“Найімовірніше, Україну чекає другий тур президентських виборів”

Андрій Магера, правник, колишній член Центральної виборчої комісії, – про виборчий 2019-ий, виклики та поради новому складу ЦВК

Під час виборчого 2019 року перед Україною постане чимало викликів, зокрема питання інформаційної безпеки. Це питання номер один під час виборів-2019, на чому наголосив, перебуваючи у Львові, відомий правник, багаторічний член Цент­ральної виборчої комісії Андрій Магера.
“Росія під час виборів-2019 робитиме спроби впливати на інформаційний простір України. Безпека інформаційного простору України набуває великого значення!” – акцентував він під час зустрічі “Виборчий цикл – 2019: готовність, можливості, ризики”, яка відбулася в Українському католицькому університеті.
Андрій Магера (уродженець Львівщини – місто Сокаль) – людина з колосальним досвідом та хорошою репутацією! Він – взірець чесного і порядного члена Центральної виборчої комісії. Майже 15 років пропрацював у ЦВК (це рекорд!), а також при чотирьох президентах і п’яти складах парламенту.
Під час зустрічі він говорив про свій досвід роботи у ЦВК – що вдалося, що ні та як загалом усі ці роки йому працювалося.
Озвучив Андрій Магера і три важливі поради новому складу ЦВК. Була розмова про виборчий 2019-ий – президентські і парламентські вибори, про виклики і ризики виборчого року, зокрема про інформаційну безпеку України як найголовніше питання. Говорили і про потребу освітнього центру з підготовки фахівців, які працюватимуть у виборчих комісіях. Розповів правник і про те, чим далі займатиметься.
Отож, у вересні 2018-го Андрій Магера склав обов’язки члена Центральної виборчої комісії, завершивши свою майже 15-річну каденцію у її складі. За його плечима – не просто рекорд, а колосальний досвід: дві виборчі кампанії, проведені на хвилях революцій, дві виборчі кампанії, проведені в стані воєнної агресії, три дострокові виборчі кампанії і ще одна виборча кампанія як третій тур.
Вибори в Україні мають відбутися “за будь-якої погоди”. Влада має бути легітимним чином змінена в терміни, передбачені Конституцією України
Андрію Магері випало працювати при чотирьох президентах, трьох оголошувати переможцями, працювати при п’яти складах парламенту, чотирьом видавати депутатські посвід­чення. Головне – йому вдалося піти з посади гордо, ставши уособленням “світлої” сторони в роботі комісії. Він зберіг гідну репутацію, незважаючи на те, що спокуси були звабливими, а виклики, підкинуті історією, дуже важкими.
Як розповів Андрій Магера, перед роботою в Цент­ральній виборчій комісії він працював помічником-консультантом трьох парламентарів. Паралельно займався приватною юридичною практикою. “Спершу не погодився працювати у ЦВК. Було кілька людей, на позицію яких я зважав. Це такі моральні авторитети, яким мені було важко сказати щось проти. Серед них  Роман Безсмертний, Юрій Ключковський та ще кілька людей із фракції “Наша Україна”. Членом ЦВК мене призначили у лютому 2004-го – за часів президентства Леоніда Кучми. За мою кандидатуру проголосували 410 парламентарів із 450-ти”, – розповів правник.
На запитання “Львівської Пошти”, що вважаєте найбільшими перевагами і недоліками за роки праці в ЦВК, Андрій Магера відповів: “Не можу сказати, що я повністю задоволений своєю роботою. На 80% задоволений. Відповідно на 20% не задоволений. Можна було б зробити краще або інакше. Не задоволений тим, що в якихось випадках міг не лише голосувати “проти”, але й не написав окремої думки. Можливо, не задоволений тим, що під час дискусій не зміг переконати когось”.
31 березня 2019-ого в Україні відбудуться вибори президента. “І виборчий процес, за законом, має розпочатися 31 грудня 2018-го. Це буде досить цікавий початок нового року. Найімовірніше, Україну, судячи із даних соціології, чекає другий тур президентських виборів. Тобто через три тижні – 21 квітня. Відповідно новообраний президент вступить на пост у травні, – каже Андрій Магера. – А вже з липня розпочнеться новий виборчий процес – парламентські вибори, заплановані на 27 жовтня 2019 року”.
Росія під час виборів-2019 робитиме спроби впливати на інформаційний простір України
В Україні виборчий процес – майже як стихійне лихо. Однак правник резюмує: вибори в Україні повин­ні відбутися “за будь-якої погоди”. “Влада в Україні має бути легітимним чином змінена в терміни, передбачені Конституцією, – вважає він. – 2019 рік буде складним не лише тому, що нас чекають не лише президентські, але й парламентські вибори. І парламентські вибори, на жаль, можуть проходити за тією ж самою виборчою системою, яку в законі називають “змішана”. Але фахівці знають, що це паралельна виборча система і що нічого там “змішаного” немає. Віз, як то кажуть, може бути і досі там, і ми зупинимося на тому виборчому законі, який є”. Але Андрій Магера запевняє, що залишається оптимістом, не дивлячись на те, чи зміниться виборча система, чи ні. “Вірю, що рано чи пізно ми прийдемо до пропорційної системи з відкритими списками на парламентських виборах”, – сподівається він.
Отож, які виклики чекають Україну у виборчому  2019-ому? “На жаль, це ті виклики, які розпочалися ще в 2014 році. Маю на увазі анексію Криму та окупацію частини Донецької і Луганської областей. Це означає, що під час президентських і парламентських виборів не голосуватимуть 12 округів у Криму, 9 округів у Донецькій області, 6 округів у Луганській області. Тобто у 27 одномандатних округах на парламентських виборах і територіальних – на президентських виборах голосування не відбудеться, – констатує Андрій Магера. – Відтак ми не зможемо отримати повний конституційний склад парламенту в кількості 450 народних депутатів, бо це нереально зробити”.
Окрім цього, зі слів правника, багато є викликів щодо трудових мігрантів. “І не лише в межах України, але й за кордоном. Потрібно думати, як реалізувати виборчі права українців, які поїхали на заробітки за кордон. Адже від них держава жодним чином не може відмовлятися!” – наголошує він.
На запитання, чи до снаги буде новому складу ЦВК упоратися з викликами, які постануть перед Україною у виборчому 2019-ому, Андрій Магера відповів: “Це позитивний момент, що ЦВК оновилася. Дуже сподіваюся, що на двох колег, які залишилися і працювали зі мною (Олег Діденко і Катерина Махніцька), які мають достатньо професійний рівень у сфері виборчого процесу, комісія зможе покластися щодо поради й авторитетної думки. Якщо ж виникне необхідність порадитися зі мною – я для комісії теж відкритий. У мене є і буде бажання допомагати членам ЦВК. Я зацікавлений у тому, аби ЦВК провела щонайкраще цей виборчий процес зі щонайменшою кількістю помилок. Аби голова ЦВК міг вийти на трибуну парламенту і сказати: “Вибори в Україні відбулися! Президент України обраний! Парламент нового скликання обраний!”. І тоді Українська держава розпочне нову сторінку своєї історії.
Вірю, що рано чи пізно ми прийдемо до пропорційної системи з відкритими списками на парламентських виборах
“Львівська Пошта” запитала в Андрій Магери про три важливі поради від нього новому складу ЦВК. “Я вже казав, що готовий передати свій досвід наступникам, якщо це їм потрібно: допомогти, підказати, застерегти. Рішення, звісно, ухвалювати їм. Отож, три поради новому складу ЦВК. Перша – забути після складання присяги, що вони комусь щось винні. Люди в цьому житті насправді нікому нічого не винні, окрім батьків і дітей. Потрібно чітко розуміти, що вас пропонувала одна партія, а завтра ви – представники народу в ЦВК. На вас лежить велика відповідальність, і це треба добре розуміти! Світ дивиться, як Україна і ЦВК проводять вибори, чи здатна вона пройти тест на демократичність, чи здатна належним чином організувати виборчий процес, – зазначив правник. – Друга порада – бути впевненими у собі, йти до своєї мети і розуміти, що вибори мають відбутися в найкращий спосіб. Третя порада – зважати на критику і не боятися, коли критикують”.
Говорили під час зустрічі з Андрієм Магерою і про потребу освітнього центру з підготовки фахівців, які працюватимуть у виборчих комісіях. “Чимало держав, зокрема Грузія і Молдова, мають такі навчальні центри – готують фахівців для роботи у виборчих комісіях. Ці центри працюють при центральних виборчих органах. Для України, безумовно, це також буде майбутнє”, – каже він.
Де ж після звільнення із ЦВК працюватиме відомий правник? “Пропозиції щодо подальшої роботи надходять. На жаль, частину з них не можу озвучувати, адже це конфіденційні перемовини. Одна з пропозицій була працювати заступником міністра. Відхилив її, бо мені це не цікаво, і ґречно подякував. Настав такий період в житті, коли я певною мірою втомився від державної та публічної служби, а державна і публічна служба – від мене. Нам треба відпочити. Можливо, щось поєднуватиму. Можливо, це буде або приватна сфера, або сфера роботи в міжнародній організації. Можливо, це буде приватна юридична практика. Ще остаточно не визначився, – відповів Андрій Магера. – Є цікаві пропозиції щодо виборчого процесу – як консультант із правових та організаційних питань. Водночас для мене абсолютне табу співпрацювати із крайніми правими силами і крайніми лівими”.
“Аби розставити всі крапки над “і”, скажу, що не маю наміру найближчим часом балотуватися на якихось виборах. Можливо, когось заспокою, можливо, розчарую”, – резюмував Андрій Магера.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2456 / 4.05MB / SQL:{query_count}