Де ви будете голосувати?

Якщо 31 березня виборець не зможе прийти на “рідну” дільницю, то існує можливість зміни місця голосування. Але про це треба подбати до 25 березня

Залишається півтора місяця до дня голосування у першому турі президентських виборів. “Львівська Пошта” вже писала про рекордну кількість кандидатів, яких зареєструвала Центральна виборча комісія (ЦВК). Також подавали загальний аналіз претендентів на найвищий державний пост. Докладніше про учасників цих політичних перегонів, їхні передвиборчі програми і озвучені обіцянки “Львівська Пошта” продовжуватиме писати і в наступних номерах, а поки зосередимося на іншому питанні – можливості змінювати українцями місце голосування без зміни виборчої адреси.

Якщо не хочете втрачати свій голос 

Зрозуміло, що не всі наші громадяни 31 березня зможуть прийти на виборчі дільниці за своїм місцем реєстрації (так званої “прописки”). Неоголошена війна з Росією призвела до того, що в країні зареєстровано 1 мільйон  353 тисячі 412 внутрішньо переміщених осіб (відповідно до офіційної інформації Міністерства соціальної політики України станом на 28 січня 2019-го). Також величезна кількість українців перебуває на заробітках за кордоном, не забуваймо й про трудову міграцію всередині країни. А ще це питання може стосуватися значної кількості студентів чи працівників із частими відрядженнями. Та й загалом немало людей в Україні проживають не за місцем реєстрації, та й не завжди є можливість бодай на один день приїхати до офіційного дому.
Тож якщо ви наперед точно знаєте, що в день голосування не матимете можливості прийти на виборчу дільницю за місцем реєстрації і водночас знаєте, де будете 31 березня й не хочете втрачати свій голос, то можете обрати відповідну для себе дільницю. Але якщо вирішили, за кого із кандидатів віддати свій голос, можна навіть в останній момент подати заяву, щоб змінити “свою” виборчу дільницю, але не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування. Для першого туру президентських виборів таким останнім терміном буде 25 березня.

фото: AFP

Що потрібно зробити

Спочатку опишемо загальну процедуру тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси. Із відповідною заявою потрібно звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців там, де ви зараз перебуваєте або ж там, де перебуватимете у день голосування. Інформацію про їхні адреси можна знайти на офіційному сайті Державного реєстру виборців – www.drv.gov.ua. Потрібно звернути увагу, що у ці відділи потрібно прийти особисто, змінити місце голосування через Інтернет не можна.
У заяві потрібно вказати адресу фактичного місця проживання або номер дільниці, на якій плануєте голосувати. Номери дільниць можна знайти на тому ж сайті Державного відділу виборців або у відділі, до якого ви звернетеся, мали б допомогти. Разом із подачею заяви потрібно пред’явити паспорт і документи (або належно засвідчені копії), що підтверджують необхідність зміни місця голосування.
На сайті Міністерства юстиції України зазначено:
Обставинами, що обумовлюють проживання виборця за вказаною ним адресою можуть бути:
1) працевлаштування виборця, якщо місцезнаходження роботодавця належить до адміністративно-територіальної одиниці, в межах якої громадянин України просить визначити його виборчу адресу;
2) навчання виборця за очною формою у навчальному закладі, розташованому в адміністративно-територіальній одиниці, в межах якої громадянин України просить визначити його виборчу адресу;
3) належність на праві особистої власності житла, розташованого в адміністративно-територіальній одиниці, в межах якої громадянин України просить визначити його виборчу адресу;
4) постійне проживання виборця в адміністративно-територіальній одиниці, в межах якої громадянин України просить визначити його виборчу адресу;
5) здійснення виборцем догляду за особою, яка постійно не здатна пересуватися самостійно, місце проживання якої зареєстровано відповідно до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” в адміністративно-територіальній одиниці, в межах якої виборець просить визначити його виборчу адресу;
6) перебування виборця, який звернувся із заявою щодо зміни його виборчої адреси, у шлюбі або в родинних відносинах, які обумовлюють спільне проживання із громадянином України.
Документами, що засвідчують проживання виборця за вказаною ним виборчою адресою, можуть бути:
договір найму житла;
довідка з місця роботи, трудова книжка, трудовий договір;
довідка навчального закладу;
свідоцтво на право власності на житло (договір купівлі-продажу, договір дарування, договір обміну, договір довічного утримання, свідоцтво про спадщину тощо);
свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, шлюбний договір;
довідка житлово-експлуата­ційної установи або об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, письмова згода власника житла тощо.
Водночас зазначається, що наведені переліки фактичних обставин і документів, що їх підтверджують, не є вичерпними. І що важливо: у випадку оголошення другого туру, якщо вам потрібно буде змінити місце голосування, то із відповідною заявою знову доведеться звертатися до відділу ведення Державного реєстру виборців.

джерело: КВУ

Спрощений порядок для вимушених переселенців

Потрібно звернути увагу на те, що спрощеним є порядок тимчасової зміни місця голосування для громадян України, які вимушені були покинути окуповані території Донбасу та Крим. Якщо в паспорті місцем реєстрації вказані непідконтрольні Україні території, то до заяви про зміну місця голосування можна не додавати документи, що підтверджують таку необхідність. “Якщо виборець є внутрішньо переміщеною особою, то жодних додаткових документів додавати до заяви не треба. Однак, з огляду на ст. 7 Закону України “Про Державний реєстр виборців”, де передбачено, що звернення виборця про тимчасову зміну місця голосування повинно бути “мотивованим”, у заяві в обґрунтуванні варто зазначити, що зміна місця голосування відбувається через те, що виборча адреса перебуває на тимчасово непідконтрольній українській владі території”, – зазначають у Громадянській мережі ОПОРА.
Ця громадська організація із посиланням на Державний реєстр виборців також інформує, що станом на 10 лютого вже більше 15 тисяч українців скористалися процедурою тимчасової зміни місця голосування. Найчастіше виборці обирали для себе місцем голосування Донецьку область – 2926 виборців, місто Київ – 2834 виборців, Київську область – 1919 виборців, Харківську область – 1116 виборців та Дніпропетровську область – 899 виборців. Найбільше змінювали місце голосування виборці, які постійно зареєстровані в Донецькій області – 7208 виборців, Луганській області – 2938 виборців, Київській області – 883 виборців, місті Київ – 488 виборців та Автономній Республіці Крим – 381 виборець. Тут треба зазначити, що Центральна виборча комісія визначила, що у Донецькій області президентські вибори проводитимуться у 12 із 21 виборчого округу, а на території Луганської області – у шести із 11 округів.
“Якщо відстежити найбільші показники, звідки й куди люди змінюють свою виборчу адресу, то результати наступні: в межах Донецької області місце голосування змінили 2755 виборців, з Донецької області на місто Київ місце голосування змінили 1271 виборець, у межах Київської області такі заяви про зміну адреси на день голосування написали 713 осіб, у межах Луганської області – 661 виборець, з Луганської області на місто Київ – 595 виборців. Варто також зазначити, що багато людей змінюють свої виборчі адреси в межах своєї області. Наприклад, у Львівській області 101 такий виборець, у Вінницькій – 98, в Одеській – 91, у Харківській – 74, у Полтавській – 68”, – йдеться у повідомленні на сайті Громадянської мережі ОПОРА.

Якщо будете за кордоном

Зможуть проголосувати наші громадяни і за межами України. Закордонні виборчі дільниці працюватимуть у приміщеннях українських посольств та консульств. Їхній перелік та адреси можна знайти на сайті Міністерства закордонних справ України – mfa.gov.ua. Одразу зазначимо, що на території Росії закордонних виборчих дільниць не буде.
У випадку нетривалого перебування за межами України, якщо така подорож чи відрядження припадає на 31 березня, щоб мати змогу проголосувати на закордонній виборчій дільниці в іншій державі, потрібно ще перед поїздкою особисто подати заяву про зміну місця голосування до відділу Державного реєстру виборців за своїм місцем реєстрації в Україні.
Як зазначає Українська правда, у цій заяві треба вказати країну і дільницю, де ви будете голосувати. Тоді вас включать до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці. Але ці заяви не приймаються закордонними українськими дипустановами або дільничними виборчими комісіями закордонних виборчих дільниць. Щоб проголосувати, необхідно мати при собі документ, що підтверджує громадянство України та є підставою для отримання виборчого бюлетеня на закордонній виборчій дільниці (закордонний, дипломатичний або службовий паспорти).
Трохи інша історія з українцями, які постійно або тимчасово проживають за кордоном. До списків виборців на закордонних дільницях автоматично потрапляють повнолітні громадяни України, які стали на консульський облік. І як пояснює BBC-Україна, якщо на обліку ви не стоїте, але постійно там живете і хочете проголосувати, то маєте прийти до дипломатичної установи і написати заяву про зміну місця голосування. Її передадуть до відділу ведення реєстру при МЗС і ви зможете віддати свій голос за будь-якого кандидата. До заяви потрібно додати копію документа, який засвідчує українське громадянство. Така ж процедура, якщо ви живете за кордоном в одній країні, а в день виборів будете в іншій. А громадяни України, які стоять на консульському обліку за кордоном, але у день виборів повернуться додому також можуть змінити місце голосування за стандартною процедурою: або подати заяву в дипломатичну установу, або у відділ ведення реєстру там, де планують голосувати в Україні.
У будь-якому випадку ще раз наголосимо, що заяву про зміну місця голосування потрібно подати до 25 березня і зробити це особисто.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.8029 / 4.18MB / SQL:{query_count}