Політичні примари

80% офіційно зареєстрованих в Україні партій існують тільки на папері

В нашій державі де-юре зареєстровані аж 353 політитичні партії. Але ні для кого не секрет, що абсолютна більшість з них після реєстрації вже не займаються жодною діяльністю. Традиційно перед виборами певна кількість таких “мертвих” партій реанімується, змінює назву і керівництво для участі у політичних перегонах. Однак все одно про більшість українських партій можна дізнатись хіба що зі списку на сайті Міністерства юстиції.
Ситуацію з політичними примарами в Україні яскраво демонструють звіти партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Як повідомляє Комітет виборців України (КВУ), який проаназізував фінансові звіти, із 353 партій 79 політсил, попри вимоги закону, взагалі не прозвітували за ІІ квартал 2018 року. А також ще 197 партій подали порожні документи, не вказавши жодних витрат за період квітня-червня 2018 року. І така ситуація повторюється регулярно. До прикладу, за І квартал 2018-го 82 партії звітів не подали, а 180 – подали порожні. Тут треба зауважити, що щоквартальне подання до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) фінансових звітів є однією з вимог Закону “Про політичні партії”. Згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення, порушення встановленого порядку або строків подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру тягнуть за собою накладення штрафу від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-6800 грн).
“Серед відомих політсил, що де-факто подали порожні звіти, офіційно не витративши жодної копійки в травні-червні, такі партії як “Християнські соціалісти” Михайла Добкіна, “Слуга народу” Володимира Зеленського, “Громадсько-політична платформа Надії Савченко”, “Українська морська партія Сергія Ківалова”. Також є частина партій, які показали символічні витрати: 28 партій витратили за три місяці від 13 грн до 8 тис. грн”, – зазначають у КВУ.
Також в цій громадській організації наголошують, що у 79% (216 партій) українських партій офіційно не працевлаштована жодна особа. Серед більш-менш відомих партій без працівників є “5.10”, “КМКС” Партія угорців України, “Заступ”, “Вінницька європейська стратегія”. А частина партій у фінансових звітах вказали мізерну кількість працівників: у центральному апараті партії “За життя” Вадима Рабіновича офіційно працює три особи, партії “Основа” Сергія Тарути – чотири, ВО “Свобода” – п’ять осіб.
Якщо говорити про парламентські політсили, то найбільше людей трудяться у партії “Самопоміч” – 257. Далі йдуть Радикальна партія Олега Ляшка – 136 працівників, ВО “Батьківщина” – 78, БПП “Солідарність” – 45, “Опозиційний блок” – 43, “Народний Фронт” – 32.
Цікаво, але загалом офіційно найбільше осіб працює не в апараті якоїсь із парламентських політичних сил, а в партії “Єдність” – 317.
“Крім того, що 79% партій не мають офіційних працівників, 47% партій також не мають жодної місцевої організації зі статусом юридичної особи. Це вказує на слабкість партій на місцях та зосередженість партійного життя виключного в Києві. Також вказані цифри свідчать про значний відсоток тіньових коштів у політичних партій. Де-факто частина відомих партій продовжують приховувати офіційних працівників від НАЗК. Також вони приховують діяльність своїх осередків, не надаючи їм юридичний статус і, відповідно, уникаючи в такий спосіб звітування перед НАЗК. Щодо партій з рекордною кількістю працівників, то тут є кілька несподіванок. Зокрема, це партії “Єдність” та “Християнський рух”, в яких офіційно працює кількасот людей, однак всі вони є волонтерами. Швидше за все, партії просто помилилися при заповненні своїх звітів, що вкотре підіймає питання спроможності партій якісно виконувати вимоги закону”, – зауважує голова КВУ Олексій Кошель.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0668 / 4.36MB / SQL:{query_count}