Ще один крок до своєї Церкви

Синод Вселенського патріархату розробив проект Статуту об’єднаної Української православної церкви. Найближчим часом має стати відома дата Об’єднавчого собору

Цього тижня, 27 – 29 листопада, в Стамбулі відбувся Синод Вселенського патріархату. В нашій країні багато хто сподівався вже одразу після нього побачити текст Томосу про автокефалію Православної церкви в Україні і почути точну дату Об’єднавчого собору. Не отримавши бажаного тут і зараз, деякі дуже активні українські користувачі соцмереж, навіть ЗМІ, почали розганяти інформаційні хвилі “зради” про те, що буцімто з отриманням Томосу все ще можуть бути великі труднощі. Так уже сталося, що в Україні будь-які теми коментують усі, кому заманеться. Звичайно, не обійшлося й без впливу російської пропаганди. Та не будемо зараз копирсатися в інформаційному смітті від “зрадофілів” і відвертих ворогів. Краще проаналізуємо рішення Синоду Вселенського патріархату і його вплив на майбутню об’єднану Українську православну церкву.

Статут від Константинополя

“У контексті попередньо ухваленого рішення Вселенського патріархату надати автокефалію Українській церкві та в очікуванні видачі патріаршого і синодального Томосу Святий і Священний Синод розробив конституційний Статут Української Церкви”, – мовиться в підсумковому документі Синоду.
Насправді дуже важливо, що Вселенський патріархат сам розробив Статут для автокефалії Української Церкви. Згадаймо, що після того, як у жовтні цього року Вселенський патріархат офіційно підтвердив рішення щодо надання автокефалії Українській церкві, митрополит Київський і всієї України, предстоятель УАПЦ Макарій заявляв у ЗМІ про те, що в них із Патріархом Київським і всієї Руси-України, предстоятелем УПЦ КП Філаретом вже навіть встигли відбутися суперечки щодо Статуту майбутньої об’єднаної Церкви. Не було єдиної думки й щодо назви майбутньої об’єднаної Церкви. Тут зауважимо, що у Вселенському патріархаті вже озвучували позицію щодо назви. “Православна церква в Україні”. Не “Українська православна церква”, тому що Церква – єдина… Вона належить Христу, а не якійсь нації чи державі. Грецькою мовою назви церков так і звучать: Православна церква в Греції, в Сербії, в Болгарії. Слов’янські назви – Болгарська, Сербська чи Російська православна церква вживаються неправильно і вказують на етнофілетизм, тобто релігійний націоналізм”, – сказав у інтерв’ю BBC-Україна архиєрей Константинопольської церкви, представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков, доктор богослов’я, архиєпископ Тельміський Іов (Геча).
В Україні ж суперечки щодо подібних питань могли тривати довго. Згадаймо також, що спроби об’єднання УПЦ КП і УАПЦ вже були, але нічим не закінчилися. А тепер до процесу об’єднання ще мають приєднатися деякі єрархи з УПЦ МП, які підтримують автокефалію. Тому й розробка Статуту Вселенським патріархатом має пришвидшити процес об’єднання Української церкви.
“У Київському патріархаті, відповідно до раніше досягнутих домовленостей, очікують офіційного отримання докладної інформації про прийняті синодальні рішення, у тому числі щодо підготовленого Статуту Церкви. Київський патріархат висловлює сподівання, що спільними зусиллями всіх залучених до процесу сторін невдовзі буде успішно завершена підготовча робота, Собор збереться і ухвалить необхідні рішення щодо об’єднання, обрання предстоятеля Церкви та затвердження Статуту. Після чого, відповідно до раніше оголошених Вселенським патріархатом рішень, Томос про автокефалію буде вручений предстоятелю Церкви”, – такий офіційний коментар цього тижня поширив прес-центр УПЦ КП.

Томос уже є

Те, що наразі не оприлюднюють текст Томосу про автокефалію для Української церкви, не означає, що цього документа ще немає.
“Джерело ВВС у Вселенському патріархаті, близьке до процесу ухвалення рішення, підтвердило: Синод дійсно схвалив текст Томосу і статут ще не створеної Церкви. Це буде досить короткий документ – на три сторінки тексту, уже фіналізований, у нього не вноситимуть жодних змін”, – повідомляє BBC-Україна.
Також про те, що текст Томосу цього тижня вже був схвалений Синодом Вселенського патріархату, заявив Ростислав Павленко, директор Національного інституту стратегічних досліджень і представник України на Синоді, радник Президента України. У засіданнях Синоду він участі не брав, але впродовж чотирьох днів у Стамбулі провів низку зустрічей із представниками Вселенського патріархату.
“На Синоді схвалено текст Томосу, бо він є основою для інших рішень. Уже не треба наступних синодів чи окремих рішень. Томос буде вручено предстоятелю. І лише після цього цей документ стане публічним. Як я казав у численних інтерв’ю, це документ, який один раз надається одній людині. А після цього (вже дуже скоро) ми його побачимо. На основі тексту Томосу підготовлені пропозиції до Статуту нової Церкви, бо Томос має бути частиною Статуту (саме ним констатується незалежність Церкви). Власне на це й спрямовані пропозиції. Вони будуть розглянуті українськими архиєреями щодо включення як складової до Статуту, який буде ухвалений на Соборі”, – написав Ростислав Павленко на своїй сторінці у Facebook.

фото: AP

Об’єднавчий собор у грудні

І тепер ми підійшли до можливої дати проведення Об’єднавчого собору в Україні. Ще 19 листопада офіційний сайт Вселенського патріархату повідомив, що Собор, який має затвердити всі умови створення об’єднаної Церкви та обрати предстоятеля, відбудеться в грудні 2018 року, а точна дата буде оголошена після засідання Синоду Вселенського патріархату 27 – 29 листопада. Поки точної дати ще не було озвучено. Однак виглядає так, що чекати справді залишилось недовго.
“Собор збереться у грудні. За кілька днів Вселенський Патріарх Варфоломій назве дату (в грудні цього року), на яку буде призначений Собор. Архиєреї з КП, УАПЦ і охочі з МП зберуться, затвердять Статут, оберуть предстоятеля. Він невідкладно поїде до Фанару, співслужитиме із Вселенським Патріархом і отримає Томос. Тож грудень буде дуже насичений церковними подіями. Як зазначив сьогодні наш Президент, держава свою роль в цілому виконала. Зараз відповідальна місія – на українських архиєреях. А найближчі кроки, яких чекаємо, – це оголошення дати Собору і початок роботи з його підготовки”, – пояснив Ростислав Павленко.
Зазначимо, що 29 листопада Президент Петро Порошенко у відеозверненні до українців зазначив, що “тепер вже нашим православним єрархам належить зібратися і провести Об’єднавчий собор”.
“Наші переговори тривали не один рік. Все від нього залежне вчинив і Вселенський престол. Ми, українці, надзвичайно вдячні Його Всесвятості Варфоломію за таку любов і таку увагу до України!.. Москва – держава та російська церква, ефесбешники і церковники, хто в погонах, хто в рясах, хто в хрестах, хто в лампасах – не боялися жодного гріха, аби тільки зірвати це рішення. Але Господь був із нами, бо ми ведемо праведну боротьбу за нашу незалежність, і Томос – це історична подія на цьому шляху”, – заявив глава держави.
Звичайно, багато кому не подобається те, як чинний Президент піариться на темі Томосу. В будь-якому випадку українцям, незалежно від політичних уподобань, не можна применшувати важливість питання автокефалії об’єднаної Української православної церкви. І тепер залишається сподіватися, що вже фактично на фінішній прямій не буде ніяких заминок від українських православних ієрархів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7452 / 4.42MB / SQL:{query_count}