“Легітимний” фіскал

Рішення Окружного адмінсуду Києва про поновлення на посаді голови ДФС Романа Насірова – ще одне підтвердження провалу судової та негативних перспектив антикорупційної реформ в Україні

У вівторок, 11 грудня, Окружний адміністративний суд Києва ухвалив рішення про поновлення на посаді голови Державної фіскальної служби (ДФС) Романа Насірова. Наголосимо, що це рішення не стосується корупційної справи, у якій Насірова звинувачують у завданні державі збитків на близько 2 млрд грн, але є далеко не першим поновленням чиновника на посаді через суд… Як до, так і після Революції Гідності… Як до, так і після розхваленої нинішньою владою судової реформи… Як до, так і після початку роботи нових антикорупційних органів…
В Україні людям із політичним впливом чи великими грошима настільки легко жонглювати законодавством, що для адвокатів осіб, яких підозрюють в корупційних злочинах, повернути, принаймні формально, своїх клієнтів у раніше займані владні крісла – лише “справа техніки”. В таких реаліях живемо далі…

Ковдра і 100 мільйонів гривень

Нагадаємо, що Роман Насіров очолив ДФС у травні 2015-го. Перейшов туди з Верховної Ради, а нардепом у 2014-ому був обраний за списком президентського Блоку Петра Порошенка. Із самого початку роботи головним фіскалом країни Насірова переслідували скандали. Зокрема, були незрозумілі історії із незадекларованими квартирами у Лондоні чи поїздкою у США на інавгурацію Дональда Трампа на запрошення якихось “друзів”. Нардепи з різних фракцій неодноразово вимагали його звільнення, але в інформпросторі Насіров фігурував як “людина Порошенка”, тож спокійно продовжував керувати ДФС.
Нарешті 2 березня 2017-го за ним прийшли детективи НАБУ разом із прокурорами САП і вручили підозру про скоєння корупційних дій. Справа проти Насірова є частиною справи нардепа-втікача Олександра Онищенка. Нагадаємо, що Онищенка звинувачують в організації незаконної схеми розкрадання коштів під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ “Укргазвидобування”. Щодо Насірова, то в НАБУ заявили про те, що голова ДФС з травня 2015-го по березень 2016-го ухвалив низку безпідставних та незаконних рішень про розстрочення сум платежів із рентної плати за користування надрами для компаній, задіяних у так званій “газовій схемі Онищенка”, на загальну суму близько 2 млрд грн. Мовиться про зловживанням владою та службовим становищем (ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України). Роман Насіров всі звинувачення називав і далі називає вигаданими…
Усі ми добре пам’ятаємо, який цирк тоді влаштував поважний держслужбовець Роман Насіров, спробувавши спочатку “заховатись” у елітній державній лікарні “Феофанія”, а пізніше з’явився в столичному Cолом’янському райсуді під знаменитою картатою ковдрою. Суд, зрештою, в ніч на 8 березня 2017-го тодішнього головного фіскала арештував (із альтернативою внесення застави – 100 млн грн). Зазначимо, що уряд відсторонив Насірова від посади голови ДФС напередодні – 6 березня 2017-го.
Роман Насіров навіть побував у СІЗО, але недовго. Хоч він і заявляв, що 100 млн грн близько не має, через тиждень такі гроші знайшлися у його дружини і тестя. Тож Насіров вийшов на свободу з електронним браслетом, який у вересні цього року з нього зняли за рішенням суду. Нині судовий розгляд справи щодо зловживання владою та службовим становищем Романом Насіровим на посаді голови ДФС триває, але, як нещодавно писала “Львівська Пошта”, кінця-краю цьому немає.

Подвійне громадянство і звільнення…

У березні 2017-го також з’явилася інформація про те, що начебто Насіров, окрім українського, має ще й інші паспорти. Зокрема, антикорупційні прокурори заявляли про наявність у нього британського та угорського громадянств. Керівник САП Назар Холодницький розповідав, що британське Національне агентство боротьби зі злочинністю через дипломатичні канали офіційно підтвердило, що Насіров є підданим Сполученого Королівства. Нардеп Мустафа Найєм на своїй сторінці у Facebook оприлюднював довідку, яка підтверджує британське громадянство Насірова.
Це важливо, адже до звільнення відстороненого глави ДФС дійшло тільки у січні 2018-го. Звільнити його через відкриття кримінального провадження було неможливо (на той момент ще не було судового вироку в корупційній справі, зрештою, немає й досі). Тодішній міністр фінансів Олександр Данилюк вніс на розгляд уряду подання про звільнення Романа Насірова саме на підставі інформації про наявність у нього подвійного громадянства (України та Британії). І саме через це уряд наприкінці січня 2018-го звільнив уже раніше відстороненого Насірова з посади голови ДФС на підставі висновку Національного агентства з питань державної служби. Сам Роман Насіров заявляв, що підтвердження його подвійного громадянства так ніхто й не бачив, і скаржився у Генпрокуратуру на Данилюка.

…і повернення через суд та ще й із компенсацією 184 тисячі

Зрештою, зараз через Окружний адміністративний суд Києва Насірову вдалося добитися позитивного для себе рішення власне щодо незаконності свого звільнення з посади голови ДФС. Позов він подав у лютому цього року, причому серед відповідачів був не лише уряд, але й рідна ДФС.
“Визнано протиправним та незаконним Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року “Про звільнення Насірова Р.М. з посади голови Державної фіскальної служби України”. Підставою для ухвалення такого рішення стало недоведення відповідачами наявності підстав для звільнення Романа Насірова з посади голови Державної фіскальної служби України, а саме обставин його подвійного громадянства та порушення процедури його звільнення”, – мовиться у повідомленні Окружного адмінсуду Києва. Також суд ухвалив, що ДФС повинна заплатити Насірову 183,3 тис. грн “за час вимушеного прогулу” і компенсувати йому видатки зі сплати судового збору – 704 грн.
Суд переконує, що підтверджень подвійного громадянства Насірова так і не отримав. Антикорупційні органи, які раніше про це голосно заявляли, зараз сховали голови в пісок. Їм ще треба побачити повний текст офіційного рішення суду щодо поновлення Романа Насірова на посаді.
“Якщо Романа Насірова справді поновили на посаді, прокурори в наступному судовому засіданні подаватимуть клопотання в межах Кримінального процесуального кодексу про вжиття заходів для відсторонення від посади до вироку суду”, – заявив головний антикорупційний прокурор Назар Холодницький, інформує Економічна правда.

фото: Shatterstock

“Найгуманніші” українські суди

Тож виникають питання, чому в 2017-ому відсторонення Насірова відбулося не з ініціативи прокурорів у суді, а внаслідок рішення уряду. І щодо процедури звільнення: суд звернув увагу на те, що, відповідно до чинного законодавства, рішенню Кабміну про звільнення голови ДФС має передувати подання прем’єр-міністра за пропозицією міністра фінансів. А вийшло так, що було подання не від глави уряду, а від глави Мінфіну. Тому низка політичних експертів та юристів зазначають, що через такі порушення передбачених законодавством процедур судове рішення про поновлення Насірова на посаді можна було очікувати. Але всі добре розуміють, що таке рішення є абсурдним. Багато запитань щодо недоведення подвійного громадянства ображеного фіскала.
“Ні, це не жарт. Суд таки поновив Насірова. Але дивного в цьому нічого немає. Нагадаю, це зробив Окружний адмінсуд Києва – суд, який був створений портновсько-ківалівською системою спеціально для того, щоби приймати політично заангажовані рішення. Суд, у якому жодного суддю не звільнено попри те, що ці судді забороняли Майдан і зобов’язували “беркутівців” його розігнати, а потім отримували за це з наших грошей квартири. Суд, якого навіть ця, за перепрошенням, реформа жодним чином не торкнулася – ні в плані реорганізації, ні в плані кадрового оновлення. Бо це так зручно – мати суддів, які у важливих питаннях по команді зроблять будь-що. І можу побитися об заклад – нічого тим суддям, які поновили Насірова, не буде. Поки політична влада залишатиме таких суддів на посадах і продовжуватиме використовувати їх у своїх цілях, зрадники і корупціонери продовжуватимуть обіймати посади. А ми не матимемо жодної надії на поступ. Карфаген потрібно зруйнувати. Судову реформу потрібно буде розпочати заново, але цього разу доручити тим, що зацікавлені в її ефективності, а не навпаки”, – пише на своїй сторінці у Facebook директор Фундації DEJURE, член ради “Реанімаційного пакету реформ” Михайло Жернаков.
Не менш критично висловилися і в посольстві США в Україні. “Український народ заслуговує на урядовців, які не зловживають своїми посадами, а також на ефективну, справедливу судову систему, яка може притягати до відповідальності впливових осіб. Якщо рішення стосовно Насірова таке, як повідомляється, це означало б, що судова і антикорупційна реформи України далекі від досконалості. Ми, як і раніше, віддані співпраці з народом України та антикорупційними інституціями задля боротьби з корупцією на всіх рівнях суспільного життя”, – мовиться в повідомленні від 12 грудня, опублікованому на сторінках американського посольства в соцмережах.

“Цирк” триває

Важливо зазначити, що судове рішення про поновлення на посаді Насірова не означає, що він одразу може повернутися до роботи на посаді керівника ДФС. Для цього ще потрібне відповідне розпорядження Кабінету Міністрів України. Але 11 грудня представник КМУ в парламенті, нардеп від БПП Вадим Денисенко заявив, що уряд подаватиме апеляцію на рішення Окружного адмінсуду Києва. Учора, 12 грудня, відбувалося засідання уряду, але принаймні на момент здачі номера нашої газети в друк не було офіційних повідомлень про обговорення міністрами питання поновлення на посаді Романа Насірова. Не було і заяв на цю тему від традиційно активного в соцмережах прем’єра Володимира Гройсмана.
Тим часом сам Роман Насіров 12 грудня в ефірі телеканалу “112 Україна” заявив про те, що точно повернеться у ДФС і почне “реальну боротьбу з контрабандою і тіньовою економікою”. Не забув він ще раз повторити про свої президентські амбіції. І ще один яскравий піар-крок: Насіров заявив, що віддасть компенсацію 183,3 тис. грн на допомогу полоненим українським морякам.
І сам Насіров, і його адвокат заявляють про те, що навіть якщо уряд подаватиме апеляцію на рішення Окружного адмінсуду Києва, це не означає, що сама процедура оскарження призупиняє нинішнє рішення.

Зупинити “цирк”

Але експерти сумніваються у фактичному поверненні Насірова на роботу. І також закликають наших законодавців вирішити проблему з абсурдними поновленнями чиновників різного рівня на посадах через суди. “Новина дня – відновлення Насірова на посаді. У когось це викликало обурення, у когось іронію. Могли бути й інші емоційні реакції. Найчастіше вони були пов’язані зі ставленням до Насірова, який зараз сам перебуває під судом у зв’язку із звинуваченнями в корупції. Але відволічімося від особистості Насірова і звернімо увагу на саму суть цього рішення та його наслідки. Адже це не перше таке рішення (згадаймо Бочковського, а тим паче Піскуна та ін.) і боюся, що не останнє. На мій погляд, такі рішення є абсурдними, вони породжують правовий хаос, і в врешті-решт посилюють недовіру до судової системи. Адже якщо поновлювати на посаді навіть незаконно звільненого чиновника, то доведеться звільняти чиновника, який, напевно, цілком законно був призначений на цю посаду. І тоді цей чиновник подасть в суд і може його виграти. В результаті нескінченні суди, бардак у відомстві, в якому таким чином змінюються керівники, і додаткові витрати з бюджету. Я, звичайно, трохи перебільшую. Але ця проблема знову стає актуальною, як за часів Ющенка. Подивіться, що твориться з медуніверситетами в Києві та Одесі. На мій погляд, цю проблему необхідно врегулювати передусім законодавчо. Якщо звільнення незаконне, то потерпілий повинен отримати компенсацію, але без поновлення на посаді. Інакше – неминучий управлінський хаос”, – зазначив на своїй сторінці у Facebook політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2803 / 4.1MB / SQL:{query_count}