“Зеленське” світло для “євроблях”

Президентська команда обіцяє вже на першому засіданні нового парламенту 29 серпня на три місяці “відтермінувати” вже чинні штрафи за порушення митних правил…

фото: autonews.ua
Якщо хтось думав, що пільговий період для розмитнення авт на іноземній реєстрації та нові штрафи за порушення митних правил зроблять питання “євроблях” на українських дорогах зовсім не актуальним, то помилявся. З одного боку, “поляків”, “литовців” чи інших “європейців” на наших дорогах справді зараз можна набагато рідше зустріти, а з другого – спостерігаємо черговий новий початок епопеї з “євробляхами”.
Нова влада в Україні виявилася близькою по духу до “євробляхарів” і зараз обіцяє їм ще три більш-менш спокійні місяці без захмарних штрафів, а після цього ще новіші правила розмитнення. Що цікаво, в Офісі президента зараз називають таку велику кількість нерозмитнених автомобілів, ніби процесу їхньої “легалізації” впродовж останніх 270 днів і не було.
Ще один цікавий момент: нові штрафні санкції за порушення терміну транзиту або тимчасового ввезення машини на іноземній реєстрації набули чинності 22 серпня. Відтермінувати початок дії відповідних його норм вже неможливо.
Мабуть, мовиться, про скасування нових штрафних санкцій і підготовку якогось іншого законодавчого рішення. Але в Офісі президента Зеленського заявляють саме про те, що готуються до “відтермінування” штрафів уже на першому засіданні Верховної Ради України (ВРУ) IX скликання, що має відбутися 29 вересня. Виглядає так, що через тиждень можемо спостерігати за “євробляхарськими” маневрами команди Зеленського в парламенті.
А щодо того, що робити водіям нерозмитнених авт впродовж найближчого тижня, в Офісі президента дали зрозуміти, що не варто надто переживати, бо в Нацполіції досі нема бази даних щодо автомобілів на іноземній реєстрації. Тим часом  лідер громадської організації “Авто Євро Сила” Олег Ярошевич також заявив, що всі постанови поліцейських про порушення “євробляхарів” будуть незаконні, але водночас закликав усіх “максимально обмежити активний рух на таких транспортних засобах”. А далі про все за порядком.

Етапи першої “легалізації”

Нагадаємо, що 25 листопада минулого року парламент VIII скликання ухвалив закони, відомі під №8487 та №8488. Перший передбачав можливість розмитнення “євроблях” і 50% знижки при сплаті акцизного податку, якщо це буде зроблене впродовж 90 днів. Другий – посилення відповідальності за порушення митних правил (із відтермінуванням нових штрафів на 180 днів, але під кінець цього періоду, 16 травня цього року, нардепи відтермінували нові штрафи до 22 серпня).
Щодо пільгового розмитнення, то мовилося лише про 50-відсоткову знижку ставки акцизного податку для розмитнення автівок. Власне, щодо розрахунку акцизу використовували таку формулу: базова ставка (для автомобілів із бензиновим двигуном та об’ємом двигуна до 3000 куб. см – 50 євро, понад 3000 кубів – 100 євро; із дизельним двигуном до 3500 кубів – 75 євро, понад 3500 кубів – 150 євро) множиться на коефіцієнт двигуна авта і ще раз множиться на коефіцієнт віку авта (кількість повних календарних років). Граничний коефіцієнт віку – 15. Навіть при розмитненні 20-25-річних автівок брали до уваги коефіцієнт 15. Важливо, що стало можливим розмитнити й ті машини, які не відповідають екологічному стандарту Євро-5. Але вік авт здорожчував розмитнення. До того ж, окрім акцизу при розмитненні авта, потрібно сплатити 20% ПДВ, 7,3% мита та від 3% до 5% збору в Пенсійний фонд. Тож знижка була, але автівки не стали доступнішими для більшості українців. Від 23 лютого цього року знижка на акциз вже не діяла, але й нових штрафних санкцій ще не вводили.


Скільки розмитнили?

“За пільговий період з 25 листопада 2018 року до 22 лютого 2019 року митницями ДФС оформлено понад 218 тис. транспортних засобів, за які сплачені 13,6 млрд грн. З них 140 тис. – авта з іноземною реєстрацією, які були ввезені на митну територію України з 1 січня 2015 року до набуття чинності нових правил ввезення таких автомобілів та перебували в митних режимах тимчасового ввезення або транзиту, за які сплачені майже 8,7 млрд грн. Загалом із 23 лютого цього року, коли закінчився пільговий період із застосування пониженої ставки акцизного податку для розмитнення автівок, по 18 серпня 2019 року були оформлені 107,6 тис. транспортних засобів, за які сплачені майже 7,7 млрд грн. З цієї кількості майже 3,9 тис. – автівки, які були ввезені на митну територію України з 1 січня 2015 року до набуття чинності нових правил ввезення таких автомобілів та перебували в митних режимах тимчасового ввезення або транзиту. За їх оформлення сплачені 339 млн грн”, – така інформація 21 серпня була оприлюднена на сайті Державної фіскальної служби (ДФС зараз перебуває в процесі реорганізації в Державну податкову службу та Державну митну службу).
Власне 140 тис. машин, розмитнених зі знижкою на акциз, і 3,9 тис. вже без знижки – це і є автівки, які ми звикли називати “євробляхи”. “Варто зазначити, що “свіжопригнаних”, тобто легковиків, які раніше не мандрували Україною з іноземними номерами, а були придбані за кордоном спеціально “під пригон”, митниці за той самий часовий проміжок (270 днів) нарахували 181 тис. З них зі знижкою на акциз оформили 78 тис. авт, за повними ставками – 103 тис. легковиків. Виходить, що “гонщикам” нові правила розмитнення припали до душі більше, ніж водіям “євроблях”, які за ці зміни свого часу боролися”, – мовиться в матеріалі на сайті AUTO.RIA.

А скільки цих “євроблях” в Україні?

І тут ми підходимо до важливого питання щодо кількості авт на іноземній реєстрації, що залишилися в Україні в процесі згаданої кампанії з розмитнення. Без розуміння загальної кількості таких машин неможливо оцінити “легалізацію”.
Загалом питання кількості “євроблях” в Україні впродовж останніх років було маніпулятивним. Від різних експертів та людей, що лише називали себе “експерти”, можна було чути різні неофіційні цифри: доходило до заяв про майже два мільйони “євроблях”.
Щодо офіційних цифр, то у вересні 2018-го тодішній заступник міністра фінансів Сергій Верланов (із 8 травня цього року – голова Державної податкової служби) розповідав Економічній правді про те, що тоді близько 420 тис. “євроблях” пересувалися Україною або в митному режимі транзиту, або тимчасового ввезення, із них близько 125 тис. перебували на митній території України з порушенням терміну.
“За нашими підрахунками, які базувалися на визначенні кількості іноземних номерів у загальному трафіку та зіставленні її з загальним розміром парку легковиків, на піку своєї популярності в Україні водночас перебувало близько 500-600 тис. нерозмитнених автомобілів. У будь-якому разі жодне з джерел, чиї дані базовані на реальних розрахунках, а не на здогадках, не згадувало про мільйон чи більше “євроблях”, які водночас перебували в Україні”, – інформував сайт AUTO.RIA на початку серпня цього року.
Власне цей ресурс спробував підрахувати, скільки “євроблях” зараз залишилося: “Фіскальна служба, відповідаючи на запит редакції AUTO.RIA, повідомила таке: кількість авт з іноземною реєстрацією, які були ввезені до 25 листопада 2018 року в режимі “тимчасове ввезення” і перебувають в Україні з порушенням терміну, становить 267 112 шт. “Транзитних” легківок в Україні, у яких давно сплив 10-денний термін, оскільки вони були ввезені теж до 25.11.2018 р. (дата набуття чинності новими правилами розмитнення) – 21 030 автомобілів. Отож загалом, за даними ДФС, в країні зараз числиться 288 142 “євробляхи”. Варто зазначити, що саме “числиться”, адже ці дані не враховують ті машини, які вже розкомплектовані на “автошротах”, знищені в ДТП чи просто покинуті колишніми “наїзниками” деінде. Наші ж підрахунки такі: зараз в Україні близько 110 тис. “євроблях”. Як ми це визначили? В розділі “нерозмитнені автомобілі” на AUTO.RIA водночас перебувало близько 10% від загального розміру парку машин з іноземною реєстрацією. Коли ми їх у трафіку налічували 500 тис., у каталогах було 50 тис. оголошень, і ця пропорція постійно зберігалася протягом “легалізації”. Зараз метод із трафіком застосувати неможливо – “чужих” номерів так мало, що отримати достовірні дані нереально. Однак, узявши до уваги, що зараз є 11 тис. оголошень з “нерозмитненими”, ми дійшли висновку, що їхня кількість на дорогах може становити приблизно 110 тис.”.
У цьому матеріалі також мовиться про те, що загалом сегмент “євроблях” можна розділити 50 на 50: на “безнадійні” та “прохідні”. “Безнадійні” – це авта старші 1997 року випуску, в незадовільному стані, водії не мають жодних документів на них або ж мінімальна вартість розмитнення є вищою за вартість самої машини. Решта, приблизно 50 тис. “євроблях”, ще могли б бути розмитнені.
Але зауважимо, що це дуже приблизні підрахунки. І загалом важко сказати, скільки ще осіб змогли і захотіли б розмитнити “євробляхи” ще впродовж кількох наступних місяців, якщо впродовж попередніх 270 днів цього так і не зробили. Окрім проблеми грошей і документів, можна говорити про найбільш “ідеологічних євробляхарів”. На різних профільних сторінках у соцмережах можна знайти коментарі на кшталт “їздив і далі буду їздити на “бляхах”.
Однак у повідомленні на офіційному сайті президента України мовиться про те, що “на сьогодні в Україні налічується близько 800 тис. нерозмитнених автомобілів”.

фото: facebook.com/Міністерство-інфраструктури-України

Нові штрафи

Як бачимо, нова влада хоче продемонструвати, що збирається вирішити проблеми великої кількості українців. Від чого їх потрібно “рятувати”?
Нагадаємо, що від 25 листопада минулого року до 22 серпня цього року, чи зі знижкою на акциз, чи вже без, українці за порушення митних правил мали право заплатити лише уніфікований штраф – 8,5 тис. грн і після цього вже оформити машину. 22 серпня набули чинності норми згаданого закону №8488, що вніс зміни, зокрема, до Митного кодексу. Передбачено, що за порушення термінів транзиту або тимчасового ввезення штрафи становитимуть залежно від того, на скільки днів перевищений термін перебування нерозмитненого авта в Україні: від 10 до 20 діб – 17 тис. грн, від 20 до 30 діб – 85 тис. грн, більш ніж на 30 діб (а також за втрату чи розбирання авта) – 170 тис. грн або конфіскація транспортного засобу за рішенням суду.
“Крім цього, передбачена відповідальність за передачу транспортного засобу особистого користування, тимчасово ввезеного на митну територію України чи поміщеного в митний режим транзиту, у володіння або розпорядження іншій особі, а також використання такого ТЗ у комерційних цілях. При такому порушенні доведеться сплатити штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 34 тис. грн”, – нагадав 21 серпня сайт ДФС.
Також варто зазначити, що закон передбачає відповідальність водія за керування нерозмитненою автівкою і дає право поліції зупиняти її, перевіряти і штрафувати порушників. Але чи поліцейські це робитимуть – головне питання останніх кількох днів.
21 серпня заступник керівника Офісу президента Руслан Рябошапка, заступник міністра інфраструктури України Юрій Лавренюк, голова Державної митної служби Максим Нефьодов і новообраний нардеп від “Слуги народу” Владислав Криклій (із листопада 2015-го очолював Головний сервісний центр МВС України) провели нараду з представниками “євробляхарів”.
“Чинне законодавство є недосконалим. У багатьох випадках його неможливо реалізувати. Сьогодні на нараді була досягнута домовленість про створення робочої групи на базі парламенту, яка напрацює необхідні зміни з урахуванням пропозицій, які надійдуть від представників автомобілістів. Є технічні проблеми з обміном інформацією між поліцією та митною службою. Отже, поки немає механізму, який дозволив би реалізувати застосування цих штрафних санкцій. Недосконалість законодавства не дозволяє реалізувати закон певною мірою. Але в поліції повинна бути відповідна інформація від митниці”, – заявив після цієї наради Руслан Рябошапка.
Те, що наразі немає затвердженого наказу про спільну діяльність між Нацполіцією та ДФС, підтвердив і заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький, інформує “24 канал”. Він, зокрема, зазначив, що зараз тестують технічну базу даних автомобілів на іноземній реєстрації, і виникли певні проблеми під час розробки бази. Скільки знадобиться часу, щоб зникли ці “проблеми”, ніхто не береться сказати. І чи є великі проблеми насправді?
“У поліції є доступ до митних баз. Моє розуміння – так”, – зазначив 22 серпня в коментарі УНІАН очільник Державної митної служби України (ДМС) Максим Нефьодов. З цього виходить, що поліція таки може застосовувати штрафні санкції щодо порушників митних правил.
Коротше кажучи, повний бардак: закон набув чинності, а нова влада навіть не може розібратися, чи можливо його виконувати… Можна припустити, що зараз ніхто й надто не поспішатиме, допоки новий парламент не скаже свого слова в історії з “євробляхами”.
Потрібно нагадати, що президент Володимир Зеленський 18 липня вніс до парламенту законопроєкт, який передбачав відтермінування нових штрафів ще на 90 днів після 22 серпня. Це відбулося вже після останнього пленарного засідання ВРУ VIII скликання. Зеленський вимагав від нардепів зібратися позачергово, але все це більше виглядало як піар-хід. Якби глава держави справді хотів якихось рішень від цих нардепів, то дочасно не розпускав би парламент. Тож тепер доведеться вирішувати ситуацію вже зі своєю монобільшістю у ВРУ. І, що показово, в президентській команді чомусь вирішили, що питання “євроблях” є ледь не найважливішим, анонсуючи “відтермінування” нових штрафів вже на першому засіданні новообраних нардепів.

фото: report.if.ua

Для кого закон?

У Зеленського водночас заявили, що анонсоване нове відтермінування штрафів буде “останнім”, і після цього з’являться нові правила розмитнення. Якими вони будуть, невідомо. Якими через три місяці можуть бути штрафи за невиконання митних правил, також невідомо. Зараз знову ж таки багато обіцянок. Тут лише зауважимо, що не всі представники “Слуги народу” хочуть допомагати водіям нерозмитнених авт. Скандальний новообраний нардеп від президентської партії Олександр Дубінський вже порівняв “євробляхарів” з алкоголіками. У відповідь на фейсбук-сторінці “Авто Євро Сили” з’явилася заява із закликом “створити петицію на сайті президента про відсторонення або унеможливлення прийняття присяги українофоба Дубінського Олександра і не допустити його до високого звання слуги народа”. Загалом же в цій організації, як виглядає, покладають великі надії на нову владу.
“Мої відчуття, що в багатьох просто немає документів на машини. В січні –лютому спостерігалася аномальна кількість реєстрацій автомобілів на єврономерах. Тільки в січні 2019-го зафіксували більш ніж 200 тис. реєстрацій транспорту, показники січня 2018-го – 70 тис. реєстрацій. Я так розумію, зараз залишилися незареєстрованими тільки ті, що не хочуть, не можуть або не мають документів. Ось вони й намагаються з цим зволікати. Коли закінчиться період без штрафів, будемо сідати і на цифрах дивитися кількість реєстрацій. Якщо зараз немає охочих реєструватися, чому вони повинні з’явитися через півроку? Тому, я думаю, це останнє відтермінування”, – заявив у нещодавньому інтерв’ю для LIGA.net вже згаданий нообраний нардеп Владислав Криклій.
Тож представники команди Зеленського начебто й розуміють реалії, але вирішили погратися, так би мовити, в “останнє китайське попередження”. Як воно буде – побачимо, та зараз не зовсім зрозуміло, як у рамках законодавства і регламенту ВРУ команда Зеленського хоче вирішити питання “відтермінування” нових штрафів для порушників митних правил вже на першому засіданні нової Ради. А як же розгляд законопроєктів у парламентських комітетах? Як же процедура ухвалення рішень? Загалом у Зеленського готуються 29 серпня ухвалити велику кількість рішень, мовляв, журналісти навіть не встигатимуть за повідомленнями. Що ж, у “нових облич” є ще тиждень, аби хоч перечитати регламент ВРУ…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.4073 / 4.25MB / SQL:{query_count}