Готуйте гроші: все дорожчає

Новації-2019: зарплати, пенсії, тарифи та субсидії

Шампанське допили, жінок обцілували, аніматори поховали свої кожухи до наступного нового року. Звичайно, попереду ще одне велике свято – Різдво – але в гаманці варто зазирнути вже зараз. Що чекає на українців із 1 січня: читайте в огляді “Львівської Пошти”.

“Мінімалка” і прожитковий мінімум. Офіційна мінімальна зарплата із 1 січня 2019-го зросла на 12% – із 3723 до 4173 грн. Крім того, в новому році більше отримуватимуть військові (мінімум 10 тис. грн), поліцейські (9,2 тис. грн) та рятувальники Державної служби з надзвичайних ситуацій (9 тис. грн). Водночас середня номінальна заробітна плата штатного працівника в Україні, за даними Державної служби статистики (Держстату), в листопаді 2018-го збільшилася порівняно з листопадом 2017-го на 22,5% – до 9161 грн.
Також зазначимо, що із 1 грудня 2018-го підвищився рівень прожиткового мінімуму на одну особу на місяць – із 1777 до 1853 грн. Відповідно з 1 грудня зросли і всі соціальні виплати, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму. Зокрема, мінімальна пенсія збільшилася з 1435 до 1497 грн. Наступне підвищення прожиткового мінімуму варто чекати 1 липня 2019-го.

Теплопостачання. 18 теплокомуненерго із 1 січня 2019 року підняли розцінки у середньому на 16,6%. Максимально тарифи зростуть в Одесі, мінімально – в Донецькій області. Для абонентів “Львівтеплоенерго” вартість опалення зросла на 17% і становить 1338,58 грн за ГКал, для абонентів ЛКП “Залізничнетеплоенерго” – на 19% (1318,08 грн за Гкал). Це зумовлене підвищенням вартості газу для потреб населення. Нагадаємо, Кабмін із 1 листопада 2018-го підвищив ціни на газ для населення на 23% (із 6 958 грн за тисячу кубів до 8 550 грн), щоб Україна могла отримати кредит МВФ.

Електрика. Відповідно до закону “Про ринок електричної енергії”, із 1 січня 2019 року енергопослуги клієнтам в Україні надаватимуть дві різні компанії – оператор системи розподілу і компанія-постачальник електроенергії. В уряді переконують, що вартість послуг для побутових споживачів не зміниться, а зміниться лише зовнішній вигляд рахунка, і то лише після 1 лютого 2019 року: споживачі отримають один загальний платіжний документ iз новими реквізитами. Там будуть два окремі рядки: за послуги розподілу і за послуги постачання електроенергії.

Пеня за невчасну оплату “комуналки”. Ще одне вкрай неприємне нововведення. Із початку року за кожен протермінований день після кінцевої дати оплати за “комуналку” українці будуть змушені платити пеню 0,01%. А за 100 днів – 1% від суми боргу. За рік максимальна сума пені становитиме 3,65 %. Відповідна норма прописана в законі про житлово-комунальні послуги, який Верховна Рада схвалила в листопаді. Але, зазначимо, пеня не нараховуватиметься, якщо людина має документальне підтвердження затримки зарплати.

Субсидії. Із 1 січня субсидії на оплату комунальних послуг видаватимуться в грошовій формі тим сім’ям, які вперше за ними звертатимуться. “Субсидія від держави надходитиме на їхній персональний обліковий запис в Ощадбанку. Банк розраховуватиметься за субсидіанта з надавачами комунальних послуг та одразу інформуватиме SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за “комуналку”, – пояснила прес-служба уряду. Із 1 травня 2019 року уряд планує монетизувати субсидії для тих, хто отримує допомогу впродовж кількох років, у тому числі влітку. А з жовтня 2019-го монетизація має охопити всіх жителів, які отримують субсидії. При цьому, як стверджують в уряді, “кожен, хто є одержувачем житлової субсидії, отримуватиме за результатами опалювального сезону готівкою все, що було заощаджено”. У листопаді торік міністр соціальної політики Андрій Рева повідомив, що субсидію отримують 5 млн домогосподарств в Україні.

Залізничні квитки. Минулого року Укрзалізниця вже підвищувала тарифи на пасажирські перевезення. Заплановано двоетапне підвищення і в 2019 році. Сумарно в межах країни квитки подорожчають на 25,4%, а за межі України – на 13-21% (залежно від категорії потяга та типу вагона).

Поштові послуги. Також подорожчали послуги Укрпошти – тарифи зросли у середньому на 15%. Зокрема, вартість пересилання непріоритетних листів вагою 1 г – 3 кг зросла на 14,3%, пріоритетних – на 11,1%. Посилка вагою до 10 кг коштуватиме 42 грн у межах області, 48 грн – у межах країни (до цього було 39,6 грн і 45,6 грн відповідно). Для посилок вагою 20 кг вартість становитиме 60 грн у межах області, 65 грн – у межах України (раніше – 54 грн і 60 грн відповідно).
Але й цим поштові новації не обмежуються. 1 січня набули чинності зміни до Податкового кодексу, які, зокрема, передбачають збільшення оподаткування посилок з-за кордону для фізичних осіб. До 30 червня податком на додану вартість (20%) будуть обкладати товари у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 150 EUR для одного одержувача (юридичної особи, ФОП або фізичної особи) в одній посилці від одного відправника. Фізичні особи з другого півріччя будуть сплачувати ПДВ на посилки вартістю від 100 EUR.

Кабельне ТБ. Вартість кабельного телебачення в Україні із 1 квітня зросте на 15-40% залежно від регіону, набору телеканалів та економічних показників діяльності провайдера. Як заявив у листопаді минулого року директор напрямку платного ТБ “1+1 медіа” Ярослав Пахольчук, до 31 травня 2019-го планується припинити безкоштовний доступ глядачів супутникового телебачення до провідних українських телеканалів кодуванням їхнього сигнала системою умовного доступу. Після кодування пакет супутникового телебачення з українськими телеканалами коштуватиме приблизно 70 грн. Ярослав Пахольчук вважає, що після кодування кількість абонентів платного ТБ збільшиться на 2 млн.

Телефонний зв’язок. У 2019 році уряд планує на 9% підвищити акцизний збір за використання радіочастотних ресурсів. Це підвищення безпосередньо торкнеться мобільних операторів, які змушені будуть знову підвищити тарифи. Втім ще є надія, що ця пропозиція не буде підтримана Верховною Радою. Натомість тарифи на фіксований телефонний зв’язок уже підвищено з 1 січня. Згідно з інформацією Укртелекому, для населення і юридичних осіб у містах підвищення становить 9% (від 2 до 5 грн), для сільських юридичних осіб – 12% (3-6 грн), для бюджетних установ – 14,7% (3-7 грн), для сільського населення – 18,7% (4-9 грн залежно від типу підключення (окрема лінія, спарена, погодинної чи без погодинної тарифікації тощо).

Алкоголь і цигарки. Якщо буде прийнято рішення про підвищення акцизної ставки, то ціни на алкоголь знову зростуть. Вплине на вартість кінцевого продукту і підвищення ціни на спирт, виробляти який має право лише держава. Ціна пляшки горілки в цьому році може досягти 100 грн. Тютюнові вироби теж виростуть у ціні через підвищення акцизу. В середньому пачка сигарет у 2019-ому обійдеться в 45-50 грн.

Продукти харчування. Безумовно, в 2019-ому і далі зростатимуть ціни на основні продукти харчування. Зокрема, за прогнозами Асоціації фермерів України, до літа очікується подорожчання хліба приблизно на 30-35%. Директор Асоціації торгових мереж України Олексій Дорошенко на своїй сторінці в соцмережі написав, що за даними Держстату, в 2018-ому продукти зросли в ціні на 71%.

Що ще зміниться в Україні в 2019 році – дивіться інфографіку порталу “Слово і Діло”

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9423 / 4.14MB / SQL:{query_count}