“Ми єдине ціле – і в цьому наша перевага!”

Подружжя Романа Безсмертного і Тетяни Мокріді – про рішення політика кандидувати на пост президента України, цінності, родину та працю коло землі

фото: Олександр Косарєв
Вони все роблять разом – це і є головний секрет успіху подружжя Романа Безсмертного і Тетяни Мокріді. Він – знаний в Україні політик, державний діяч, дипломат, вона – відома журналіст. Гармонійна і щаслива сім’я. Красива та інтелігентна пара.
Треба бачити їхні очі, як вони дивляться одне на одного, бо по-справжньому люблять одне одного! Про такі подружжя кажуть “поціловані Богом”. Дивишся на них і щиро захоплюєшся, адже вони сто відсотків єдине ціле. Вони – справжня команда, міцна і сильна. Вони так гармонійно доповнюють одне одного!
Відтоді, коли Роман Безсмертний оголосив про свою участь у майбутній президентській кампанії – 2019, у всіх поїздках областями України його супроводжує дружина. Такого “формату” в Україні ще не було.
Поїздки ці дуже насичені: зустрічі з небайдужими до майбутнього України громадами, цікаві бесіди зі студентами. Минулого тижня Роман Безсмертний побував на Львівщині. Це були зустрічі у Львові, зокрема зі студентами Франкового вишу, участь у Безпековому форумі в Центрі ім. А. Шептицького та зустріч-дискусія з громадами Червонограда, Стрия і Дрогобича.
Сім’я – найголовніша опора Романа Безсмертного, який повернувся у велику політику. Його дружина Тетяна – перша його помічниця і порадниця, товаришка і натхненниця, надійна підтримка і хороша стилістка
Перед цим були Кропивницький, Івано-Франківськ, Тернопіль, Черкаси, Суми, Полтава, Чернівці, Чернігів, Вінниця, Луцьк, Дніпро, Одеса, Харків. Цього тижня – Херсон і Каховка. Як уже писала “Львівська Пошта”, у липні Роман Безсмертний розпочав саме зі Львова загальноукраїнську дискусію “Якої ми хочемо України”. У кожній поїздці політика супроводжує кохана. У жовтні майбутній кандидат у президенти розпочав новий тур – “Велика Україна можлива!”, і знову із Львівщини. Під час цієї поїздки “Львівська Пошта” поспілкувалася з подружжям.
Сім’я – найголовніша опора Романа Безсмертного, який повернувся у велику політику.  Його дружина Тетяна – перша його помічниця і порадниця, товаришка і натхненниця, надійна підтримка і хороша стилістка. Його кохана – яскрава, елегантна і стильна жінка.

Це велике щастя для чоловіка мати поруч розумну і мудру дружину. А Тетяна завжди поруч. Із нею він по-справжньому щасливий! Недарма кажуть, що за кожним успішним чоловіком стоїть мудра жінка. Вона ж пишається, що її друга половинка – розумний та інтелігентний чоловік, сильний політик з державницьким мисленням і колосальним досвідом, людина, яка має чітку життєву позицію, для нього вкрай важливими є цінності.
“Сім’я – це маленька модель держави. З неї все починається. Для мене сім’я – це той фундамент, який дозволяє твердо стояти у цьому житті і бачити перспективу”, – акцентує політик.
Рідне місто Тетяни Мокріді – Вінниця. Тут вона працювала на телебаченні. Згодом поїхала підкорювати столицю, де й зустріла свого майбутнього чоловіка, який став її всесвітом. Їх познайомила політика. Роман Безсмертний, який народився на Київщині, за фахом історик. Спершу був сільським учителем, згодом став парламентарем. Був представником президента Леоніда Кучми в парламенті, віце-прем’єром за часів президентства Віктора Ющенка, послом України в Білорусі, представником у політичній підгрупі Мінської контактної групи. Тепер – майбутній кандидат у президенти України. У кожному місті на одне й теж запитання відповідає: “На виборах ітиму до кінця. Кандидат не технічний і таким не буду”.
Подружжя виховує двох донечок-двійнят. Насті та Лізі нещодавно виповнилося шість рочків. Наступного року дівчатка підуть до школи. Мама і тато кожну вільну хвилину проводять із ними. А коли вони в поїздках Україною, дітьми опікується бабуся або няня.
Місце сили для родини – село Мотижин на Київщині, за 30 кілометрів від столиці. Як справжній українець, Роман Безсмертний береже батьківські традиції, любить працю коло землі. Збудував дерев’яну садибу на фундаменті дідівської хати. Обробляє земельний пай, який колись узяв батько. Родина тішиться врожаями садовини і городини, обожнює квіти, які цвітуть від ранньої весни до пізньої осені. Одне слово, справжня українська родина! Ба більше, діти бачать, що батьки працюють, і це найкращий приклад любові до своєї землі.

– Коли я бачила вас у липні під час презентації у Львові зустрічей-дискусій “Якої ми хочемо України?”, перше, що спало на думку, ви – команда, єдине ціле. Як вашому подружжю працюється у поїздках Україною? Все вдається?
Роман Безсмертний: – Так, вдається. Адже є хороша і злагоджена робота з великою кількістю дискусій у різних куточках України. Дружина Тетяна у всіх поїздках разом зі мною. Так, це нове в українській політиці, коли майбутнього кандидата в президенти України супроводжує дружина. Вважаю, що участь дружини в процесі цілком правильна.
– Це було ваше рішення, аби дружина супроводжувала вас у поїздках містами України, чи її?
Роман Безсмертний: – Це було моє рішення від самого початку. Коли думав про можливість балотування кандидатом на найвищий пост у країні, так собі це й уявляв. Подружжя на виборах – це традиція всіх цивілізованих країн. А у нас чомусь про сім’ю президента дізнаються після виборів. Хіба це нормально? Це вам теж відповідь на питання цінностей. Коли Таня поруч, це дає мені сили. Кандидат і дружина під час виборчої кампанії – це команда, яка не має права програти війну…
– Тобто ви налаштовані на перемогу.
Роман Безсмертний: – Саме так. Додам також, що моє бачення участі дружини в президентській кампанії цілком свідоме. Явище, коли майбутній кандидат і його дружина спілкуються з людьми, нетипове для “постсовка”.  
– Ви ламаєте стереотипи. Пані Тетяно, разом із чоловіком ви побували в багатьох містах України. Як би ви оцінили ці місяці поїздок? 
Тетяна Мокріді: – У нашому виборчому штабі навіть жартують, що моєму чоловікові зі мною дуже пощастило. Але чи пощастило їм, працівникам (Сміється)? 
– Думаю, їм також пощастило, судячи з вашого колосального досвіду.
Тетяна Мокріді: – Дійсно, у мене за плечима не одна виборча кампанія. Тепер хочеться чогось нового, креативного. Свого часу під час виборчих кампаній я об’їздила всю Україну. Не очікувала, що знову їздитиму Україною. На цей раз їжджу в іншому статусі – дружини майбутнього кандидата в президенти. Як я поставилася до такого рішення? Скажу щиро – складно.
– Одразу пристали на пропозицію чоловіка про те, щоб у поїздках завжди бути поруч із ним?
Тетяна Мокріді: – Про його кандидування я дізналася з ефіру. Ба більше, спершу навіть на нього гнівалася… Він вирішив це сам. Але я точно знаю, що він здатен змінити Україну. У Романа колосальний досвід. Важко знайти чоловіка з таким розумом.
– Ваш чоловік прийняв сильне й відповідальне рішення.
Тетяна Мокріді: – Так, це дуже сильне рішення.
– А як би ви охарактеризували свого чоловіка?
Тетяна Мокріді: – Він інтелігентний і розумний. У спілкуванні розраховує на те, що має справу з такими самими людьми. А ще він справедливий і вміє приймати рішення.
– Ви працюєте в команді. А чи бувають суперечки між вами?
Тетяна Мокріді: – Історія наших стосунків склалася так, що ми командою були завжди. Іноді навіть важко зрозуміти, де закінчується робота, а де починається особисте життя. Певно, тоді, коли починають удома бігати діти… Щодо суперечок – не назвала б їх так, але я, мабуть, найсильніший критик Романа. Не належу до тих жінок, які влаштовують “теплі ванни”. Якщо мені щось не подобається, кажу: “Мені здається, що ось так було б краще”. Як ще можна охарактеризувати чоловіка? Роман для мене вічна книга, яку можна читати. Захоплююся його знаннями.
– Скажіть, будь ласка, як сприйняла родина – головна опора Романа Безсмертного – його рішення балотуватися кандидатом на пост президента України? На мою думку, якби в Україні було більше таких міцних сімей, як ваша, Україна була б сильнішою.
Тетяна Мокріді: – І в особистих стосунках, і в політиці головне одне одному не брехати. Дуже важливими є чесність і щирість. Якщо все будується на чесності і правді, то має позитивний результат. Як сприйняла родина? Ми так всі Романа любимо, що, звісно, підтримали його сильне й відповідальне рішення. Мами сказали: “Доцю, тримайся!”. Батько побажав успіху. Діти страждають найбільше: батьків немає удома – весь час у поїздках. Навіть почали запитувати: “А якщо тато виграє вибори, його зовсім не буде вдома?”. Звісно, кажу донечкам правду, що в тата тоді буде більше роботи, адже президент – це робота. Нещодавно Ліза бігала, бігала, аж раптом запитала: “А вибори це що?”. Відповіла їй, що вибори – це змагання. Дитина зникла на 15 хвилин, згодом повернулася і сказала: “Змагання – це ж гра. А що ви будете робити з тими, що нечесно грають?”. Оце так, думаю, запитання… Наші діти вже здатні аналізувати. Це все татові аналітичні здібності! Вважаю, що з дітьми варто спілкуватися на рівних.

– Певна, що міцна родина – це й сильна держава. Пане Романе, що скажете з цього приводу?
Роман Безсмертний: – Є аксіома побудови держави: родина, громада, суспільство. Це ті інститути, які формують державу. Якщо здорові родини, здорові громади, здорове суспільство, тоді й сильна держава! Насправді в українських реаліях бачимо, що є проблеми.
– Так, проблеми є. Особливо це стосується заробітчан. А ще маємо дуже й дуже багато дітей-сиріт при живих батьках. Матері та батьки цих дітей роками гарують за кордоном, що, на жаль, дуже відчутно тут, на Львівщині…
Роман Безсмертний: – Прикро, що такими ж сиротами в Україні є старенькі батьки, коли діти їх забувають… Усе це наслідки посттоталітарного суспільства. Чомусь громадяни держави забувають українську традицію: шануй та підтримуй своїх батька і матір. Ми втратили традицію родинного кола, коли чотири покоління трималися гуртом, допомагали одні одним, підтримували одні одних. Українці повинні берегти традиції, а традиція ця полягає в силі родини.
Якщо здорові родини, здорові громади, здорове суспільство, тоді й сильна держава!
– На вашу думку, як можна змінити ситуацію в Україні, аби повернути додому бодай частину заробітчан, щоби батьки і діти були разом?
Роман Безсмертний: – Під час поїздок Україною мене завжди запитують про це. Правильним кроком мало бути б створення умов для бізнесу, аби роботодавець був здатен платити заробітну плату не меншу від тої, що платять у Польщі чи в інших країнах Європи. Аби люди хотіли працювати удома, отримуючи гідну зарплату. Відтак не буде потреби їхати на заробітки, і українці будуть разом зі своїми дітьми. Для бізнесу мають бути чіткі, прозорі та зрозумілі правила. Важливо, аби держава пішла на цей діалог.
– Ви особисто вірите, що так колись буде?
Роман Безсмертний: – Ми приречені вийти на відкрите декларування доходів, відкрите декларування бізнесу. Розумію, що це не відбудеться в один момент. Тут важливо закласти тенденцію. Досвід країн Балтії свідчить, що на це знадобиться від двох до чотирьох років, коли ситуація стабілізується. Коли ми кажемо, що хочемо бути в Європі, то варто це робити, а не просто повторювати щодня, як мантру! Вчитися, працювати, створювати умови, тобто приймати закони, які будуть працювати в Україні. Звісно, нам потрібно прибрати такі негативні явища, як корупція і хабарництво. Кажу про комплекс питань. Тоді фактор вирівнювання доходів дозволить людям повертатися, щоб жити і працювати вдома, в Україні.
– У вас шалений графік. Напевно, щовечора аналізуєте події: що відбулося, як…
Тетяна Мокріді: – Звісно, аналізуємо. У нас кухня на кухні… Відчуваю, коли Роман дуже втомлений. Тоді в поміч – смачна вечеря і ніяких розмов про політику.
– Удома готуєте самі чи маєте помічників?
Тетяна Мокріді: – Готую сама. Дуже люблю готувати! Це моє захоплення, охоче це роблю. Роман любить всі страви, які я готую. Багато готую українських страв, любимо й італійські. Поки на вихідні удома, готую чимало, аби діти мали домашнє і смачне.
– Щодо освіти та медицини. На них у державі має бути найбільший акцент. Сила держави в освіченій та здоровій нації. Якою, на вашу думку, має бути стратегія в освітянській сфері?
Роман Безсмертний: – Хоча вся європейська освіта насправді побудована за моделлю Ушинського, Сухомлинського і Макаренка, там у освіти абсолютно інший зміст. Якраз щодо змісту ми й програємо. І цю ситуацію варто змінювати. Тема освіти – це тема номер один в Україні. Потрібно відповідно до сучасних вимог змінювати якість освіти. Потрібно змінювати підходи і методики викладання, змінювати шкільні підручники. На жаль, більшість підручників мають учорашній зміст. Зараз у школах досі панує тоталітарний підхід: коли учитель “продавлює” знання, дитина стає певним ящиком, у який намагаються вкласти певні знання без уміння аналізувати. Батьки в цій ситуації у ролі судді: підходять школа і вчителі чи не підходять. Важливо змінювати і рівень підготовки педагогів – має бути акцент на якість, а не на кількість.
– Ваші донечки наступного року підуть до школи. Скажіть, будь ласка, це буде державна чи приватна школа?
Тетяна Мокріді: – Державна, у Києві. Я противниця приватних шкіл. Важливим є сам учитель. Наші донечки вже ходять на підготовку до школи. Це радше психологічна підготовка. Дітей треба вчити так, аби вони не боялися ходити до школи.

– Пані Тетяно, ваш чоловік говорить з людьми в різних містах України про проблеми держави, про те, як їх можна вирішити. А якою волієте бачити Україну ви особисто?
Тетяна Мокріді: – Я, як і кожен українець, хочу, щоб це була мирна держава, щоб можна було почуватися в безпеці. Кожен українець хоче розуміти свій завтрашній день. Отож, головне – припинення війни та безпека в країні. Українці просто виснажені проблемами, вони виходять на майдани, вірять, сподіваються, а життя не змінюється… Психологічно дуже важко. Люди втрачають віру.
Роман Безсмертний: – Головний акцент у державі має бути на Людину, на цінності. На першому місці має бути Людина! Потрібно усунути помилку в ціннісних пріоритетах.
– Так, проблем в Україні насправді  багато, але водночас є й чимало позитивного. Як вважаєте, чим зараз Україна сильна?
Роман Безсмертний: – В Україні дуже сильне суспільство! Насправді саме воно сьогодні задає тон. Це те, що нас рятує. Рятує від слабкості держави. Держава повинна служити суспільству. Втім так зараз не є. Нині інститути держави займаються самозабезпеченням. І, на жаль, дуже показово.
– Думаю, Україна сильна й завдяки працьовитим людям, родючим землям, які дають щедрі врожаї.
Роман Безсмертний: – Що “совок” відучив українців робити, то це самовіддано працювати для себе і на себе. Це біда… Знаю, що таке праця коло землі. Маємо батьківський пай – загалом сім гектарів. Зазвичай сію пшеницю, іноді ячмінь. Маємо сад, город, квіти. Це таке щастя – мати своє! Працювати і тішитися врожаями. Ти знаєш, що твої діти їдять екологічно чисті продукти – яблука, груші, інші фрукти, які ми вирощуємо. Наші діти виросли на домашніх продуктах. Загалом у цьому році чудовий урожай!
– Працювати коло землі нелегко. Але це насправді натхнення і велике щастя! Звісно, “доброзичливці” можуть дорікнути вам у тому, що це все задля, даруйте, показухи в передвиборчий період. Утім поле, город, сад – це все було у вас ще до президентської кампанії.
Тетяна Мокріді: – Земля для Романа – це місце сили. В селі росте вже п‘яте покоління Безсмертних. На цій землі праця триває роками... і поколіннями. Я виросла у Вінниці в приватному будинку. Мій батько був зі села і мав невеличку земельну ділянку. Казав: “Доню, якщо маєш землю, то повинна її обробляти”. Звісно, я не можу зрівнятися з Романом, але мене так виховали батьки, що земля має бути засаджена. От і садимо помідори, перець, огірки, зелень… Цього року мали близько ста кущів помідорів. Торік – 150. Чого і скільки садити, завжди плануємо з Романом. Разом усе робимо. Допомагає нам наша баба Оля – Романова мама, донечки також долучаються. Потім збираємо врожай і все це консервуємо. Маємо свій консервний завод (Сміється). Так, багато праці, але це ж своїми руками! Діти змалечку бачать, як батьки працюють коло землі. 
Роман Безсмертний: – Після емоційної інтелектуальної праці фізична праця є справді відпочинком. Люблю землю! Люблю працювати на ній. Коли втомлюєшся до крайньої межі, болять м’язи – голова відпочиває. Фізична праця є хорошим розвантаженням.
– Чи думали ви колись, що будете кандидатом у президенти України і водночас займатиметеся сільським господарством?
Роман Безсмертний: – Свого часу в мене була мрія стати фермером!
– Але сьогодні у вас амбіції президентські…
Роман Безсмертний: – Так, бо просто спостерігати за немічністю держави не можу. Розумію, що не маю на це права. Адже маю відповідь на ті виклики, перед якими сьогодні опинилася Україна. І розумію також, що ніхто з інших потенційних кандидатів у президенти не може конкурувати зі мною у цих відповідях. На жаль, нинішня політика в Україні перетворилася на шоу. Я за те, щоб повернути у політику професійність. Політика – це мистецтво управління державою, а не телевізійна вистава. Політика також має бути замовленою людьми. Ось чому мені так важливо розмовляти з українцями у кожному регіоні нашої держави.
Сьогодні перед нами стоїть завдання – перезаснувати державу, щоб вона працювала в інтересах Людини. Перезаснувати державу, в якій Людина буде почуватися вільно і комфортно. Нам потрібна велика мета, яка об’єднає нас і зробить сильними та успішними. Це – ідея Великої України.
Розмовляла Ірина Цицак
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4822 / 4.17MB / SQL:{query_count}