Нові підходи до ремонту та будівництва доріг

Українські автошляхи нарешті приводять до ладу

Після того, як уряд презентував проект бюджету на наступний рік, політики, економісти та інші експерти “розжовують” цифри з кошторису держави. Одне число мусило привернути увагу величезної кількості українців. Бо, незалежно від регіону проживання, конфесії, політичних поглядів і того, українські чи європейські номера на автомобілі, хороші дороги потрібні всім.
Власне, якщо говорити про цифри, то в 2019 році на ремонт автошляхів виділять рекордні 56 млрд гривень. Приблизно третину з них (17 млрд) скерують на дороги місцевого значення.
Загалом ремонт доріг теперішній уряд обрав власною візитівкою. Попередники в списку пріоритетів піднімали автошляхи не надто високо. Як наслідок – погане сполучення по всій Україні. Сам голова уряду Володимир Гройсман ще два роки тому стверджував: зі 170 000 км українських доріг понад 90% – у критичному стані.
Першими кроками стало розблокування рахунків “Укравтодору” та створення Дорожнього фонду, який забезпечує гарантоване фінансування ремонтних робіт. Якщо в 2016-ому було відновлено 900 км доріг, то в наступному – понад 2100 км. А це – найкращий результат з 2005 року. Навіть у рік, що передував Євро-2012, країна, яка готувалася прийняти гостей з усього континенту, полагодила доріг менше.
Львівщині від дорожнього пирога також перепало. В минулому році область отримала чотири сотні кілометрів нового шляхового покриття. Найбільша ділянка – на трасі Львів – Самбір – Ужгород у Самбірському та Старосамбірському районах. Також були відремонтовані критичні відрізки на важливих напрямках – Львів – Тернопіль, Львів – Радехів – Луцьк та Київ – Чоп. Всього на 3 млрд гривень.
Уже через 5 років якісними дорогами з’єднають усі обласні центри, зокрема це і завершення реконструкції траси Львів – Тернопіль і Львів – Луцьк
У 2018-ому все ще масштабніше. 46 млрд гривень і до 4000 км відремонтованих доріг. Але справа, звичайно, не лише у фінансуванні. Аби вберегтися від щупалець корупції і таки доставити гроші на місця, всі тендери тепер проводять через систему ProZorro. Крім того, замість розподілу коштів “у ручному режимі”, запроваджено чітку структуризацію.
Це означає, що “Укравтодор” тепер відповідає за утримання та ремонт доріг лише державного значення. Коли структура займалася всіма шляхами – руки до багатьох доріг не доходили роками, а то й десятиліттями. Принцип такий: не магістральні, а, отже, не важливі.
В рамках децентралізації всі дороги були поділені. Майже 47 тис. км – це дороги національного та міжнародного значення, і вони залишилися під опікою “Укравтодору”. За решту – а це 1 23 105 км – тепер відповідають місцеві органи влади, які отримують гроші на ремонт через Дорожній фонд. А це означає, що тепер, аби полагодити невелику ділянки обабіч траси, не потрібно просити гроші в Києва. Кожен регіон вже отримав ресурси і самостійно визначає, який саме відрізок потребує робіт по відновленню в першу чергу.
І, звичайно ж, як не згадати про легендарну якість робіт дорожніх служб. Чи, точніше, її відсутність. “Ямкові ремонти”, особливо проведені в дощову погоду, стали темою для жартів. Хоч смішного насправді тут мало. Мільярди гривень витрачалися на роботи, результат яких сходив навесні разом зі снігом. Втім, є надія, що всі ці анекдоти вже за кілька років застаріють і стануть незрозумілими. Адже Кабмін декларує поступово відмовитися від “ямкових ремонтів”. Зробити це різко, звісно, можливості немає. Бо, якщо розібратися, насправді це й ремонт узагалі. Просто метод, яким тимчасово забезпечують проїзд дорогою в критичному стані. Таким чином минулого року доступними для українських автомобілів стали 40 000 км шляхів. Але заходи ці тимчасові, вони дозволяють зберегти рух по дорогах, поки ті очікують нормального ремонту.
Зрештою, саме визначення “нормального ремонту” також змінюється. “Укравтодор” зробив вимоги до підрядників жорсткішими. Тепер за всіма контрактами на середній ремонт – гарантія не менше п’яти років, на капітальний – не менше десяти. Якщо протягом цього часу будуть виявлені дефекти, підрядники зобов’язані безкоштовно їх виправити. Ба більше, попередні контракти (із трирічним терміном гарантії) тепер переглядають.
Щодо планів, то, якщо вірити главі уряду, вже через 5 років якісними дорогами з’єднають усі обласні центри. Для Львова – це в першу чергу завершення реконструкції траси Львів – Тернопіль і Львів – Луцьк. Зрештою, для мешканців Львівщини важливим є і інший напрямок, який із обласними центрами не пов’язаний. У планах на 2019 рік ремонт траси М-09 (Львів – Рава-Руська), хороше сполучення на цьому популярному напрямку полегшить добирання до кордону з Євросоюзом.
Володимир Вовк
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.5306 / 4.11MB / SQL:{query_count}