Агітація і підкуп

Центральна виборча комісія роз’яснила деякі правила передвиборчої агітації

Президентська виборча кампанія-2019 не могла бути простою. Традиційно, команди кандидатів не змагаються ідеями, а насамперед намагаються очорнити конкурентів. Скандали розгораються й, зокрема, щодо ймовірних схем підкупу виборців. І ми всі вже не один день вислуховуємо від політиків: хто ж з кандидатів планує скупити найбільше голосів? Що цікаво, у цю передвиборчу боротьбу зараз активно включаються правоохоронні органи. Здавалося б, все правильно, правоохоронці мають добре працювати, щоб унеможливити масові порушення законодавства на виборах. Але тут виникає багато “але”… В законодавстві багато прогалин, а різні силові структури “працюють” проти конкретних кандидатів. Принаймні таке складається враження.

Виборче протистояння силовиків

Так, минулого тижня СБУ повідомила, що викрила “виборчу піраміду”, пов’язану із командою Юлії Тимошенко. Майже одночасно Нацполіція навідалася до штабу команди Петра Порошенка в Сумах через повідомлення про підкуп виборців з метою “правильного” голосування. В прокуратурі, і це нікого не дивує, заступилися за штаб чинного глави держави і назвали дії поліцейських перевищенням повноважень. Але через кілька днів міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в інтерв’ю “Дзеркалу тижня” заявив, що в низці кримінальних проваджень щодо порушення виборчого законодавства фігурує заступник голови президентської фракції у парламенті Сергій Березенко, і  що останнього “називають організатором схем”. Фракція БПП вимагала від Авакова спростування або підтвердження його заяви. Тут публічне з’ясування стосунків ще триватиме. Але вже зрозуміло, що до дня голосування ще може виникнути не один подібний скандал.
“Восьмий тиждень президентської виборчої кампанії ознаменувався різким зростанням політичної напруги в передвиборчій боротьбі. І пов’язано це було не з активністю кандидатів на пост президента України, а із втручанням в електоральну конкуренцію силових і правоохоронних структур… Фактично почалося пряме і публічне протистояння силовиків в ході передвиборчої кампанії. СБУ і Генпрокуратура відкрито грають на стороні Президента Петра Порошенка. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і підконтрольна йому Нацполіція швидше грають проти Порошенка. До чого може привести це протистояння? У кращому випадку воно нівелює або істотно зменшить “стимулюючий” вплив на результати президентських виборів так званих “агітаційних мереж” команд Петра Порошенка і Юлії Тимошенко. Але це, напевно, дуже ідеалістичний сценарій. У гіршому випадку це протистояння може спровокувати серйозну політичну кризу під час  виборчої кампанії або за підсумками голосування 31 березня і / або 21 квітня. І ставки в цій боротьбі дуже високі. Керівники правоохоронних структур, які підтримали того кандидата, який програє вибори, не тільки втратять свої посади, а й можуть зіткнутися зі звинуваченнями в протизаконних діях під час виборів”, – зазначає у блозі на сайті Українська правда політолог, керівник Центру політичного аналізу “Пента” Володимир Фесенко.

ЦВК роз’яснює

У МВС ще раніше попередили, що на цих виборах будуть активно боротися із порушеннями виборчого законодавства. На початку лютого радник міністра внутрішніх справ Іван Варченко звернув увагу на таке питання як оплата роботи агітаторів та спостергічів на виборах. За його словами, поліція кваліфікуватиме такі порушення як підкуп виборців.
“Виборче законодавство не передбачає додаткову оплату членам комісій поза державним бюджетом. Сьогоднішнє виборче законодавство не передбачає права виплати грошей спостерігачам та агітаторам під час виборчої кампанії. Якщо людина готівкою отримує якісь кошти за які-небудь послуги – це вже незаконно. У безготівковій формі мають право оплачуватися послуги та товари, виготовлення продукції, оформлення реклами у ЗМІ, зокрема візуальної”, – нагадував Іван Варченко.
Насправді оплата поза межами законодавства кандидатськими штабами роботи агітаторів, а також і спостерігачів чи членів виборчих комісій є традиційної ситуацією для українських виборів.
“Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей. Така передвиборна агітація або надання виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата або згадуванням його імені, вважається підкупом виборців. Забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації”, – а ось про що йдеться у ч. 6 ст. 64 закону “Про вибори Президента України”.
“Важко повірити, що волонтери-партійці можуть тижнями у робочий час стояти у наметах, не розраховуючи на оплату своєї роботи чи навіть на чашку гарячого чаю. А робота спостерігачів, окрім іншого, потребує серйозних логістичних витрат”, – зазначав голова Комітету виборців України Олексій Кошель.
Експерти, зокрема із Громадянської мережі ОПОРА вимагали від Центральної виборчої комісії (ЦВК) заздалегідь надати роз’яснення окремих положень закону “Про вибори Президента України”, які стосуються питань підкупу виборців і передвиборчої агітації. І от минулого тижня, 22 лютого, ЦВК оприлюднила свої роз’яснення.
Зокрема, там йдеться про те, що залучення виборців до безпосереднього здійснення заходів передвиборної агітації можливе лише на безоплатній основі. Але також виглядає так, що можна піти традиційними “обхідними шляхами”.
“При цьому договором на організацію та/або проведення передвиборної агітації та/або розповсюдження матеріалів передвиборної агітації, за необхідності, може передбачатися відшкодування витрат фізичних осіб, залучених до безпосереднього здійснення заходів передвиборної агітації, на телефонні послуги, проїзд (включаючи перевезення багажу), харчування, проживання та інші витрати в разі здійснення заходів передвиборної агітації в іншому населеному пункті тощо. Кошти, сплачені кандидатом на пост Президента України за таким договором мають бути відображені у звіті про надходження коштів на поточний рахунок виборчого фонду кандидата на пост Президента України та їх використання”, –йдеться у роз’ясненнях від ЦВК.
У цьому документі зазначається, що юридичні особи можуть надавати кандидатам на пост президента за рахунок коштів їх виборчих фондів послуги з організації проведення передвиборної агітації в будь-яких формах, не заборонених Конституцією та законами України. І крім того, договір з юридичною особою на організацію та/або проведення передвиборної агітації, та/або розповсюдження матеріалів передвиборної агітації може містити зобов’язання надавача послуг здійснити підбір, навчання, координацію фізичних осіб, залучених до безпосереднього здійснення заходів передвиборної агітації.
“Разом із тим, якщо залучення фізичних осіб не пов’язано з використанням їх праці на умовах трудового договору (контракту) чи за цивільно-правовими договорами, юридична особа, яка є надавачем послуг з проведення передвиборної агітації, відповідно до статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” не є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, – йдеться у роз’ясненні від ЦВК.
Нагадують в ЦВК про те, що законодавство України розрізняє прямий і непрямий підкуп виборців і встановлює різні види відповідальності за його вчинення. При цьому кваліфікуючою ознакою непрямого підкупу виборців закон визначає його пов’язаність із проведенням передвиборної агітації.
“Прямим підкупом виборців вважається пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди за вчинення або вчинення ним будь-яких дій (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах, кандидатів від політичної партії, місцевої організації політичної партії або відмова від такого голосування, передача виборчого бюлетеня іншій особі). Прямий підкуп є злочином та карається обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років. Виборці, які прийняли пропозицію, обіцянку або одержали для себе або третіх осіб неправомірну вигоду за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних із безпосередньою реалізацією ними свого виборчого права, також можуть підпадати під кримінальну відповідальність за злочин, передбачений частиною першою статті 160 Кримінального кодексу України. КК України передбачає кримінальну відповідальність також і за здійснення передвиборної агітації шляхом надання неправомірної вигоди або безоплатно товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки, прапора політичної партії, вартість яких не перевищує розміру, встановленого законодавством), робіт, послуг підприємствам, установам, організаціям (частина третя статті 160 КК України), що є непрямим підкупом. Аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку про те,  що для встановлення факту підкупу виборця у справах як кримінального, так і адміністративного провадження має бути досліджено і встановлено, чи мали місце заклики або пропозиції голосувати за або неголосувати за певного кандидата або згадування його імені”, – зазначили в ЦВК. 
Чи допоможуть ці роз’яснення уникнути порушень виборчого законодавства? У будь-якому випадку, будь-який закон чи роз’яснення виборчих правил не викорінить такого ганебного явища як підкуп виборців до того часу, доки абсолютна більшість наших громадян не зрозуміє, що справжня ціна їхнього голосу – майбутнє нашої держави. Якщо простіше, то принаймні п’ять років нашого із вами життя…

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.4156 / 4.17MB / SQL:{query_count}