Ігри з виборами в ОТГ

Перші вибори у більш ніж ста об’єднаних територіальних громадах 28 жовтня не відбудуться. Але є шанс провести їх до кінця року

Центральна виборча комісія (ЦВК) вже кілька років є заручницею політичних інтриг, адже Президент ніяк не може домовитися з парламентськими фракціями, як оновити склад комісії. Нагадаємо, що повноваження 12 з 15 членів ЦВК мали б завершитись ще у червні 2014-го, ще одного – в лютому 2017-го. Тепер вже й сама “перепрацьована” ЦВК, як зазначає низка експертів, “узяла в заручники” близько мільйона українців, що проживають у нових об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) і очікують призначення там перших виборів. Зараз мовиться загалом про 121 ОТГ, які чекали, що перші вибори відбудуться у них 28 жовтня, ще понад 40 ОТГ очікували призначення додаткових виборів. З датою 28 жовтня вже не склалося, адже ЦВК мала б призначити вибори в ОТГ до 17 серпня, але не спромоглася на відповідне рішення. Ось такі палиці в колеса встромили розхваленій в Україні децентралізації. Хоча тут треба зазначити, що перші вибори в ОТГ ще можуть відбутися цього року. Принаймні в ЦВК такий шанс зберегли… 

ЦВК заважає референдум

У ЦВК знайшли доволі цікавий привід для того, щоби принаймні відтермінувати перші вибори в ОТГ, заплановані на жовтень. І таким приводом стало те, що ще в квітні Конституційний Суд визнав неконституційним закон “Про всеукраїнський референдум” від 2012 року. Тож деякі члени ЦВК тепер вважають, що знову став чинним попередній закон “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” від 1991-го, і потребують роз’яснень, чи потрібно проводити місцеві референдуми для об’єднання громад (старий закон від 1991 року передбачав необхідність місцевого волевиявлення для об’єднання кількох територіальних одиниць. – “Львівська Пошта”). Водночас багато політичних експертів і юристів заявляють, що про жодне повернення до закону 1991 року не може бути мови, що жодних вимог проведення місцевих референдумів для створення ОТГ не повинно бути. Однак ЦВК 9 серпня звернулася… ні, не до Конституційного Суду, а до парламентського Комітету з питань правової політики та правосуддя, щоб там пояснили ситуацію. 
“Комітет виборців України розглядає таку позицію ЦВК як юридично необґрунтовану і таку, що перешкоджає здійсненню виборчих прав громадян. Старий закон “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” вважається офіційно таким, що втратив чинність. Жодних змін у його статусі після прийняття рішення КСУ від 26 квітня 2018 року не відбулося. Об’єднання громад тривало відповідно до закону “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, який є чинним в Україні і не передбачає обов’язкового проведення місцевих референдумів. Понад те, незрозумілою є роль комітету ВР у вирішенні цього питання. Комітети Верховної Ради не є уповноваженими на офіційне трактування норм законодавства. Їхні роз’яснення не мають статусу офіційного тлумачення. Ці питання віднесені до компетенції Конституційного Суду України. Тому наявність чи відсутність роз’яснень комітету ВР жодним чином не має впливати на призначення ЦВК виборів”, – так у Комітеті виборців України (КВУ) відреагували на дії ЦВК. І додали: “Відповідно до Конституції України, органи державної влади, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, які передбачені Конституцією та законами України. Згідно із законом “Про місцеві вибори”, перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня їх проведення”.      
“ЦВК не зволікає з виборами, вона фактично заблокувала питання формування спроможних ОТГ і питання децентралізації як такої, оскільки фінальним етапом є формування органів через вибори, які призначає ЦВК. Непризначення виборів загрожує зупинкою реформи місцевого самоврядування як такої”, – заявляв експерт “Реанімаційного пакету реформ” Іван Лукеря, повідомляв сайт ТСН.ua.

Вибори будь-коли

До 17 серпня ЦВК вибори в ОТГ так і не призначила. І хоча заступник голови комісії Андрій Магера на засіданні комісії 16 серпня наполягав принаймні на включенні цього питання до порядку денного, його підтримали лише п’ять членів комісії (для ухвалення рішення в ЦВК потрібно як мінімум вісім голосів). Фактично вперше не були призначені очікувані перші місцеві вибори в ОТГ. У комісії наполягли на тому, що чекатимуть відповіді від парламентського комітету. Однак ця відповідь з’явиться не раніше вересня, адже зараз Верховна Рада на канікулах… 
Зазначимо, що з початком осінньої сесії парламенту мали б активізуватися процеси щодо оновлення складу ЦВК, тому ще не відомо, скільки працюватиме нинішня комісія і чи необхідність призначення виборів в ОТГ не стане для політиків “відмазкою”, щоб і далі не змінювати склад Центральної виборчої комісії. А там ще й президентська виборча кампанія наблизиться. “Відмазки” можуть бути різними як щодо питання оновлення ЦВК, так і щодо перших виборів у ОТГ.
16 серпня ЦВК таки спромоглася внести зміни до своєї постанови №32 від 12 лютого 2016 року щодо “Порядку призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів”. Раніше ЦВК, як правило, призначала відповідні вибори на останню неділю квітня, останню неділю жовтня і будь-яку неділю грудня (окрім останньої). Тепер, окрім цих термінів, як виняток перші вибори можуть бути призначені на будь-яку дату. Саме такі зміни дають шанс на проведення перших виборів у понад сотні ОТГ ще цього року, навіть до грудня.
Що ближче до кінця року в ОТГ відбуваються вибори, то більше громада має проблем із бюджетом. “Через пізні вибори в ОТГ залишаться всього кілька днів, аби провести інвентаризацію і спланувати бюджет на 2019 рік. Зробити це буде дуже складно. У нашій практиці були громади, які проходили вибори у грудні. Через те, що все робилося похапцем, десь у середині наступного року бюджетні процеси вилазили боком, тому що щось недорахували, комусь зарплати не врахували тощо”, – сказав юрист Волинського центру розвитку місцевого самоврядування Андрій Погорілий, інформував сайт ТСН.ua.
Що ж, будемо стежити за розвитком нинішньої ситуації. А поки зауважимо, що прем’єр-міністр Володимир Гройсман уже звинувачував ЦВК в гальмуванні децентралізації. Лунала й критика Заходу. А от цього тижня голова Представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі заявив, що сподівається на те, що вибори в ОТГ до кінця року таки відбудуться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.4755 / 4.4MB / SQL:{query_count}