Між Донбасом і Дністром

На День Незалежності Кремль може влаштувати збройні провокації на східному та південно-західному кордонах нашої держави

Так звані гуманітарні конвої з Росії регулярно везуть терористам на Донбас зброю та боєприпаси
Українська розвідка фіксує значне посилення російсько-терористичного уг- руповання на Дон­басі. Ворог підтягує до лінії зіткнення не лише гарматне м’ясо з місцевих мобілізованих бойовиків, але й військовослужбовців армії Російської Федерації та новітні взірці техніки. Водночас заворушилося й угруповання РФ у самопроголошеній Придністровській молдовській республіці (ПМР). Військові експерти припускають, що Кремль може готуватися до масштабних збройних провокацій до Дня Незалежності України.

Розвідка знає все

“Окупанти нарощують бойові можливості своїх передових підрозділів шляхом переміщення у райони передових позицій додаткових запасів зброї і боєприпасів”, – заявив речник Міністерства оборони України полковник Дмитро Гуцуляк, посилаючись на інформацію Головного управління розвідки (ГУР)  МОУ. Також за його словами, на Донбасі зросла кількість кадрових російських офіцерів-розвідників, залучених до підготовки розвідувально-диверсійних груп. “Офіце­рами-розвідниками ЗС РФ чисельністю близько 20 осіб розпочато ретельне вивчення обстановки та проводиться рекогностування місцевості у різних районах передових позицій російських окупаційних військ. На їхню вимогу інженерно-саперними підрозділами противника вже збільшено кількість основних і запасних проходів на ділянках мінно-вибухових загороджень для диверсійно-розвідувальних груп”, – повідомив полковник Гуцуляк.
Триває й завезення боєприпасів та озброєння з території РФ. 7 серпня безпілотник Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ зафіксував дві колони військової техніки. Одна заїхала на територію України з РФ через непідконтрольну Україні ділянку кордону в районі населеного пункту Манич, що за 70 км від Донецька. Друга рухалася їй назустріч і через 5 хв. перетнула кордон у зворотному напрямку. “Перетин державного кордону, який непідконтрольний зараз ані об’єднаним силам, ані Державній прикордонній службі України, здійснюється постійно. Нарешті СММ ОБСЄ зафіксувало перетин державного кордону України відповідною вантажною колоною з боку РФ”, – зазначив командувач Операції об’єднаних сил (ООС) генерал-лейтенант Сергій Наєв.
Крім того, російське окупаційне командування підвищило рівень готовності до мобілізації на територіях Донецької і Луганської областей, непідконтрольних уряду України. “Переведення в посилений режим роботи відповідальних за мобілізацію т. зв. “республіканських органів влади” спричинено провокаційними заявами псевдоавторитетних російських “військових експертів”, які на підставі надуманої, викривленої та упередженої інформації прогнозують “активізацію бойових дій підрозділами ООС у період проведення державних свят України (День прапора, День Незалежності)”, – повідомив сайт МОУ з посиланням на дані ГУР. У зв’язку з цим так звані військові комісаріати окупантів додатково уточнюють списки та місця перебування всіх категорій військовозобов’язаних на окупованих територіях Донбасу. “На невизначений термін продовжено тривалість зборів з офіцерами-резервістами, які проводяться на базі з’єднань і частин 1 та 2 армійських корпусів ЗС РФ”, – сказано в повідом­ленні.
Як розповів координатор групи “Інформаційний спротив”, народний депутат Дмитро Тимчук, російсько-окупаційне командування на Донбасі так налякало населення “наступом” ЗСУ, що бойовики почали заздалегідь за хабарі “бронювати” собі місця в лікарнях.
Ще один тривожний показник – окрім зростання кількості обстрілів зі стрілецької зброї та мінометів, терористи вперше з травня цього року обстріляли українські позиції з реактивних систем залпового вогню БМ-21 “Град”, що є порушенням мінських угод. Про це йдеться в повідомленні на сторінці ООС у Facebook з посиланням на українську сторону у Спільному центрі з конт­ролю і координації припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК). 
“Активізація бойових дій на Донбасі може бути пов’язана з наближенням Дня Незалежності України”, – розповів Обозревателю військовий експерт Сергій Ковтун. Він нагадав, що і в минулі роки на сході України в серпні спостерігалися загострення. Схожу думку виданню Апостроф висловив також Ігор Романенко, колишній заступник голови Генерального штабу ЗСУ: “Вони готуються до 24 серпня. Путін же любить організовувати всілякі події, наприклад, провести у себе Олімпійські ігри, чемпіонат світу, а також зіпсувати свято сусіда”. За словами генерал-лейтенанта, президента РФ не влаштовує теперішній стан в окупованих регіонах, бо Москва зазнає не лише моральних і дипломатичних втрат, але й фінансових: “Тому Путін шукає шляхи як це змінити. І якщо не досягне своїх цілей політичним або дипломатичним способами, то піде на військовий крок. Одним із варіантів є удар на День Незалежності України”.

Форсування Дністра

Неспокійно й на пів­денно-західному кордоні України. 14 – 15 серпня військовослужбовці Оперативної групи російських військ (ОГРВ) у самопроголошеній Придністровській молдовській республіці провели навчання із залученням кількох десятків одиниць бронетехніки, у ході яких відпрацьовувалося, зокрема, форсування Дністра.
Міністр оборони Молдови Еуджен Стурза назвав навчання провокацією, яка спростовує миротворчий характер військ РФ у Придністров’ї. “Навчання “зелених чоловічків” з форсування Дністра дискредитує миротворчу місію. Те, що вони роблять, не забезпечує мир у регіоні”, – заявив п. Стурза. Віце-прем’єр уряду Молдови Крістіна Ліснік наголосила на необхідності заміни військової миротворчої місії на місію цивільних спостерігачів під егідою міжнародних організацій.
Занепокоєні й в ОБСЄ, чиїх спостерігачів не допустили в зону навчань. “Місія ОБСЄ в Молдові висловлює стурбованість у зв’язку з проведенням ОГРВ навчань з форсування р. Дністер”, – повідомили в прес-службі місії ОБСЄ в Молдові.
“Посольство України в Республіці Молдова висловлює стурбованість черговими провокаційними діями РФ щодо порушення режиму зони безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова, зокрема несанкціонованим перебуванням особового складу та військової техніки ОГРВ у зоні безпеки, проведенням заходів, пов’язаних із форсуванням р. Дністер, та переш­коджанням виконанню своїх обов’язків представниками місії ОБСЄ. Зазначені дії РФ укотре підтверджують необхідність повного та безумовного виведення російських військ з території Республіки Молдова”, – йдеться у повідомленні посольства України в Молдові.

До Одеси лише 100 км

Нагадаємо, що керівництво ПМР неодноразово заявляло про готовність стати “центром консолідації євразійських сил у південно-західному балканському напрямку”. Крім цього, тоді ж самопроголошена “верховна рада” ЛНР офіційно звернулася до президента і парламенту Придністров’я з проханням про визнання (Тирасполь так і не від­реагував).
Улітку 2014-го в українському Генеральному штабі всерйоз побоювалися вторгнення дислокованих у ПМР російських військ. Тоді прихильники так званої Одеської народної республіки до останнього чекали появи на вулицях їхнього міста російських танків із Придністров’я, які цілком реально могли здійснити марш-кидок до Одеси (відстань від останньої до Тирасполя – рівно 100 км).
Тож не дивно, що коли у вересні 2015 року було затверджено нову редакцію Воєнної доктрини України, в документі до актуальних воєнних загроз було віднесено “присутність військового контингенту Російської Федерації у Придністровському регіоні Республіки Молдова, який може бути використаний для дестабілізації ситуації в південних регіонах України”.
Здавалося б, російське угруповання в ПМР не таке вже й потужне. Чисельність особового складу ОГРВ становить 1,5-1,7 тис. осіб, які зведені в два окремі мотострілкові батальйони (посилені танками), батальйон охорони й обслуговування, вертолітний загін, кілька підрозділів забезпечення. А на 1411-ому артилерійському складі (дислокація – с. Колбасна), колишньому стратегічному арсеналі західних військових округів СРСР, досі зберігається понад 20 тис. т боєприпасів різних калібрів.
Однак не варто забувати, що російські підрозділи давно і плідно співпрацюють із збройними силами самої ПМР, які не такі вже й слабкі. Армія самопроголошеної республіки складається з чотирьох піхотних бригад, окремих: танкового батальйону, артилерійського полку, інженерного батальйону, батальйону зв’язку, авіаційного загону та полку протиповітряної оборони. На озброєнні – танки, бронетранспортери, реактивні системи залпового вогню “Град”, важка артилерія, гелікоптери. 
Ще є підрозділи міністерства внутрішніх справ, міністерства державної безпеки (прикордонні війська, окремий резервний козачий полк і центр спеціальних операцій “Альфа”), частини спецпризначення державного митного комітету і міністерства юстиції. Загальна чисельність – 6-7,5 тис. осіб. У поєднанні з російським контингентом – майже 10 тис. добре вишколених вояків, які мають на озброєні бронетехніку, потужні артилерійські системи різних калібрів та гелікоптери.
Також не варто забувати, що Придністровський конфлікт був одним із перших “гібридних конф­ліктів”, розв’язаних РФ на пострадянському просторі, і його врегулювання взаємопов’язане з урегулюванням конфлікту на Донбасі. 2003 року Молдова та ПМР планували підписати так званий план Козака – документ, розроблений Дмитром Козаком, тодішнім заступником глави адміністрації президента РФ. 
План передбачав вход­ження ПМР у склад Респуб­ліки Молдова як суб’єкта федерації. Таким чином Путін сподівався заблокувати будь-які спроби Молдови інтегруватися зі сусідньою Румунією, членом Європейського Союзу і НАТО. Наголосимо, що таку саму ідею федералізації Кремль активно намагається втілити й щодо самопроголошених республік на Донбасі.
Очевидно, що присутність військ РФ на Дністрі становить військову та політичну загрозу для України. На жаль, не менш очевидно, що Кремль намагатиметься час від часу розігрувати “дністровську карту”. Залишається сподіватися, що на цьогорічний День Незалежності на південно-західному кордоні України буде спокійно.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8531 / 4.44MB / SQL:{query_count}