Не втратьте свій голос

Перевірити себе у списку виборців можна навіть онлайн. І якщо там себе не знайдете, то подати заяву про включення до списку потрібно встигнути до 25 березня включно

Виборець повинен бути відповідальним. І справа не лише у тому, що потрібно добре обдумати, за кого будете голосувати, й за жодних умов не продавати свій голос. Потрібно також заздалегідь подбати про те, щоб, прийшовши на виборчу дільницю 31 березня, раптом не дізнатися, що ви не можете там проголосувати. “Львівська Пошта” вже неодноразово писала про процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси (так званої “прописки”). Також потрібно знати, як перевірити себе у списках виборців.
Пошук себе у списках виборців не буде зайвим ні для кого, щоб вберегтися від неочікуваних проблем у день голосування. Тоді вже свою відсутність у списку виборців не виправити. Але особ­ливо важливою процедура перевірки є для людей, котрі змінювали місце “прописки”. Також на це варто було б звернути більше уваги тим людям, які голосуватимуть вперше.
Зазначимо, що не пізніше ніж за п’ять днів до дня виборів на вашу адресу за місцем реєстрації повинне прийти іменне запрошення на вибори із зазначенням часу і місця проведення голосування. “Виборцям, стосовно яких у списку виборців є відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, одночасно повідомляється, що їм буде надана можливість проголосувати за місцем перебування”, – зазначено в законі “Про вибори Президента України”. Та перевірити себе у списку виборців варто заздалегідь.

Перевірка онлайн

Найпростіше це зробити онлайн за допомогою офіційного сайту Державного реєстру виборців – drv.gov.ua. На ньому потрібно зайти в “Кабінет виборця” і відкрити розділ “Перевірка включення”. Далі заповнити форму, вказавши прізвище, ім’я та по батькові, дату народження, місце реєстрації та електронну адресу. На вказану вами електронну поштову скриньку прийде код підтвердження (код дійсний усього 15 хвилин). Ввівши його у відповідне поле на сайті Державного реєстру виборців, отримаєте відповідь: система покаже, чи включені ви у список виборців, і якщо так, то одразу побачите номер і адресу вашої виборчої дільниці. Також потрібно уважно прочитати ваші дані, якщо знайдете помилку, то виправити її можна, особисто прийшовши у відділ ведення Державного реєстру виборців з паспортом. Зазначимо, що лише технічні описки, якщо всі інші дані виборця збігаються, можна виправити вже в день голосування на виборчій дільниці. “Голова, заступник голови або секретар дільничної виборчої комісії в день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців – неправильне написання прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – у разі якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування. Таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника голови чи секретаря дільничної виборчої комісії у графі “Примітки”, – зазначено у ч.8 ст.35 закону “Про вибори Президента України”.
Що важливо: перевірити онлайн у списку виборців можна не лише себе. Різні ЗМІ повідомляють про те, що запитів на перевірку з однієї електронної адреси можна подати скільки завгодно, тобто цю процедуру можна повторити для родичів чи знайомих, які не мають доступу до Інтернету або не вміють користуватися комп’ютером чи смартфоном.
Якщо у вас все ж таки немає можливості навіть за допомогою родичів чи друзів перевірити себе у списку виборців онлайн, тоді потрібно пам’ятати, що можна із паспортом прийти до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації.
Ще один варіант: не пізніше ніж за вісім днів до дня голосування, тобто до 22 березня включно, відділи Державного реєстру виборців повинні передати примірники попереднього списку виборців дільничним виборчим комісіям (ДВК), і вже наступного дня ці списки мають бути вивішені для загального ознайомлення у приміщеннях ДВК.

Повернути свій голос

Якщо виявили, що вас немає у списку, тоді потрібно звернутися у відділ ведення Державного реєстру виборців за місцем реєстрації і написати заяву про те, щоб вас включили до списку виборців. Із собою потрібно мати паспорт і його ксерокопію.  Виборці із тимчасово окупованих територій можуть звернутися до будь-якого відділу ведення реєстру на підконтрольній українській владі території.
Але в будь-якому випадку заяву про включення до списку виборців потрібно подати до 25 березня включно. Також виборець має право звернутися у суд, якщо не знайшов себе у списку, але й у цьому випадку треба пам’ятати, що суд розглядатиме лише адміністративні позови, що подані не пізніше ніж за два дні до дня голосування, тобто не пізніше 29 березня. Якщо ж ви, не знайшовши себе у списках виборців, далі нічого не робитимете або взагалі нічого не перевіряли, а 31 березня, прийшовши на виборчу дільницю, раптом дізнаєтеся, що у списках вас немає, тоді бюлетеня для голосування не отримаєте. Тож будьте відповідальними і не втрачайте свій голос.

Як проголосувати вдома чи у лікарні

Українське законодавство передбачає можливість проголосувати за місцем перебування. Спочатку розглянемо ситуацію із необхідністю голосувати вдома.
“Виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця”, – зазначено у ч.1 ст.77 закону “Про вибори Президента України”.
Для організації голосування “на дому” ДВК в останній день перед днем виборів на своєму засіданні виготовляє витяг зі списку виборців. Тут потрібно розрізняти два випадки. Якщо виборець постійно не здатний самостійно пересуватися і щодо якого у списку виборців зазначена відповідна відмітка, тоді якщо “до 12 години останньої суботи перед днем виборів письмово або особисто не повідомив відповідну дільничну виборчу комісію про бажання проголосувати у приміщенні для голосування”, то матиме можливість проголосувати вдома. І для цього не потрібно окремих рішень ДВК. Якщо ж виборець тимчасово не здатний пересуватися самостійно, тоді потрібно написати заяву до ДВК і надати довідку медичної установи про стан здоров’я. Не потрібно особисто нести ці документи до дільничної комісії. Але члени ДВК зобов’язані перевірити факт тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися.
“Виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, поштою або через інших осіб подає власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця. Така заява разом з довідкою медичної установи про стан здоров’я виборця повинна бути подана до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед днем виборів”, – зазначено у ч.5 ст.77 закону “Про вибори Президента України”.
На що ще потрібно звернути увагу? Так би мовити, “замовивши” голосування вдома, потрібно бути готовими, що до вас прийдуть не менше трьох членів ДВК. А разом із ними також можуть прийти офіційні спостерігачі, довірені особи кандидатів та навіть самі кандидати. Зважаючи на кількість претендентів на пост глави держави, супроводжувати членів ДВК може значна кількість людей.  І “виборець чи члени його сім’ї не можуть відмовити у присутності при проведенні голосування членів комісії, які проводять голосування, а також офіційних спостерігачів, кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, які мають право бути присутніми при проведенні голосування”. Якщо відмовлять, то проголосувати за місцем перебування не вийде.
Щодо голосування у лікарнях, то у ч.1 ст.77 цього закону зазначено: “На спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я, голосування за місцем перебування виборця проводиться на підставі власноручно написаної заяви виборця з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування у зв’язку з необхідністю дотримання постільного режиму”.
І також потрібно звернути увагу на ч.6 ст.36 закону: “У разі якщо виборець прибув до стаціонарного закладу охорони здоров’я пізніш як за десять днів до дня голосування, однак раніше ніж за три дні до дня голосування, відповідна дільнична виборча комісія уточнює список виборців, включаючи виборця до списку виборців на підставі відомостей, поданих невідкладно керівником відповідного закладу, підпис якого засвідчується печаткою відповідного закладу. Особа, включена до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у стаціонарному закладі охорони здоров’я, невідкладно повідомляється письмово про таке включення”. І ч.7 ст.36: “Виборець, який прибув до закладу охорони здоров’я в тому ж населеному пункті, де він проживає, пізніше ніж за три дні до дня голосування, може звернутися до виборчої комісії звичайної виборчої дільниці, де він включений до списку виборців, щодо можливості проголосувати за місцем свого перебування в порядку та у строки, передбачені цим Законом. У такому разі до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці він не включається”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6555 / 4.17MB / SQL:{query_count}