Рівняння від НАБУ: міністр + генерал = ?

Очільника Міністерства інфраструктури та першого заступника голови СБУ підозрюють в незаконному збагаченні

За останні два дні Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) сколихнуло суспільство одразу двома сенсаціями. Під прицілом опинилися держслужбовці найвищого рівня. Міністру інфраструктури України Володимиру Омеляну вже повідомили про підозру в незаконному збагаченні й декларуванні недостовірної інформації, а першому заступнику голови Служби безпеки України (СБУ) Павлу Демчині підготували (але ще не вручили) аналогічне повідомлення, цього разу лише за статтею “незаконне збагачення”.

Міністр: версія НАБУ

За даними слідства, проведеного НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), Володимир Омелян, який з 2000 року і дотепер перебуває на державній службі, “у період з 01.01.2000 по 26.04.2018 отримав 2,17 млн грн офіційного доходу, тоді як його витрати склали лише в період із 2008 року по 26.04.2015 щонайменше 3,45 млн грн”.
Детективи Національного антикорупційного бюро з’ясували, що в 2015 році, перебуваючи на посаді заступника міністра інфраструктури України, Володимир Омелян набув у власність активи, законність підстав отримання яких не підтверджено доказами та вартість яких значно перевищує його законні доходи. Йдеться про новий позашляховик BMW X5 2015 року випуску та готівку в сумі 90 тис. USD та 25 тис. EUR. Загальна вартість таких активів на той час становила 4 230 500 грн.
Крім того, слідство встановило факти внесення міністром інфраструктури недостовірних відомостей до декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування. Так, у е-декларації за 2015 рік вартість незадекларованих міністром активів, які перебувають у власності чи користуванні, а також видатків становила щонайменше 3 млн грн, у 2016 – понад 8 млн грн. У декларації за обидва роки посадовець умисно не вніс інформацію про позашляховик BMW X5, фактичним власником якого він є, та який перебував у його володінні й користуванні. Не відображені в е-декларації за 2015 рік видатки на оренду будинку, в якому фактично проживав міністр та члени його родини. Через рік Володимир Омелян не задекларував факт постійного користування у 2016 році іншим заміським будинком та земельною ділянкою. Крім того, міністр вніс недостовірні відомості про вартість автомобіля Volvo S80 2007 року випуску, придбаного в 2016 році. У прес-службі НАБУ наголосили, що розслідування наведених фактів детективи здійснюють з травня 2017 року.
Учора, 14 вересня, в Солом’янському райсуді Києва розглядалося питання про обрання Володимиру Омеляну запобіжного заходу. Прокуратура вимагала внесення застави розміром 5 млн грн. Однак суд вирішив інакше: запобіжний захід у вигляді особистої поруки. Поручителями виступили міністр молоді та спорту Ігор Жданов та нардеп (фракція “Народний фронт”) Федір Бендюженко.

Генерал: версія НАБУ

Але на цьому сенсації від НАБУ не скінчилися. Наступного дня прес-служба Агентства повідомила, що детективи підготували повідомлення про підозру першому заступнику голови СБУ Павлу Демчині у вчиненні кримінального правопорушення за статтею “незаконне збагачення” через невідповідність офіційного доходу підозрюваного та його сім’ї із витратами на купівлю активів.
Так, слідство встановило, що з 26 квітня 2015 року по 31 грудня 2016-го генерал набув у спільну власність активи та здійснив витрати на суму щонайменше 6,4 млн грн. Йдеться, зокрема, про новий автомобілі Land Rover Range Rover Sport, Mercedes-Benz V250, земельні ділянки в передмісті Києва (кожна площею 0,1 га), а також квартиру біля зазначених земельних ділянок.
Водночас зазначено, що офіційний дохід першого заступника голови СБУ та членів його родини в період з 25 квітня 2015-го по 31 грудня 2016-го становив 2,6 млн грн, у тому числі з урахуванням продажу попередньо придбаного автомобіля Jeep Grand Cherokeе 4WD. “Отже, за версією слідства, високопосадовець СБУ, не маючи попередньо отриманих доходів, які б дозволяли йому в подальшому заощадити грошові кошти для набуття активів у значному розмірі, придбав та забезпечив реєстрацію на членів своєї сім’ї активів на загальну суму щонайменше 3,76 млн грн, законність підстав набуття яких не підтверджено доказами”, – пояснили у НАБУ.
Повідомляється, що під час розслідування детективи також проаналізували доходи та видатки генерала СБУ за весь час його трудової діяльності, аби визначити, чи мав він та члени його родини можливості накопичити заощадження. Слідство встановило, що Павло Демчина (він з 1993 року і дотепер проходить службу в СБУ) із 1 січня 1999-го по 25 квітня 2015-го отримав разом із особою, з якою має спільний з 2011 року побут, сукупний дохід близько 2,8 млн грн. Натомість витрати у цей період становили щонайменше 4,83 млн грн, з яких 4,1 млн грн витрачено на придбання рухомого майна. Йдеться, зокрема, про нові автомобілі Toyota Venza, Toyota Siena, Porche Cayenne, Toyota Highlander, Jeep Grand Cherokeе 4WD, Volkswagen Multivan та Mazda CX-5. “Отже, станом на 26.04.2015 ні у вказаного високопосадовця СБУ, ні в особи, з якою вони проживали однією сім’єю із сумісними малолітніми дітьми, не було офіційних доходів, які б дозволили їм заощадити грошові кошти для подальшого набуття активів у значному розмірі”, – підсумували в НАБУ.

Версії підозрюваних

Зрозуміло, що обидва фігуранта миттєво стали дибки. Володимир Омелян порівняв відкрите проти нього кримінальне провадження з боротьбою “з бабцями в підземних переходах”. Міністр заявив, що готовий “відзвітувати за кожен цент, за кожну копійку”. “Я особисто боровся за НАБУ, за незалежність САП, за те, щоби було належне фінансування і було неупереджене ставлення до людей. Те, що відбувається зараз, – це полювання. Це мені нагадує боротьбу з бабцями в підземних переходах. Тому що коли розкрадаються мільярди, десятки мільярдів, а роблять все, щоб спаплюжити репутацію міністра і показати, що він не гідний своєї посади, а прийдуть інші, які швидко наведуть порядок, – я вважаю, це дорога в нікуди. В першу чергу, для НАБУ”, – заявив Володимир Омелян.
Він вважає оголошення йому підозри політично вмотивованим. У Facebook міністр зазначив, що за “дивним збігом обставин, справу порушили одразу після мого візиту під суд над Мартиненком”. Нагадаємо, що колишнього нардепа Миколу Мартиненка підозрюють у розтраті 17 млн USD ДП “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”.
Своєю чергою Павло Демчина направив до ГПУ заяву про вчинення кримінальних правопорушень детективом НАБУ, який склав щодо нього підозру в незаконному збагаченні. Також у заяві описується протиправний план НАБУ, метою якого був шантаж співробітника Національного банку України (НБУ). “В сейфі одного зі співробітників НАБУ був вилучений конверт, в якому знаходився план компрометації співробітника НБУ. Згідно з ним, представники НАБУ повинні були створити умови для знайомства з зазначеною посадовою особою шляхом штучного створення ДТП за його участю і подальшим запрошенням до закладу громадського харчування для вживання алкогольних напоїв нібито для врегулювання питань компенсації за шкоду, завдану під час ДТП. Після вживання алкоголю співробітниками НАБУ планувалося спровокувати співробітника НБУ до вступу в інтимні стосунки з заздалегідь обраною особою та здійснити відеофіксацію позашлюбних статевих зв’язків, йдеться в документі”, – повідомила подробиці на своїй сторінці у Facebook речниця СБУ Олена Гітлянська. За словами Павла Демчини, цю інформацію він дізнався під час розслідування протиправних дій НАБУ. Саме це нібито й стало причиною підготовки Агентством підозри про його незаконне збагачення.

P. S. Відповідно до частини першої ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Уповноважена Верховної ради України з прав людини Людмила Денісова, будучи народним депутатом, у декларації за 2015 рік не задекларувала 23,8 млн грн доходу від фінансової компанії. Про це повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). Крім того, п. Денісова недостовірно вказала тоді розмір своїх внесків до статутних капіталів чотирьох товариств, який відрізняється від реального на суму 5,5 млн грн. “Інформація щодо внесків так само недостовірно відображена в деклараціях посадовця за 2016 та 2017 рік”, – уточнили в НАЗК. Також там зазначили, що загалом на останньому засіданні вирішили спрямувати до правоохоронних органів 13 висновків стосовно дев’яти посадових осіб щодо виявлення ознак кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією. Це стало своєрідним рекордом.

Станом на серпень 2018 року детективи НАБУ під процесуальним керівництвом САП розслідують 644 кримінальні провадження. Про підозру у вчиненні кримінальних корупційних правопорушень повідомлено 161 особі.
Впродовж минулого місяця статус підозрюваних отримала низка суддів, спіймані на корупції. Зокрема:
– один із суддів Господарського суду Івано-Франківської області, який, за даними слідства, взяв неправомірну вигоду у розмірі 5 тис. EUR в обмін на обіцянку не змінювати арбітражного керуючого у господарській справі про банкрутство підприємства;
– в.о. голови одного з судів Вінниччини, який, як встановило слідство, отримав 20 тис. грн неправомірної вигоди за прийняття суддівського рішення про закриття адміністративного провадження стосовно жителя області;
– суддя одного із районних судів Луганської області, який, за версією слідства, отримав неправомірну вигоду у розмірі 10 тис. грн за непритягнення громадянина до адміністративної відповідальності;
– суддя одного із районних судів Київської області, який, на думку детективів, отримав неправомірну вигоду за непритягнення громадянина до адміністративної відповідальності;
– суддя Апеляційного суду Черкаської області, затриманий одразу після отримання від місцевого мешкaнця неправомірної вигоди в розмірі 30 тис. грн.
Крім того, у серпні повідомлено про завершення досудового розслідування та відкрито матеріали для ознайомлення:
– вісьмом підозрюваним у заволодінні 259,2 млн грн, призначених для реалізації низки національних проектів;
– голові однієї з сільських рад Києво-Святошинського району Київської області, підозрюваному в отриманні 90 тис. USD неправомірної вигоди за затвердження детального плану території садибної житлової забудови орієнтовною площею 90 га у Київській області та вчинення дій задля підписання відповідного рішення сільради;
– судді Баришівського райсуду Київської області, підозрюваному в отриманні 2500 USD в обмін на ухвалення ним рішення у цивільній справі про забезпечення позову.
Станом на кінець серпня в судах перебуває 155 справ від НАБУ і САП. Статус обвинувачених у них мають 244 особи. Так, минулого місяця детективи завершили розслідування, а прокурори скерували до суду обвинувальні акти стосовно дій:
– колишнього заступника начальника фінансового управління “Харківобленерго” та екс-першого заступника гендиректора “Харківводоканалу” в справі щодо завдання понад 19,6 млн грн збитків “Харківобленерго” (65% акцій належать державі);
– колишнього в.о. голови правління “Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту” у справі щодо завдання 8,8 млн грн збитків підприємству (100% акцій підприємства належать державі в особі Мінінфраструктури);
– чотирьох служителів Феміди: судді Господарського суду Харківської області, яка ухвалила рішення на користь приватного підприємства-учасника схеми з розкрадання газу ПАТ “Укргазвидобування”, голови одного з міських судів Донецької області, судді Окружного адміністративного суду міста Києва, судді Бабушкінського районного суду Дніпра.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.6273 / 4.2MB / SQL:{query_count}