Відкриття ринку землі: переваги і ризики

Експерти певні: впровадження ринку землі має відбуватися неквапом та з урахуванням усіх можливих ризиків

фото: Лабораторія законодавчих ініціатив
Варто Україні відкривати ринок землі чи ні? Це питання обговорювали експерти під час круглого столу на тему “Коли і чим завершиться земельна реформа?”, який організували Лабораторія законодавчих ініціатив, “Дзеркало тижня” та Internews за підтримки проєкту USAID Ukraine – USAID Україна “Медійна програма в Україні”. Серед запрошених були фахівці, які займаються впровадженням відкритого ринку землі, та експерти, що мають альтернативні погляди на процес та реалізацію завершального етапу земельної реформи в Україні.
Зокрема, фахівці виокремили такі аргументи на користь відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення: пришвидшення темпів економічного зростання на 1,5-2% ВВП щороку (за даними дослідження Київської школи економіки), стимулювання розвитку фермерства в Україні, що має безпосередній вплив на розвиток сільських територій. Про це інформує Лабораторія законодавчих ініціатив.
Водночас експерти визнають, що існують вагомі ризики запуску ринку земель: обезземелення жителів сільських районів, посилення продовольчих ризиків для населення.
Тому перед завершальним етапом земельної реформи Україна має забезпечити механізми для кредитування фермерів, регуляції та контролю ринку землі, щоб запобігти зловживанням і маніпуляціям на ринку.
На переконання Олега Нів’євського, доцента Київської школи економіки, Україна готова до відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення. Дослідження Київської школи економіки свідчать про значний макроекономічний вплив відкриття земельного ринку, зокрема про пришвидшення темпів економічного зростання на 1,5-2% ВВП щороку. Але на думку Олега Нів’євського, без введення дієвих механізмів розвитку фермерства цей ефект не буде таким стійким. Одним із таких стимулювальних механізмів, на його думку, має стати спеціальний фонд гарантування, який забезпечив би можливості кредитування фермерських господарств. Наразі над його створенням спільно працюють уряд та Світовий банк.
На думку Гліба Вишлінсього, виконавчого директора Центру економічної стратегії, паралельно зі земельною реформою, необхідні й інші перетворення, які посилили б захист інвестицій, прав власності, спростили ведення бізнесу для фермерів тощо.
Тетяна Унковська, дирек­тор Експертно-аналі­тич­ного центру “Оптима”,  зауважила, що, крім іншого, важливою є та модель ринку землі, яку вирішить впроваджувати Україна, адже світовий досвід говорить про те, що за­пуск вільних ринків землі без необхідних регуляції та контролю призводив до обезземелення жителів сільських районів та посилював продовольчі ризики у низці країн.
На думку її колеги Віталія Ломаковича, оптимальною моделлю для України є так звана “японська” модель. Із його слів, мовиться про вільний ринок земель сільськогосподарського призначення, який контролює та регулює держава, унеможливлюючи зловживання та маніпуляції на ринку. Принагідно Віталій  Ломакович зазначив, що наразі земельний кадастр заповнений лише на 70% і до того моменту, поки цей показник не сягне 100%, уникнути зловживань буде просто неможливо.
Майже всі присутні експерти погодилися, що основною метою відкриття ринку має стати стимулювання розвитку фермерства в Україні, оскільки це найпростіший шлях до підвищення продуктивності праці в агросфері, розвитку переробки, а головне – це прямий вплив на розвиток сільських територій.
Зі свого боку Іван Фурсенко, заступник голови Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, певен: доки територіальні громади не отримають можливість розпоряджатися сільськогосподарськими землями на їхніх територіях (включно зі землями за межами населених пунктів), про подрібнення агровиробництва, а отже, і про розвиток фермерства та позитивний ефект для розвитку територій, говорити складно. Для багатьох із присутніх експертів право першочергового викупу земель аграріями, які зараз ці землі орендують, є сумнівною нормою, бо у переважній більшості йдеться про великих товаровиробників.
Зі слів Андрія Мартина, старшого проєктного менеджера зі земельної реформи Офісу реформ Кабінету Міністрів України, великі аграрні компанії наразі мають і бажання, і необхідний фінансовий ресурс для того, щоб викупити землі, які зараз вони орендують.
Експерти резюмували: ринок землі Україні необхідний, бо це нагальна потреба, квапливість та брак громадського обговорення можуть зашкодити процесу його впровадження. Тому його впровадження має відбуватися неквапом та з урахуванням усіх можливих ризиків.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.5726 / 4.11MB / SQL:{query_count}