете й надалі зі своїми хлопцями, учасниками «Ігор Нескорених»,  тренуватися?
– Певно, що будемо! Вони всі хочуть і надалі тренуватися. Це добре.
Розмовляла Ірина Цицак


Павло Лучків, боєць 24¬-ої механізованої бригади імені Короля Данила, учасник Національних змагань «Ігри Нескорених – 2019»:
– Львівська команда добре представила Львівщину на Національних змаганнях «Ігри нескорених» у Києві. І показала хороші результати, за що дякуємо нашим тренерам! Ми всі старалися, ми відповідально ставилися до тренувань. Особисто я дякую тренеру Лесі Шах – надзвичайна жінка, вона золота! За духом вона нагадує мою маму. Пані Леся – це сильний мотиватор. Як тренер вона вимоглива, це дуже добре. Дякуємо пані Лесі, що нам, бійцям, присвятила багато свого часу, нервів та здоров’я. Особливо респект тренеру за підтримку! Для мене заняття спортом – це вже тепер частина мого життя. Це така хороша фізична та психологічна реабілітація! Тішуся, що зайнявся спортом, зокрема стрільбою з лука. Познайомився з такими класними хлопцями, разом тренувалися на СКА, потоваришували. На жаль, ще мало бійців залучені до занять спортом… Цю ситуацію потрібно виправляти. Хлопці, долучайтеся до спорту, бо це класно! Це так допомагає реабілітуватися, у чому переконався на собі. Було б добре, якби влада допомагала не лише на словах, але й реальними діями. Кажу про відкриття спортивних секцій, де бійці могли б проходити фізичну та психологічну реабілітацію. Було б добре, якби голова Львівської ОДА Маркіян Мальський прийшов до нас на тренування на СКА і разом із нами особисто спробував як це – стріляти з лука. Думаю, що йому б сподобалося. Побув у нашому колективі, поспілкувався. Водночас певен, що голова ОДА зрозумів, які є проблеми і які варто вносити корективи, аби бійці могли займатися спортом.
Володимир Вишневський, боєць, викладач Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, учасник Національних змагань «Ігри Нескорених – 2019»:
– Львівщина приїхала до столиці з потужною командою, особливо лучників. Радію, що поспілкувався у Києві з побратимами, з іншими хлопцями познайомився. «Ігри Нескорених» для мене – це насамперед хороший комунікаційний майданчик. Я кадровий офіцер, служив у 80-ій бригаді. У 2014-ому отримав поранення. Прилетіла граната з ворожого боку – у мене ампутація ноги. Згодом госпіталь, реабілітація, протезування. Дякую рідним, зокрема дружині за підтримку! Опісля повернувся на службу – тепер викладаю у Національній академії сухопутних військ. Стрільбою з лука раніше не займався, але цей вид спорту мені сподобався і зацікавив. А ще разом із родиною – дружиною та дитиною – бігаємо на стадіоні вечорами. Протез – не завада! Заняття спортом дають більшу впевненість у собі. Певен, що потрібно побільше проводити спортивних змагань серед бійців. Кажу про потребу регіональних змагань. Багато хлопців бояться, соромляться, не впевнені, не спілкуються… А спорт – це потужна сила для реабілітації бійців! Тому раджу займатися спортом, обрати те, що найбільше до вподоби. Для бійців, які хочуть займатися спортом, одна порада – не бійтеся, не соромтеся своїх травм. Ми захищали Україну, не падайте духом! Оберіть те, що до вподоби, і все ж спробуйте. Поступово, крок за кроком. Поставте мету – пробігти 100 метрів – і таки пробіжіть. Заняття спортом – це й психологічне загартування. Ваша ж ініціативність є вкрай важливою! Тренувався під наставництвом тренера Лесі Шах, за що їй щиро вдячний, і ось представляв Львівщину на національних змаганнях. Сподіваюся, що в подальшому буду займатися стрільбою з лука, бо мені це подобається. Дякую Лесі Шах за тренування! Таких, як вона, ще треба пошукати – унікальна жінка, сильний тренер із стрільби з лука. Вона вміє знайти підхід до кожної людини.
Віктор Решетніков, боєць, учасник Національних змагань «Ігри Нескорених – 2019»:
– На схід поїхав добровольцем восени 2014-го у складі Третього батальйону територіальної оборони Львова «Воля». Пробув на сході держави до 2015-го. Дуже важливо залучати ветеранів до занять спортом! Переконався на собі. У мене захворювання спини, заняття спортом дуже допомагають. Спина постійно болить, це, звісно, дратує, а ось тренування заспокоюють, біль минає. Обрав стрільбу з лука і хочу й надалі тренуватися. Тішуся, що маю хорошого і сильного тренера – Лесю Шах. Йду після тренування і усміхаюся цьому світу. На тренуваннях спілкуємося, виговорюємося – така класна групова психотерапія. Леся Шах – тренер, який вміє знайти до кожного підхід. На національних змаганнях у Києві всі ми гарно виступили, за це щиро вдячний пані Лесі! «Ігри Нескорених» – це хороший майданчик для бійців, їхньої фізичної й психологічної реабілітації. Це спілкування та зустрічі з побратимами, знайомства з іншими бійцями. Це хороший майданчик для комунікації! Бійці розуміють один з одного з пів слова. Певен: спорт – це один із напрямків, який може об’єднати ветеранів. І тут важливим є спілкування один із одним. Спорт – це найкраща терапія для бійців, яка може бути! Це і фізична, і психологічна терапія. Це хороша соціалізація бійців. На мою думку, змагання такого формату як «Ігри Нескорених» потрібно проводити на Львівщині щокварталу. Будемо ініціювати таку пропозицію голові Львівської ОДА. Потрібно і фінансування, а керівнику області це питання легше вирішити, ніж нам, бійцям.
Олександр Заставський, боєць, учасник Національних змагань «Ігри Нескорених – 2019»:
– Заняття спортом – це хороша реабілітація для нас, бійців. Важливо взяти себе в руки і тренуватися. Наполегливо тренуватися! Певен, що спорт і робота – це найкраща реабілітація для бійців. Навесні 2014-го мене мобілізували. Служив у складі Третього батальйону територіальної оборони Львова «Воля». Додому повернувся у 2015-ому. На сході України отримав поранення, зокрема контузію та осколкове поранення коліна. Тішусь, що беручи участь в «Іграх Нескорених» у Києві, побачив своїх побратимів та познайомився з іншими хлопцями, які захищали Україну. Для нас, бійців, дуже важливою є комунікація… Добре, що у Львові є потужний реабілітаційний центр «Фенікс», який очолює Андрій Посікіра. Респект йому і всій команді центру! Раджу бійцям сюди звертатися. Фактично Андрій Посікіра мене на ноги поставив. Я мав проблеми з хребтом, а він своїми масажами допоміг, за що дякую йому. А щодо спорту, то раджу хлопцям приходити у Львові на СКА. Прийдіть, подивіться, придивіться. Керівництво СКА сприяє бійцям, адже, окрім занять зі стрільби з луку, можна ходити у тренажерний зал, можна плавати у басейні, можна бігати. Для АТОвців це безкоштовно. А задля розвитку спорту на Львівщині серед бійців, на мою думку, нам варто всім разом спільно з головою Львівської ОДА зустрітися, поспілкуватися, аби були правильні і чіткі акценти. Потрібне сприяння і кроки влади, аби був цей розвиток. Загалом спорт серед бійців потрібно розвивати на рівні держави, адже поранених є дуже багато.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
16.4454 / 4.28MB / SQL:{query_count}